Connect with Us

E keni ditur gjithmonë gabim/ Ja kush është dita më stresuese e javës

Kuriozitete

E keni ditur gjithmonë gabim/ Ja kush është dita më stresuese e javës

Publikuar

-

Cila është dita më stresuese e javës? E hëna apo jo? Në fund të fundit, është dita e parë që ktheheni në punë pas fundjavës.

Por e keni gabim. Sipas një studimi të ri, e marta është në të vërtetë dita më stresuese e javës, dhe  niveli juaj i stresit do të arrijë kulmin në orën 11:45 të mëngjesit të së martës .

Një studim i kryer nga një kompani në Mbretërinë e Bashkuar , anketoi rreth 3,000 punëtorë dhe zbuloi se mesi i mëngjesit në ditën e dytë të javës është kur punëtorët ndiejnë më shumë presion. 53 përqind e njerëzve të anketuar pranuan se nuk bëjnë shumë punë të hënën, dhe 10 përqind e atyre njerëzve pranuan se kjo është sepse ata po kalojnë shumë kohë në Facebook dhe Twitter. Pastaj të martën, njerëzit papritmas e kuptojnë se sa punë duhet të bëhet deri të premten dhe ata stresohen. Të martat janë ditët më të këqija të javës, pasi njerëzit i perceptojnë të hënat si një fillim i ri dhe ndihen të motivuar, por ky motivim ka ikur pasi ka ardhur dita e martë, u përplaset realiteti i rutinës së javës në fytyrë.

Ndaj duhet të përpiqeni të bëni më shumë punë të hënën , kështu që e marta nuk ju duket aq e rëndë dhe stresuese./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë figure shikoni të parën?/Ky test shpirtëror zbulon atë që duhet të ndryshoni në jetën tuaj

Publikuar

-

Nga

A jeni gati për të filluar ndryshime të reja në jetën tuaj? Ky test i thjeshtë shpirtëror ju zbulon diçka më shumë sesa karakteri juaj dhe ju lejon të kuptoni gjendjen shpirtërore. Mendjet tona, trupat tanë shpesh na dërgojnë sinjale, por jo gjithmonë i marrim ato ose nuk jemi të gatshëm ta bëjmë atë. Merrni dy […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

20 fotografitë e rralla historike që tregojnë një anë të pazakontë të së kaluarës

Publikuar

-

Nga

Nëse ndonjëherë keni dashur të ktheheni pas në kohë dhe të shihni se si njerëzit në shekujt e mëparshëm luanin poker ose benin gjera te cuditshme, ky koleksion është vetëm ai që ju nevojitet. Shumica e këtyre fotove ndoshta nuk do të shfaqen kurrë në librat e historisë, kështu që le të bëjmë një vështrim […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk kërkon falje dhe urren kafshët/ Ja 10 cilësitë e “këqija” të meshkujve të cilat duhet t’i dini para se të martoheni

Publikuar

-

Nga

cfare mesova ne 15 vite martese

Martesa është një “çështje” serioze. Kërkon përgjegjësi, rregulla dhe themele të forta mbi të cilat mund të ndërtohet një marrëdhënie e sinqertë dhe e ndërgjegjshme. Të martohesh do të thotë të ndash. Ndjenja, parime, vlera. Një mashkull që nuk i ndan të gjitha këto me ju nuk është i duhuri. Sipas “revistës Class” asnjëherë mos […]

LEXO TE PLOTE