Connect with Us

“Janë lidhje emocionale shumë të forta”/Përse nuk mund ta harroni dashurinë tuaj të parë sipas psikologjisë

Kuriozitete

“Janë lidhje emocionale shumë të forta”/Përse nuk mund ta harroni dashurinë tuaj të parë sipas psikologjisë

Publikuar

-

Pavarësisht se sa kohë ka kaluar apo sa marrëdhënie keni pasur , ju nuk mund ta harroni dashurinë tuaj të parë . Të dashurosh për herë të parë ju ndryshon jetën. Emocionet që ndjeni janë krejt të reja dhe intensive. Ju nuk mund të ndaloni të vëzhgoni partnerin tuaj, dhe thjesht nuk mund të imagjinoni të jetoni një jetë pa to.

Sipas ekspertëve të marrëdhënieve, ka arsye pse dashuria juaj e parë është kaq e paharrueshme. Për shembull, David Bennett , këshilltar i certifikuar dhe ekspert i marrëdhënieve, thotë se kimia dhe lidhja e trurit luajnë një rol të madh në të.

“Dashuritë e para shpesh janë lidhje emocionale shumë të forta,” thotë Bennett. “Në shumë raste, ato kanë ndodhur para se pjesët logjike të trurit të jenë zhvilluar plotësisht dhe kur hormonet trupore “terbohen”. Kjo krijon një lidhje emocionale pothuajse mbizotëruese përmes lëshimit të oksitocinës kimike, e cila është e njëjta lidhje që lidh nënat dhe ato fëmijë “.

“Dashuritë e para shpesh janë të thjeshta, por gjithsesi shumë të fuqishme”, thotë Bennett. Edhe gjëra të thjeshta si përqafimi dhe puthja, mund të lidhin kimikisht me partnerin tuaj. Kur është hera e parë që e keni provuar me dikë, është e vështirë t’i harroni ato. Por kjo nuk është arsyeja e vetme pse është e vështirë të harrosh dashurinë tënde të parë.

Shumë persona e përdorin dashurinë e tyre të parë si standard për lidhjet e tyre në të ardhmen, sepse aq kanë ditur asokohe. Nëse dashuria e tyre e parë ka qenë plot pasion, lidhjet e tjera mund të duken të mërzitshme kur krahasohen me të.

Sapo t’ju bie ndër mend dashuria e parë, mendja ju shkon se çfarë po bën partneri dhe ku e ka çuar jeta. Bëheni aq kureshtar sa që mund ta kërkoni në medie sociale ose e pyesni ndonjë shok të vjetër për të vënë kontakt me të./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

20 fotografitë e rralla historike që tregojnë një anë të pazakontë të së kaluarës

Publikuar

-

Nga

Nëse ndonjëherë keni dashur të ktheheni pas në kohë dhe të shihni se si njerëzit në shekujt e mëparshëm luanin poker ose benin gjera te cuditshme, ky koleksion është vetëm ai që ju nevojitet. Shumica e këtyre fotove ndoshta nuk do të shfaqen kurrë në librat e historisë, kështu që le të bëjmë një vështrim […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk kërkon falje dhe urren kafshët/ Ja 10 cilësitë e “këqija” të meshkujve të cilat duhet t’i dini para se të martoheni

Publikuar

-

Nga

cfare mesova ne 15 vite martese

Martesa është një “çështje” serioze. Kërkon përgjegjësi, rregulla dhe themele të forta mbi të cilat mund të ndërtohet një marrëdhënie e sinqertë dhe e ndërgjegjshme. Të martohesh do të thotë të ndash. Ndjenja, parime, vlera. Një mashkull që nuk i ndan të gjitha këto me ju nuk është i duhuri. Sipas “revistës Class” asnjëherë mos […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Thyen tabutë në gjithë botën/ Zbuloni meshkujt e famshëm që lyejnë thonjtë dhe nuk e kanë aspak problem

Publikuar

-

Nga

Thonj me ngjyra nga më e rënda tek më të lehtat. Duket se edhe meshkujt e famshëm janë fiksuar me lyerjen e thonjve dhe të duken gjithashtu shumë burrëror. “Mendoj se burrat duhet të jenë të lirë të lyejnë thonjtë pa u ndjerë femërorë,” tha reperi A$AP Rocky për Vogue, teksa thonjtë i kishte të […]

LEXO TE PLOTE