Connect with Us

“Janë lidhje emocionale shumë të forta”/Përse nuk mund ta harroni dashurinë tuaj të parë sipas psikologjisë

Kuriozitete

“Janë lidhje emocionale shumë të forta”/Përse nuk mund ta harroni dashurinë tuaj të parë sipas psikologjisë

Publikuar

-

Pavarësisht se sa kohë ka kaluar apo sa marrëdhënie keni pasur , ju nuk mund ta harroni dashurinë tuaj të parë . Të dashurosh për herë të parë ju ndryshon jetën. Emocionet që ndjeni janë krejt të reja dhe intensive. Ju nuk mund të ndaloni të vëzhgoni partnerin tuaj, dhe thjesht nuk mund të imagjinoni të jetoni një jetë pa to.

Sipas ekspertëve të marrëdhënieve, ka arsye pse dashuria juaj e parë është kaq e paharrueshme. Për shembull, David Bennett , këshilltar i certifikuar dhe ekspert i marrëdhënieve, thotë se kimia dhe lidhja e trurit luajnë një rol të madh në të.

“Dashuritë e para shpesh janë lidhje emocionale shumë të forta,” thotë Bennett. “Në shumë raste, ato kanë ndodhur para se pjesët logjike të trurit të jenë zhvilluar plotësisht dhe kur hormonet trupore “terbohen”. Kjo krijon një lidhje emocionale pothuajse mbizotëruese përmes lëshimit të oksitocinës kimike, e cila është e njëjta lidhje që lidh nënat dhe ato fëmijë “.

“Dashuritë e para shpesh janë të thjeshta, por gjithsesi shumë të fuqishme”, thotë Bennett. Edhe gjëra të thjeshta si përqafimi dhe puthja, mund të lidhin kimikisht me partnerin tuaj. Kur është hera e parë që e keni provuar me dikë, është e vështirë t’i harroni ato. Por kjo nuk është arsyeja e vetme pse është e vështirë të harrosh dashurinë tënde të parë.

Shumë persona e përdorin dashurinë e tyre të parë si standard për lidhjet e tyre në të ardhmen, sepse aq kanë ditur asokohe. Nëse dashuria e tyre e parë ka qenë plot pasion, lidhjet e tjera mund të duken të mërzitshme kur krahasohen me të.

Sapo t’ju bie ndër mend dashuria e parë, mendja ju shkon se çfarë po bën partneri dhe ku e ka çuar jeta. Bëheni aq kureshtar sa që mund ta kërkoni në medie sociale ose e pyesni ndonjë shok të vjetër për të vënë kontakt me të./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Lë punën në bankë për palestrën/ Kjo është modelja që po “fikson” ndjekësit

Publikuar

-

Nga

Një grua ka rrëfyer së fundmi se si një ndryshim ia pazakontë karriere e bëri të kalonte nga 25 000 dollarë në vit në rreth 200 000. Heidy Espaillat punon tashmë si trajnere personale dhe specialiste nutricioniste, duke postuar ndërkohë fotot e trupit të tonifikuar për 850,000 fansat e saj në Instagram. 30-vjecarja e lindur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Impulsivë dhe konkurrues/ Çfarë pret shenja e Dashit nga një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Nëse jeni duke u takuar apo folur me një Dash atëherë ka disa gjëra që duhet t’i dini rreth kësaj shenje. Ata janë impulsivë dhe konkurrues dhe bëjnë gjithçka për të dalë fitues. Çfarë kërkon Dashi nga një marrëdhënie? Dashi është shenja e parë e horoskopit e cila ka guximin t’i hedhë benzinë zjarrit. Ata […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Njerëz të lumtur, jetë e gjatë/ Vendet me kujdesin më të mirë shëndetësor në botë

Publikuar

-

Nga

Vendet me kujdesin shëndetësor më të mirë në botë janë Singapori, Japonia, Zvicra, Koreja e Jugut dhe Norvegjia. Shikojmë se çfarë renditet tjetër mirë. Singapori është zbuluar si vendi me kujdesin më të mirë shëndetësor në botë sipas Institutit Legatum , një qendër mendimi në Mbretërinë e Bashkuar që synon të heqë njerëzit nga varfëria.Tani […]

LEXO TE PLOTE