Connect with Us

Kujdes!/ Këto janë ushqimet që nuk duhet të konsumoni gjatë ciklit menstrual

Life Style

Kujdes!/ Këto janë ushqimet që nuk duhet të konsumoni gjatë ciklit menstrual

Publikuar

-

Nevojat ushqyese të grave ndryshojnë gjatë gjithë ciklit menstrual , dhe luhatja e hormoneve nuk është arsyeja e vetme për këtë. Ato gjithashtu humbasin minerale thelbësore dhe vitamina përmes gjakderdhjes. Për të rikthyer këto humbje, ekspertët rekomandojnë një dietë të ekuilibruar në përputhje me periudhat e tyre. Disa produkte mund t’ju ndihmojnë të mbani një nivel të shëndetshëm të elementeve dhe mund të luftojnë kushte si ngërçe, ënjtje, dhimbje koke, vjellje dhe lodhje.

Bright Side tregon se cilat produkte duhet të hani dhe të shmangni gjatë ciklit menstrual në mënyrë që të përfitoni shëndetin tuaj.

Më poshtë po iu listojmë disa prej ushqimeve që duhet të konsumoni gjatë ciklit menstrual.

1-Brokoli

2-Bananet

3-Çokollata e errët

4-Salmon

5-Xhenxhefil

6-Portokalle dhe limona

Ushqimet që duhet të shmangni gjatë ciklit tuaj menstrual

1-Qumështi

2-Karamela

3-Kafeina

4-Ushqime pikante

Përshtatur nga CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE