Connect with Us

Nga panxhari i kuq tek mandarina/ Ja ushqimet që nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj gjatë muajit nëntor

Life Style

Nga panxhari i kuq tek mandarina/ Ja ushqimet që nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj gjatë muajit nëntor

Publikuar

-

Nëntori me ditët e tij të errëta dhe me shi duhet të ndriçohet me ushqime shumëngjyrëshe dhe pikante që sjellin dritë dhe ngrohtësi. Kuzhina Indiane, me aromat e saj dhe kombinimet e shijshme të ushqimit është e përsosur në këtë muaj. 

Ja cfarë nuk duhet të mungojë në tryezën tuaj gjatë këtij muaji:

Mollët

Mollët i përkasin familjes së trëndafilave. Më tepër se 2.500 lloje rriten në Shtetet e Bashkuara, dhe shijet e tyre variojnë nga te tharta deri në të ëmbla.Përdorni ato për një kombinim të ëmbël dhe të shijshëm si një shoqërues i derrit. Ose copëtoni mollë të freskëta dhe shtojini ato në tërshërë ose kos për të filluar ditën tuaj me një dozë të shëndetshme të fibrave, vitaminës B-6 dhe vitaminës C.

Panxhari i kuq

Panxhari jo vetëm që ka një pamje të bukur, duke qenë se ka një ngjyrë të kuqe  të fortë, por ka dhe një kombinim të shkëlqyer të së ëmblës me tokën. Por gjithashtu panxhari ka dhe shumë vlera ushqyese. Zgjidhni panxhar që është më i rëndë për nga madhësia e tyre dhe kujdesuni që mos të ketë të çara në lëkurë. Nëse shiten edhe me pjesën e bishtit, pjesa jeshile është tregues i freskisë dhe mund të gatuhen shumë shpejt.

Dardha

Dashamirësit e frutave mund të kalojnë besnikërinë e tyre tek dardha pasi sezoni i pjeshkës dhe nektarinës te mbaroje. “Kusherinjte” e molles kane shume vitamina dhe potasium i cili ju ben mire per shendetin e kockave.

Mandarina

Mandarinat i përkasin familjes së agrumeve së bashku me portokallet. Ato na japin një shije aq të ëmbël që na bëjnë të besojmë se vera nuk ka mbaruar edhe pse jemi në nëntor.

Perimet me rrënjë

Përveç karotës, ka dhe shumë perime të tjera me rrënjë që kanë një shije mjaft të mirë. Një nga ato është edhe preshi i gatuar me gjellë, byrek apo i shtuar në sallatë.Zgjidhni ato që janë të forta, kujdesuni që koka dhe bishtat e preshit në veçanti të jenë të gjelbra dhe të freskëta.

Lakra e Brukselit

Provoni lakrat e pjekura të Brukselit me chorizo për një pjatë pikante plot vitamina të dobishme, minerale dhe acide yndyrore omega 3./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

Aktorët e famshëm të serialit turk Bija ime/ Zbuloni çfarë nuk dinit rreth tyre

Publikuar

-

Nga

“Bija ime” është një nga serialet turke më të ndjekura në Shqipëri dhe në shumë vende të tjera. historia e këtij seriali është shumë prekëse dhe e veçantë pasi bëhet fjalë për një vajzë të vogël e cila quhet Ojky që vuan nga një sëmundje e rëndë si dhe mamaja e ka brkatisur duke e […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Ojky sëmuret dhe e dërgojnë në spital/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë sot në serialin “Bija ime”

Publikuar

-

Nga

Ojky sëmuret dhe e çojnë në spital. Doktori njofton Demirin se Ojkyt duhet t’i bëjnë transplant palcën kockore në të kundërt ajo nuk do të jetojë më gjatë. Demir tronditet kur merr këtë lajm. Atij i duhet të gjejë një dhurues për Ojkyn. Xhemal akuzon Ugurin se ka vrarë babain e Demirit. Demir është shumë […]

LEXO TE PLOTE
" "

Fashion

Tendencat e modës/ Stilistja e famshme tregon kombinimet më perfekte

Publikuar

-

Nga

Asgjë nuk ndryshon aq shpesh sa moda dhe trendet. Njerëzit dëshpërimisht mundohen t’i përqafojnë menjëherë. stilistët që kanë njohuritë më të azhurnuara të modës dhe disa prej tyre (për fat të mirë për ne) janë të gatshëm të ndajnë atë që dinë në internet. Alexandra Gazinskaya, një stiliste nga Krasnoyarsk, ka më shumë se 50,000 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Do të bënin gjithçka për atë që kanë në krah/ Njihuni me shenjat më hiperaktive të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Binjakët Kur keni një Binjak rreth jush, atëherë mos e vrisni mendjen për asgjë. Ata janë shumë entuziast, mbështetës dhe të zgjuar. Ata do të vijnë me ide kreative dhe do t’iu tregojnë se ndodhen aty për ju. Shigjetari Shigjetarët janë të njohur për zemrën e tyre të madhe. Dhe kur ata e duan një […]

LEXO TE PLOTE