Connect with Us

Përfitime psikologjike dhe fizike/ Nga ky moment do të përqafoheni më shumë

Life Style

Përfitime psikologjike dhe fizike/ Nga ky moment do të përqafoheni më shumë

Publikuar

-

Një terapiste amerikane Virginia Satir është shprehur se njeriu ka nevojë për 4 përqfime në ditë për të mbijetuar, 8 përqafime për mirëmbajtjen dhe 12 përqafime në ditë për tu rritur.

Si rezultat i kësaj jo vetëm që duhet t’i falenderojmë ata që na përfqfojnë por duhet të dini edhe përfitimet psikologjike dhe fizike që sjellin në organizmin tonë.

Sipas Bright side këto janë përfitemet që sjellin përaqfimet:

Përqafimet kontribuojnë për të patur një system imunitar më të mirë.

Përqafimet përmirësojnë sistemin nervor

Përqafimet promovojnë një tension gjaku më të mirë

Përqafimet ju bëjnë të ndiheni më të lumtur

Përqafimet reduktojnë dhimbjen

Përqafimet lehtësojnë ndjenjat e lodhjes.

Përqafimet zvogëlojnë ankthin shoqëror./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

9 veprimet e turpshme që nuk duhet të bëni në vendet e huaja

Publikuar

-

Nga

Thënia e vjetër, “Kur jeni në Romë, bëni siç bëjnë romakët”, vazhdon të jetë e vërtetë kudoKur udhëtoni në një shtet tjetër, duhet të tregoni kujdes dhe të mësoni të gjitha gjërat që duhet të bëni dhe nuk duhet të bëni. Është më shumë e përshtatshme të dini ato që nuk duhet të bëni në […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Partnerë perfekt/ 7 arsyet pse meshkujt gjermanë janë idealët për vajzat

Publikuar

-

Nga

Përkufizimi i burrit ideal ndryshon nga një vend në tjetrin, por ka disa cilësi të ngjashme që shumica e grave i shohin jashtëzakonisht të dëshirueshme. Shpatullat e gjera, trup i gjatë dhe një stil të bukur veshje  janë disa prej tipareve që gratë shikojnë dhe pëlqejnë tek një mashkull. Por më e rëndësishmja, dëshirojnë dikë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Janë gati të nisin një jetë të re/ Këto janë shenjat më aventureske të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Shigjetari Shigjetari e adhuron të vizitojë vende të reja dhe të përjetojë eksperienca të reja. E jetojnë jetën si të ishte dita e fundit. Të vizitosh vende të reja për ta do të thotë të testosh durimin dhe kjo u vlen në jetën e tyre. Binjakët Do të sillte shumë përfitime në jetën e binjakëve […]

LEXO TE PLOTE