Connect with Us

7 ndryshimet që tregojnë se me trupin tuaj po ndodh diçka/ Kushtojini patjetër vëmendje

Life Style

7 ndryshimet që tregojnë se me trupin tuaj po ndodh diçka/ Kushtojini patjetër vëmendje

Publikuar

-

Askush nuk dëshiron të jetë një tip i tillë i cili menjëherë do të shkonte në zyrën e mjekut vetëm sepse ka dhimbje koke të lehtë. Nëse diçka po ndodh me trupin tuaj, gjithmonë duhet t’i kushtoni vëmendje. Mos harroni se edhe pse aq klishe sa mund të tingëllojë, trupi juaj është një tempull. Dhe gjithmonë duhet ta trajtoni me kujdes dhe respekt. Kjo është arsyeja pse kur përjetoni ndjesi ose ndryshime të caktuara, kjo mund të jetë mënyra e trupit tuaj për t’ju thënë se diçka nuk është në rregull.

Mund të mos jetë asgjë. Mund të jetë diçka. Parandalimi është më i mirë sesa kurimi në fund të fundit.

Tharje ose çarje të buzëve

Kurdoherë që keni lëkurë të thatë me natyrën e lëkure, shpesh është shenjë e një alergjie. Kështu që, sa herë që buzët fillojnë të plasariten ose thahen, mund të jetë një shenjë se jeni alergjik ndaj disa kozmetikës që përdorni. Kjo gjithashtu mund të jetë një shenjë se ju jeni të mangët në Vitaminë B, A dhe E. Dhe në raste më drastike, buzët e thata mund të jenë simptomë për një sëmundje autoimune të quajtur sindromë Sjogren.

Humbja e vetullave

Vetulla të trasha. Ky është tendenca sot. Vajzat kudo janë duke u siguruar që lojërat e tyre të vetullave të jenë në modë, siç thonë ato në mënyrë kolonike. Por çfarë do të thotë kur të filloni të provoni humbje të vetullave ose rrallime? A do të thotë kjo që nuk je në stil? Epo, mund të nënkuptojë edhe diçka më serioze. Humbja e tepërt e qimeve të vetullave mund të nënkuptojë mungesë të aktivitetit të tiroides në trup.

 

Distrofia e thonjve

Të gjithë ndoshta jemi të vetëdijshëm se si do të duket një gozhdë e shëndetshme. Kjo është arsyeja pse çdo ndryshim drastik i ngjyrës ose integritetit strukturor të një gozhdë mund të jetë një shkak për alarmin. Kur thonjtë tuaj janë të zbehtë dhe të hollë, atëherë kjo mund të jetë një shenjë e anemisë – një gjendje që tregon mungesën e hekurit në trup. Ky mund të jetë gjithashtu një tregues për çrregullimet e mëlçisë ose një infeksion fungal.

Buzët e fryra

Ekzistojnë mjaft shpjegime të ndryshme për kushte të ndryshme në trup. Nëse kufiri i kuq i buzëve tuaja është i fryrë dhe ka flluska të vogla mbi të, atëherë kjo mund të jetë një shenjë se jeni i ndjeshëm ndaj rrezeve ultravjollcë. Sigurisht, dielli është fajtori i fundit në këtë skenar. Dhe mbase do të ishte e mjaftueshme për një diell të vogël për të bërë hile. Nëse problemi vazhdon, mund të jetë më serioz dhe duhet të shihni një specialist.

Fytyra e kuqe

Ekzistojnë mjaft arsye pse fytyra e një personi të kthehej në të kuq. Për shembull, dikush në një pozicion të kompromentuar emocionalisht do të skuqej dhe ata do të ktheheshin të kuq. Një person që mund të pijë më shumë alkool sesa dikur mund të kthehet i kuq. Këto janë të gjitha normale. Sidoqoftë, kur fytyra e dikujt thjesht kthehet e kuqe nga blu, mund të jetë një shenjë e pranisë së infeksioneve që mund të shkaktojnë demodikozë.

Thembrat e plasaritura

Lëkura e thatë në përgjithësi është vetëm diçka që kurrë nuk do të dëshironit ta lini të injoruar ose të pa kontrolluar. Nëse lëkura në thembra fillon të plasaritet për shkak të thatësisë, atëherë kjo mund të nënkuptojë që ekziston një mungesë serioze e vitaminës A, B dhe E në trupin tuaj. Nëse lejohet të vazhdojë, mund të çojë në një infeksion të kërpudhave në lëkurën e thembra. Dhe kjo mund të çojë në komplikime më serioze.

Lëkura e thatë

Shtë normale që njerëzit të zhvillojnë lëkurë të thatë, veçanërisht gjatë sezoneve më të ftohta. Kjo është arsyeja pse është thelbësore që gjithmonë të aplikoni hidratues, konsumimin e vitaminave dhe ujë të pijshëm gjatë këtyre kohërave të vitit. Por nëse simptomat vazhdojnë përkundër këtyre metodave, mund të jetë një shenjë e gjërave më të rënda siç është diabeti ose hipotiroidizmi.

Në fund të ditës, gjithmonë dëshironi të siguroheni që po kujdeseni për trupin tuaj. Dhe ndonjëherë, kjo do të thotë të kërkoni ndihmë nga profesionistë të trajnuar që kanë studiuar shumë vite për të trajtuar trupin e njeriut. Jini të përulur dhe të guximshëm sa të pranoni që ndonjëherë do t’ju duhet trajtim për t’u bërë më të shëndetshëm./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE