Connect with Us

Mendojnë se bota sillet rreth tyre/ 7 shenjat që tregojnë që keni çrregullim të personalitetit narcisist

Kuriozitete

Mendojnë se bota sillet rreth tyre/ 7 shenjat që tregojnë që keni çrregullim të personalitetit narcisist

Publikuar

-

Jini shumë të kujdesshëm ndaj një narcisisti. Ata mund të jenë disa nga njerëzit më revoltues dhe të rrezikshëm në planet. Ata kanë personalitete shumë shkatërruese që mund të shkatërrojnë jetën e njerëzve përreth tyre. Por çfarë është një narcisist? Si ta kuptoni që  jeni në prani të një narcisist? Ose akoma më keq, si e dini se nuk jeni vetë narcisist? Narcisizmi është diçka që mund të godasë këdo. Dhe për ironi të mjaftueshme, narcisistëve kryesisht u mungon vetëdija për të cilën ata mund të kenë nevojë të dinë se me të vërtetë kanë një çrregullim narcisist të personalitetit.

Përkufizimi narcisist i vetëdijes me sa duket nuk përfshin llojin e mendjemadhësisë që ju duhet të dini se fjalët dhe veprimet tuaja po dëmtojnë njerëzit e tjerë. Një person që njihet të jetë narcisist është thjesht dikush që praktikisht nuk ka aspak kujdes për mirëqenien, gëzimin ose përmbushjen e një qenie tjetër njerëzore. Nëse jeni dikush që është fajtor për shfaqjen e sjelljes narciste, atëherë ka shumë të ngjarë që tashmë të keni shkaktuar dhimbje të konsiderueshme për njerëzit përreth jush, madje edhe ata që ju duan.

Ju mund të mos keni menduar ta bëni atë, por kjo nuk do të ndryshojë faktin që çrregullimi i personalitetit tuaj ju ka dhënë një personalitet toksik. Është e rëndësishme që ju të jeni në gjendje të adresoni tendencat tuaja narciste, nëse dëshironi të jeni një anëtar me funksionim të shëndetshëm të shoqërisë. Ju nuk dëshironi të lëndoni ose largoni njerëzit që ju doni vetëm sepse nuk keni arritur të adresoni çrregullimin e personalitetit që keni.

Si gjithmonë, hapi i parë për zgjidhjen e një problemi është njohja se keni një të tillë. Mënyra e vetme me të cilën do të dini se keni një çrregullim narcisist të personalitetit është nëse e bëni veten të vetëdijshëm për shenjat dhe simptomat e shumta. Ju gjithmonë mund ta përdorni këtë artikull si një udhëzues ose një referencë për ju. Këtu janë disa shenja që vërtet mund të jeni narcisist.

Mendoni se keni të drejtë për çdo gjë.

Ju vazhdimisht veproni me të drejtë si narcisist. Ju gjithmonë mendoni se bota rrotullohet rreth jush dhe se ju meritoni gjithçka që dëshironi. Ju besoni se keni të drejtë të merrni gjithçka në dorë në një pjatë argjendi. Ju besoni se fitoni gjëra edhe pse nuk punoni shumë për to. Dhe nuk është se si funksionon pjesa tjetër e botës fare.

Kërkoni vazhdimisht vëmendjen e personave të tjerë.

Ju thjesht nuk mund të duket se do të qetësoheni nëse nuk e dini se keni sytë nga ju. Ju keni një shpirt shumë të shqetësuar dhe vazhdimisht po përpiqeni të merrni vëmendjen e njerëzve përreth jush. Ju ndjeheni sikur me të vërtetë nuk mund të vendosni të gjendeni në çdo situatë të jetës, në të cilën nuk jeni yll dhe njerëzit nuk përqendrohen tek ju. Ju e gjeni veten të paaftë të vendoseni poshtë sa herë që nuk jeni duke kërkuar dritën e vëmendjes.

Doni që të tjerët t’iu vlerësojnë gjithnjë për atë që bëni.

Pavarësisht nga çdo gjë që mund të bësh në jetë, gjithmonë kërkon vlerësimin e të tjerëve në mënyrë që të ndjehesh më mirë për veten tënde. Asnjëherë nuk mund të ndihesh mirë me diçka që bën vetëm me veten tënde. Ju gjithmonë duhet të shikoni tek njerëzit e tjerë që vërtet të vërtetojnë veprimet tuaja dhe t’ju bëjnë të ndjeheni sikur keni një sens të vlerës dhe vlera.

Dëshironi të keni kontrroll në gjithçka.

Ju kurrë nuk jeni të kënaqur me lejimin e njerëzve të tjerë të marrin drejtimin. Ju e urreni sa herë që nuk keni kontrollin e një situate në të cilën gjendeni. Ju jeni të pakëndshëm kur lejoni që njerëzit e tjerë të thërrasin të shtëna. Ju gjithmonë dëshironi të jeni ai që po futet në një pozicion udhëheqës. Ju dëshironi që njerëzit t’ju ndjekin.

Refuzoni të merrni përgjegjësinë për gabimet tuaja.

Ju jeni thjesht dikush që beson se nuk mund të bëni asnjë gabim në jetën tuaj. Kurdoherë që diçka shkon keq, ju jeni gjithmonë kaq të shpejtë për të kaluar fajin te njerëzit e tjerë. Ju nuk pranoni të besoni ose pranoni faktin që jeni i papërsosur dhe se ndonjëherë mund të mashtroheni. Ju besoni se nuk ka më hapësirë ​​për përmirësim me ju.

Keni vështirësi të lejoni veten të jetë i prekshëm.

Ju me të vërtetë nuk lejoni që të bëheni emocionalisht të prekshëm me njerëzit e tjerë sepse shpesh e shihni këtë si një shenjë dobësie. Ndiheni sikur thjesht do t’u jepni njerëzve të tjerë mjetet ose fuqinë që t’ju shkaktojnë dhimbje në një mënyrë të konsiderueshme. Ju nuk dëshironi t’u jepni njerëzve të tjerë atë mundësi.

Nuk empatizoheni me të tjerët.

Ju veproni shumë indiferentisht dhe pa ndjenja me vështirësitë e njerëzve të tjerë. Kurdoherë që ju dëshmoni njerëz të tjerë që vuajnë, ju jeni vetëm mirënjohës që nuk po ndodh me ju. Asnjëherë nuk shqetësohesh aspak me jetën e njerëzve përreth jush./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Lehtëson stresin dhe dhimbjet e kokës/ 9 përfitimet që sjell puthja për shëndetin tuaj

Publikuar

-

Nga

Puthja ndihmon në lehtësimin e alergjive. Hulumtimet na kanë treguar se vetëm një seancë 30-minutëshe e puthjes në të vërtetë mund të zvogëlojë në mënyrë dramatike simptomat e etheve ose alergjive që janë shkaktuar nga poleni ose pluhuri. Lehtëson stresin Nëse jeni dikush që vazhdimisht ndjehet i stresuar, atëherë gjëja më e mirë që mund […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Çfarë rezervon pjesa e mbetur e vitit për ju? Zgjidhni topin tuaj të preferuar dhe zbulojeni

Publikuar

-

Nga

Në imazhin e mësipërm, shfaqen 6 topa të ndryshëm kristalesh. Zgjidhni atë që ju tërhoqi vëmendjen, pastaj rrëshqitni poshtë për të zbuluar se çfarë lajmi po pret për ju gjatë gjithë vitit! Nëse keni zgjedhur topin kristal Nr. 1: Ky vit do të ofrojë akoma ide të shkëlqyera për ju dhe për botën përreth jush. Ndoshta […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Zjarri, Uji, Ajri apo Toka?/ Zbuloni frymën tuaj elementare dhe çfarë do të thotë kjo për ju

Publikuar

-

Nga

Ne të gjithë jemi guximshëm dhe të gjithë kemi elementët e botës përreth nesh. Këta elementë përfshijnë Tokën, Ajrin, Zjarrin dhe Ujin. Për të zbuluar nëse jeni një shpirt i Zjarrit, Tokës, Ajrit apo Ujit, lexoni përmbledhjen e meposhtme. Nëse jeni një Frymë Ajri: Do të ndjeni një thirrje për t’i dërguar një mesazh botës, përmes […]

LEXO TE PLOTE