Connect with Us

Nga zemra tek diabeti/ Zbuloni çfarë do të thotë grupi juaj i gjakut dhe rëndësinë e tij në shëndet

Life Style

Nga zemra tek diabeti/ Zbuloni çfarë do të thotë grupi juaj i gjakut dhe rëndësinë e tij në shëndet

Publikuar

-

Lloji juaj i gjakut mund të jetë një dritare për shëndetin tuaj. Nga sëmundjet e zemrës tek llojet e ndryshme te kancerit, ja pse lloji i gjakut ka rëndësi.

Në qoftë se kohët e fundit nuk keni dhënë gjak, mund të mos mendoni shumë për llojin tuaj të gjakut. Prania ose mungesa e molekulave të caktuara të quajtura antigjene A ose B, si dhe një proteinë e quajtur faktori Rh, përcakton nje nga tetë llojet e zakonshme të gjakut që keni nëpër venat tuaja.Ata mund të ndikojnë në pjesë të tjera të trupit tuaj, duke përfshirë enët e gjakut, neuronet dhe trombocitet, dhe si rezultat, lloji juaj i gjakut mund të jetë i lidhur me rrezikun tuaj për të zhvilluar sëmundje të caktuara. Ja pse duhet të dini se çfarë grup gjaku keni dhe çfarë tregon për ju.

Llojet A, B, AB: Sëmundja e zemrës

Llojet e gjakut jo O kanë nivele 25 deri në 30 përqind më të larta të proteinave të mpiksjes së gjakut të njohura si faktor von Willebrand dhe faktori VIII. Pjesërisht, për shkak të këtij ndryshimi, këta njerëz gjithashtu kanë një rrezik 15 përqind më të madh të vdesin nga sëmundjet e zemrës , raporton studimi i 2015 nga BMC Medicine .

Lloji i gjakut 0-Infertilitet

Gratë me grup gjaku 0 kanë tendencë më të lartë se gratë e grupeve të tjera për t’u prekur nga infertiliteti. Studime të shumta kanë treguar se këto gra rrezikojnë shterimin e depozitës ovale, pra e thënë ndryshe kanë më pak vezë si dhe rezultojnë të kenë më pak sukses me implantimin e fekondimit in- vitro.

Tipi A ose B: Diabeti

Njerëzit me një grup gjaku A ose B kanë një rrezik deri në 21 përqind më të madh të zhvillimit të diabetit tip 2 në krahasim me ata me tip O, sipas një studimi të botuar në revistën Diabetologia.

Probleme me zemrën

Grupi i gjakut është i aftë të parashikojë se sa të predispozuar jeni për t’u prekur nga sëmundjet e zemrës. Të paturit grupin 0 ul rrezikun e problemeve kardiovaskulare, ndërkohë që grupi AB ka 23% mundësi të ketë sëmundje të kësaj natyre. Grupi B nga ana tjetër 11% e ndërsa grupi A vetëm 5% më shumë se grupi 0. Përgjithësisht grupi AB lidhet me inflamacionin kurse A- ja me livelet e larta të kolesterolit.

Humbje kujtese

Besojeni ose jo është parë një lidhje midis grupit të gjakut dhe kujtesës. Grupi AB ka tendencën për t’u prekur nga demenca, e cila konsiston në degradimin e funksioneve të trurit. Sipas statistikave, njerëzit me grup gjaku AB janë 82% të rrezikuar nga problemet e kujtesës. Problemi mendohet të ketë të bëjë me një proteinë, e cila gjendet në nivele të larta në grupin AB./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: