Connect with Us

Ulje e ndjeshme e vitaminës D/ Ja si ta parandaloni në këtë sezon të ftohtë dimri

Life Style

Ulje e ndjeshme e vitaminës D/ Ja si ta parandaloni në këtë sezon të ftohtë dimri

Publikuar

-

Marrja e mjaftueshme e vitaminës D është thelbësore për të qëndruar në formë. Ajo luan një rol jetësor në shëndetin e kockave, sistemin imunitar dhe funksionimin konjuktiv.

Nisur nga fakti që ardhja e sezonit dimëror sjell një ulje të ndjeshme në praninë e vitaminës D në organizmin tonë, ky artikull do t’ju ndihmojë të gjeni të tjera mënyra për ta parandaluar diçka të tillë.

1-Nëse jeni adhurues i ushqimeve të detit, peshqit me vaj mund të jenë një burim i mahnitshëm i vitaminës D. Salmon, skumbri, peshku i egër,sardele dhe peshk ton.

2-Lëkura e kërpudhave ka aftësi të prodhojë vitaminë D, në të njëjtën mënyrë, që lëkura e njerëzve e prodhon atë gjatë verës. Konsumimi i tyre gjatë ditëve të dimrit, është mënyra më e mirë për ta arritur sasinë e duhur të vitaminës D në organizëm.

3-Vaji i mëlçisë së merlucit është i mbushur me vitaminë D. Disa njerëz nuk janë të çmendur për shijen e peshkut, por vaji i mëlçisë së merlucit në të vërtetë është i mbushur me vitaminë D.Sidoqoftë, mos e ngatërroni vajin e mëlçisë së merlucit me vajin e peshkut omega-3 – këto mund të mos kenë të njëjtën përmbajtje të vitaminës D si vaji i mëlçisë së merlucit.

4- Një nga ushqimet e pakta, që mund të stimulojnë prodhimin e vitaminës D janë drithërat. Konsumimi i drithërave në mëngjes e rrit nivelin e kësaj vitamine në organizëm./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE