Connect with Us

9 simptomat e menopauzës që shumica e grave i anashkalojnë

Shëndeti

9 simptomat e menopauzës që shumica e grave i anashkalojnë

Publikuar

-

Djersitje të natës

Djersitjet e natës janë në thelb të njëjta me ndezjet e nxehta, përveç nëse ato ndodhin me ju kur flini. Probabiliteti thotë që nëse gjatë ditës pësoni një ndezje të nxehtë, ka të ngjarë që do të përjetoni djersitje gjatë natës ndërsa flini gjithashtu.

 

Pagjumësia (dhe probleme të tjera që lidhen me gjumin)

Një tjetër simptomë e menopauzës është përjetimi i pagjumësisë – qoftë me të vërtetë e butë apo me të vërtetë serioze. Kjo pagjumësi mund të shkaktohet nga djersitjet e natës ose nga disa forma të tjera të shqetësimit që mund të shkaktohen nga luhatjet e hormoneve.

 

Gjakderdhja e mitrës

Kur pësoni gjakderdhje gjatë ose pas menopauzës, atëherë kjo përfundimisht nuk është normale. Shtë e vërtetë që ju mund të merrni disa periudha shumë intensive në fazën e perimenopauzës. Por çdo lloj gjakderdhjeje të mitrës që ndodh jashtë kësaj duhet patjetër t’i kushtohet vëmendje dhe kujdes i veçantë.

 

Mosbalancimi hormonal

Thjesht duhet të mendoni për menopauzën pasi është ky çekuilibri hormonal me të vërtetë i madh. Këto pabarazitë hormonale ndodhin sepse vezoret prodhojnë gjithnjë e më pak estrogjen. Kjo për shkak të niveleve në rënie të prodhimit të estrogjenit që trupi kalon nëpër pabarazitë hormonale.

 

Lëvizjet e humorit

Shtë gjithashtu normale që një grua të kalojë në lëkundje humori si rezultat i çekuilibrit hormonal. Dhe ju tashmë e dini që një çekuilibër hormonal është një simptomë e menopauzës. Mënyrat kontrollohen në thelb nga hormonet tuaja. Dhe luhatjet e hormoneve mund të ndikojnë në mënyrë drastike në disponimin tuaj.

 

Tharje vaginale

Zakonisht, lagështia vaginale është rezultat i prodhimit të hormoneve. Kjo është arsyeja pse kur nivelet e estrogjenit në trup po zvogëlohen, ka të ngjarë që vagina të kalojë disa periudha me thatësi. Kjo thatësi vaginale do të rezultojë në dhimbje të konsiderueshme gjatë seksit. Ju gjithashtu rrezikoni të dëmtoni vaginën.

 

Hapjet e kujtesës

Ndonjëherë, rastet e vazhdueshme të mungesave në kujtesë janë një simptomë e menopauzës. Zakonisht, njerëzit ia atribuojnë humbjen e kujtesës moshës së vjetër. Por është gjithashtu një simptomë që mund t’i atribuohet edhe menopauzës.

Periudhat e parregullta të menstruacioneve

Estrogjeni është një hormon që është kryesisht përgjegjës për rregullimin e cikleve menstruale të trupit. Kjo është arsyeja pse me një ulje të estrogjenit, ka të ngjarë që trupi juaj do të kalojë disa cikle menstrualisht seriozisht të çuditshme.

 

Ulur, epsh

Gratë që kalojnë në menopauzë ka të ngjarë të pësojnë një rënie të dëshirës seksuale. Arsyeja që kjo ka kuptim është se dëshira seksuale zakonisht vjen me instinktin natyror të një gruaje për të riprodhuar. Dhe me një ulje të hormoneve, ka më shumë të ngjarë që një grua nuk do që të dëshirojë të bëjë seks sa më shumë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Shëndeti

Mbron organizmin nga sëmundjet/ Gjithçka që ju duhet është një dietë mesdhetare

Publikuar

-

Nga

Triliona baktere dhe mikrobe të tjera jetojnë në sistemin tretës të njeriut. Së bashku, ata formojnë një bashkësi që njihet si mikrobiota e zorrëve. Shumë baktere në mikrobiota luajnë role të rëndësishme në shëndetin e njeriut, duke ndihmuar në metabolizimin e ushqimit, forcimin e integritetit të zorrëve dhe mbrojtjen nga sëmundjet. Për të ndihmuar bakteret […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

Publikuar

-

Nga

1/3 e jetës njerëzit e kalojnë në gjumë. Përveç kësaj gjumi ka mbetur ende një dukuri misterioze. Gjithsesi ne dimë që gjumi është i lidhur ngushtë me mirëqenien tonë, humorin dhe shëndetin. Një natë me një gjumë të keq do t’iu bëjë të ndiheni tejet i lodhur ende pa nisur ditën. Por privimi kronik i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Shëndeti

Ushqimet më të mira për një “detox” natyral/ Gjithçka që duhet të konsumoni për të pastruar gjakun

Publikuar

-

Nga

Gjaku juaj është përgjegjës për transportimin e të gjitha llojeve të materialeve në të gjithë trupin tuaj, nga oksigjeni, tek hormonet, faktorët e mpiksjes, sheqeri, yndyrat dhe qelizat e sistemit tuaj imunitar. Nuk ka vërtet nevojë për të investuar në një dietë të shtrenjtë për t’ju ndihmuar të mbani gjakun tuaj të pastër dhe pa […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Ushqimi më i reklamuar në Instagram/ Si të përgatitni tostet më special me bazë pataten e ëmbël

Publikuar

-

Nga

Një trend tjetër i njohur në Instagram janë tostet me bazë pataten e ëmbël. Jo vetëm të famshme, por edhe të shëndetshme. Nëse po mbani një dietë pa përbërës me gluten dhe nuk doni të përdorni bukën këto janë kombinimet ushqimore më të shijshme që mund të provoni. 1-Tost me avocado, patate të ëmbël dhe […]

LEXO TE PLOTE