Connect with Us

E pabesueshme/ Ja ndryshimet që truri juaj pëson kur bini në dashuri

Life Style

E pabesueshme/ Ja ndryshimet që truri juaj pëson kur bini në dashuri

Publikuar

-

Në momentin kur bie në dashuri, mund të jetë magjike. Vërtetë. Por nuk duhet të mendoni se dashuria është thjesht diçka që mund të ngjizet në ajër. Të gjithë kemi parë se si një mashkull ulet në gjunjë për t’i propozuar dashurisë së jetës apo kemi dëgjuar të flitet për ndjesinë e fluturave në stomak. Por këto janë të gjitha shumë poetike dhe të drejta arbitrare.

Çfarë ndodh vërtet me trupin tuaj kur dashuroheni? Çfarë ndodh në trurin tuaj dhe si ndikon në pjesën tjetër të trupit?

Po, dashuria është zakonisht një përvojë shumë emocionale që garanton shumë përgjigje dhe ndjesi emocionale. Sidoqoftë, duhet të dini që neurologjia dhe fiziologjia e trurit luajnë role shumë të rëndësishme në hartimin dhe zhvillimin e marrëdhënieve të shëndetshme afatgjata.

A nuk keni menduar ndonjëherë pse thjesht merrni kaq lumturi sa herë që jeni në parni të njerëzve të dashur për ju? Kjo është për shkak se truri juaj ka një tendencë të mbyllur të gjitha mendimet dhe ndjenjat negative. Me qëllim zgjedh të anashkalojë të gjithë atë negativitet. Dhe çelësi për të ndërtuar një marrëdhënie të fortë dhe afatgjatë me dikë është të jeni në gjendje të merrni kontrollin e trurit tuaj. Kjo është e vërteta.

Bazuar në analizën e antropologut biologjik Helen Fisher dhe neuroshkencëtarit ekspert Lucy Broën, truri në të vërtetë mund të luajë një rol të madh në ruajtjen e një iluzioni të pozitivitetit dhe lumturisë në një marrëdhënie në një përpjekje për të siguruar jetëgjatësinë e saj.

Është një diskutim shumë tërheqës dhe i thellë se si funksionon një marrëdhënie dhe rolin mund të luajë truri i një personi kur dashurohet me dikë.

Të dy ekspertët në të vërtetë përshkruajnë këto “iluzione pozitive” që truri prodhon si një mënyrë për t’ju bërë të përqëndroheni në gjërat që ju pëlqejnë më shumë për një person, në vend të të gjitha gjërave të këqija. Pra, në thelb, po ju verbon nga të gjitha pjesët e një marrëdhënie që do t’ju bëjë të ndjeheni të pakënaqur dhe të paplotësuar në një marrëdhënie. Në terma më të thjeshtë, truri juaj thjesht po zgjedh të mos i pranojë pjesët e marrëdhënies tuaj që mund t’ju bëjnë të dyshoni në vlefshmërinë e dashurisë tuaj.

Fisher dhe Brown kanë kryer studime të shumta mbi fenomenin e marrëdhënieve afatgjata dhe dashurinë romantike. Dhe ata janë përpjekur të përfshijnë studimet e veprimtarisë së trurit edhe në ekuacion – dhe si lidhet gjithçka me dashurinë dhe angazhimin.

Dy studiuesit zbuluan se sa herë që një çift është në një marrëdhënie afatgjatë e cila është e fortë dhe e lumtur, ekzistojnë tre rajone të veçanta në tru që shfaqin ndryshime të larta në aktivitet: Regjioni i trurit që është i lidhur me empatinë. Regjioni i trurit që lidhet me kontrollin e stresit dhe ndjenjave të një personi. Regjioni i trurit që lidhet me iluzione pozitive. Zona e trurit që është e lidhur në të vërtetë me iluzione pozitive quhet korteksi parafontal ventromedial. Theshtë rajoni në tru që përpunon gjykimin dhe analizën e një situate. Kurdoherë që të filloni të bëheni kritikë për diçka, atëherë kjo është zona e një truri ku origjinën e gjitha. Por gjëra interesante ndodhin me të vërtetë në atë pjesë të trurit kur njerëzit futen në marrëdhënie të dashura. Aktiviteti në atë zonë të trurit në të vërtetë përfundon ZBATIMI.

Ajo që truri juaj po bën vërtet është që po ndërpresë me dashje procesin e vet të gjykimit negativ sa herë që ndjeheni sikur jeni të dashur dhe të kujdesur nga partnerët tuaj. Dhe kjo është një gjë kaq e shkëlqyeshme, apo jo? Dashuria në të vërtetë ka fuqinë t’ju japë përfitimin e dyshimit.

Sidoqoftë, nuk duhet ta pranoni këtë që do të thotë që tani duhet të injoroni çdo tipar ose cilësi të veçantë që partneri juaj mund të shfaq. Dashuria juaj për ta nuk duhet të shërbejë si një justifikim për sjellje toksike ose abuzive. Por ajo që sugjerojnë këto gjetje është se në një nivel neurologjik, të gjithë e dimë se për të realizuar një marrëdhënie në punë, është e rëndësishme të jesh i durueshëm dhe të kuptosh me njëri-tjetrin. Dhe kjo është një nga pjesët më të vështira për të realizuar një marrëdhënie pune – të qenit i durueshëm me njëri-tjetrin.

Si qenie njerëzore, ne të gjithë kemi lindur që jemi të prishur natyralë ndërsa plakemi. Ne jo gjithmonë do t’i marrim gjërat ashtu si duhet. Ne nuk do të marrim gjithmonë vendime të duhura. Ne nuk do të jemi gjithmonë në gjendje të bëjmë gjërat e duhura. Kjo është arsyeja pse kurdoherë jemi në marrëdhënie me njerëz që i duam, është e rëndësishme të jemi sa më të durueshëm dhe të kuptojmë me njëri-tjetrin.

Ju të dy jeni thjesht të detyruar të bëni disa gabime këtu dhe atje në lidhje me marrëdhënien tuaj. Por kjo është në rregull. Thjesht duhet të keni një lloj durimi dhe dashurie që është në gjendje t’i rezistojë këtyre mangësive. Dhe do të jesh mirë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: