Connect with Us

E pabesueshme/ Ja ndryshimet që truri juaj pëson kur bini në dashuri

Life Style

E pabesueshme/ Ja ndryshimet që truri juaj pëson kur bini në dashuri

Publikuar

-

Në momentin kur bie në dashuri, mund të jetë magjike. Vërtetë. Por nuk duhet të mendoni se dashuria është thjesht diçka që mund të ngjizet në ajër. Të gjithë kemi parë se si një mashkull ulet në gjunjë për t’i propozuar dashurisë së jetës apo kemi dëgjuar të flitet për ndjesinë e fluturave në stomak. Por këto janë të gjitha shumë poetike dhe të drejta arbitrare.

Çfarë ndodh vërtet me trupin tuaj kur dashuroheni? Çfarë ndodh në trurin tuaj dhe si ndikon në pjesën tjetër të trupit?

Po, dashuria është zakonisht një përvojë shumë emocionale që garanton shumë përgjigje dhe ndjesi emocionale. Sidoqoftë, duhet të dini që neurologjia dhe fiziologjia e trurit luajnë role shumë të rëndësishme në hartimin dhe zhvillimin e marrëdhënieve të shëndetshme afatgjata.

A nuk keni menduar ndonjëherë pse thjesht merrni kaq lumturi sa herë që jeni në parni të njerëzve të dashur për ju? Kjo është për shkak se truri juaj ka një tendencë të mbyllur të gjitha mendimet dhe ndjenjat negative. Me qëllim zgjedh të anashkalojë të gjithë atë negativitet. Dhe çelësi për të ndërtuar një marrëdhënie të fortë dhe afatgjatë me dikë është të jeni në gjendje të merrni kontrollin e trurit tuaj. Kjo është e vërteta.

Bazuar në analizën e antropologut biologjik Helen Fisher dhe neuroshkencëtarit ekspert Lucy Broën, truri në të vërtetë mund të luajë një rol të madh në ruajtjen e një iluzioni të pozitivitetit dhe lumturisë në një marrëdhënie në një përpjekje për të siguruar jetëgjatësinë e saj.

Është një diskutim shumë tërheqës dhe i thellë se si funksionon një marrëdhënie dhe rolin mund të luajë truri i një personi kur dashurohet me dikë.

Të dy ekspertët në të vërtetë përshkruajnë këto “iluzione pozitive” që truri prodhon si një mënyrë për t’ju bërë të përqëndroheni në gjërat që ju pëlqejnë më shumë për një person, në vend të të gjitha gjërave të këqija. Pra, në thelb, po ju verbon nga të gjitha pjesët e një marrëdhënie që do t’ju bëjë të ndjeheni të pakënaqur dhe të paplotësuar në një marrëdhënie. Në terma më të thjeshtë, truri juaj thjesht po zgjedh të mos i pranojë pjesët e marrëdhënies tuaj që mund t’ju bëjnë të dyshoni në vlefshmërinë e dashurisë tuaj.

Fisher dhe Brown kanë kryer studime të shumta mbi fenomenin e marrëdhënieve afatgjata dhe dashurinë romantike. Dhe ata janë përpjekur të përfshijnë studimet e veprimtarisë së trurit edhe në ekuacion – dhe si lidhet gjithçka me dashurinë dhe angazhimin.

Dy studiuesit zbuluan se sa herë që një çift është në një marrëdhënie afatgjatë e cila është e fortë dhe e lumtur, ekzistojnë tre rajone të veçanta në tru që shfaqin ndryshime të larta në aktivitet: Regjioni i trurit që është i lidhur me empatinë. Regjioni i trurit që lidhet me kontrollin e stresit dhe ndjenjave të një personi. Regjioni i trurit që lidhet me iluzione pozitive. Zona e trurit që është e lidhur në të vërtetë me iluzione pozitive quhet korteksi parafontal ventromedial. Theshtë rajoni në tru që përpunon gjykimin dhe analizën e një situate. Kurdoherë që të filloni të bëheni kritikë për diçka, atëherë kjo është zona e një truri ku origjinën e gjitha. Por gjëra interesante ndodhin me të vërtetë në atë pjesë të trurit kur njerëzit futen në marrëdhënie të dashura. Aktiviteti në atë zonë të trurit në të vërtetë përfundon ZBATIMI.

Ajo që truri juaj po bën vërtet është që po ndërpresë me dashje procesin e vet të gjykimit negativ sa herë që ndjeheni sikur jeni të dashur dhe të kujdesur nga partnerët tuaj. Dhe kjo është një gjë kaq e shkëlqyeshme, apo jo? Dashuria në të vërtetë ka fuqinë t’ju japë përfitimin e dyshimit.

Sidoqoftë, nuk duhet ta pranoni këtë që do të thotë që tani duhet të injoroni çdo tipar ose cilësi të veçantë që partneri juaj mund të shfaq. Dashuria juaj për ta nuk duhet të shërbejë si një justifikim për sjellje toksike ose abuzive. Por ajo që sugjerojnë këto gjetje është se në një nivel neurologjik, të gjithë e dimë se për të realizuar një marrëdhënie në punë, është e rëndësishme të jesh i durueshëm dhe të kuptosh me njëri-tjetrin. Dhe kjo është një nga pjesët më të vështira për të realizuar një marrëdhënie pune – të qenit i durueshëm me njëri-tjetrin.

Si qenie njerëzore, ne të gjithë kemi lindur që jemi të prishur natyralë ndërsa plakemi. Ne jo gjithmonë do t’i marrim gjërat ashtu si duhet. Ne nuk do të marrim gjithmonë vendime të duhura. Ne nuk do të jemi gjithmonë në gjendje të bëjmë gjërat e duhura. Kjo është arsyeja pse kurdoherë jemi në marrëdhënie me njerëz që i duam, është e rëndësishme të jemi sa më të durueshëm dhe të kuptojmë me njëri-tjetrin.

Ju të dy jeni thjesht të detyruar të bëni disa gabime këtu dhe atje në lidhje me marrëdhënien tuaj. Por kjo është në rregull. Thjesht duhet të keni një lloj durimi dhe dashurie që është në gjendje t’i rezistojë këtyre mangësive. Dhe do të jesh mirë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

9 veprimet e turpshme që nuk duhet të bëni në vendet e huaja

Publikuar

-

Nga

Thënia e vjetër, “Kur jeni në Romë, bëni siç bëjnë romakët”, vazhdon të jetë e vërtetë kudoKur udhëtoni në një shtet tjetër, duhet të tregoni kujdes dhe të mësoni të gjitha gjërat që duhet të bëni dhe nuk duhet të bëni. Është më shumë e përshtatshme të dini ato që nuk duhet të bëni në […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Partnerë perfekt/ 7 arsyet pse meshkujt gjermanë janë idealët për vajzat

Publikuar

-

Nga

Përkufizimi i burrit ideal ndryshon nga një vend në tjetrin, por ka disa cilësi të ngjashme që shumica e grave i shohin jashtëzakonisht të dëshirueshme. Shpatullat e gjera, trup i gjatë dhe një stil të bukur veshje  janë disa prej tipareve që gratë shikojnë dhe pëlqejnë tek një mashkull. Por më e rëndësishmja, dëshirojnë dikë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Janë gati të nisin një jetë të re/ Këto janë shenjat më aventureske të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Shigjetari Shigjetari e adhuron të vizitojë vende të reja dhe të përjetojë eksperienca të reja. E jetojnë jetën si të ishte dita e fundit. Të vizitosh vende të reja për ta do të thotë të testosh durimin dhe kjo u vlen në jetën e tyre. Binjakët Do të sillte shumë përfitime në jetën e binjakëve […]

LEXO TE PLOTE