Connect with Us

Keni shumë qime në trup?/ Zbuloni 5 fakte interesante dhe lidhja e tyre me shëndetin

Life Style

Keni shumë qime në trup?/ Zbuloni 5 fakte interesante dhe lidhja e tyre me shëndetin

Publikuar

-

Qimet e trupit mund të jenë aseti juaj më i madh ose pjesa juaj më e urryer. Dhe pavarësisht nëse ju pëlqen apo jo, do të duhet të merreni me faktin se qimet janë një aspekt normal i trupit të njeriut. Ju mund të mos jeni një adhurues i madh i qimeve tuaja ose mund të jeni plotësisht i dashuruar me të. 

Por a e dini se jeni në gjendje të dini shumë për shëndetin tuaj bazuar në sasinë e qimeve që keni në pika specifike të trupit tuaj? Nëse zbuloni se trupi juaj ka pësuar disa ndryshime shumë domethënëse përsa i përket rritjes së qimeve, atëherë ky artikull do t’ju ndihmojë të zbuloni se çfarë mund të thotë për shëndetin tuaj të përgjithshëm fizik.

1. Gjenetike

Nëse ndodh që të gjeni veten duke përjetuar një rritje të papritur të qimeve të trasha dhe të errëta në zona që ndoshta nuk keni menduar kurrë  atëherë mund të dëshironi të shikoni disa foto të vjetra të prindërve ose gjyshërve tuaj. Nuk ka rëndësi se sa larg mund të arrijmë me teknologjinë tonë, gjenetika është diçka që nuk mund ta ndaloni.

2. Historiku etnik

Në varësi të grupit tuaj të veçantë etnik, studimet kanë treguar që ju keni pak a shumë të ngjarë të keni një rritje të qimeve në pjesë të caktuara të trupit. Për shembull, gratë që janë me origjinë mesdhetare dhe Lindje të Mesme kanë më shumë të ngjarë të kenë qime të tejdukshëme ndërsa grupet e tjera etnike kanë sasi të moderuar të flokëve.

3. Mosbalancimi hormonal

Rritja e papritur e flokëve mund të shkaktohet nga një çekuilibër i hormonit mashkullor. Të dy burrat dhe gratë dihet se kanë këto hormone. Dhe femrat zakonisht i kanë ato në nivele relativisht të ulëta sidomos kur jane ne kontrast me hormonet e tyre femërore.

Sidoqoftë, ndërsa niveli i testosteronit të një gruaje rritet, trupi juaj mund të reagojë në përputhje me rrethanat në disa mënyra shumë të pazakonta për të cilat mund të konsideroni se janë të çuditshme dhe të panatyrshme – siç është rritja e qimeve.

4.Crregullimet e gjëndrave mbiveshkore

Gjëndrat mbiveshkore mund të gjenden pikërisht sipër veshkave. Dhe sa herë që gjëndrat mbiveshkore nuk funksionojnë siç duhet, mund të ndodhin disa ndryshime shumë serioze të ekuilibrit hormonal. Dhe kjo është kur rritja e tepërt e qimeve të trupit mund të ndodhë . Por ka edhe simptoma të tjera që shoqërohen me probleme të gjëndrave mbiveshkore, të tilla si presioni i lartë i gjakut, shtimi në peshë, sheqeri  në gjak, dhimbja e kokës, dhimbja e muskujve dhe më shumë.

5. Rritja e pazakontë e indeve

Rritja dramatike e qimeve mund të jetë një shenjë e një rasti ekstrem të rritjes së testosteronit në trupin tuaj. Nuk është domosdoshmërisht diçka që ndodh shumë shpesh. Por nëse po ndodh shumë shpejt, atëherë është padyshim diçka që mund të dëshironi të kontrolloheni./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

Arrijnë në pikën më ekstreme/ 3 shenjat e horoskopit që tejkalojnë çdo parashikim

Publikuar

-

Nga

Dashi Sigurisht që Dashi është një nga shenjat që shkojnë në ekstremitet. Nëse doni të shikoni se sa larg mund të shkojë, provoni t’i flisni për ish të dashurën ose ish të dashurin. Shigjetari Shigjetarit nuk i pëlqen aspak të shfaqë anën e tij ekstreme në publik. Pëlqejnë shumë vendet e ftohta dhe sportet ekstreme. […]

LEXO TE PLOTE
" "

Fashion

Jahte private, parti me Khloe Kardashian dhe dasma 1 milionë dollarëshe/ Brenda kompanisë së madhe të modës të miliarderit 55 vjeçar

Publikuar

-

Nga

Boohoo është një nga kompanitë që është rritur me hapa të mëdha. Ajo u themelua në vitin 2016 nga Mahmud Kamani dhe partnerja e tij Carol Kane. Kompania është rritur me shpejtësi dhe deri më tani ka arritur më shumë se 3.8 miliardë dollarë. Kamani ka gjetur rrugën për tu bërë miliarder dhe tani është […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Ushqimi më i reklamuar në Instagram/ Si të përgatitni tostet më special me bazë pataten e ëmbël

Publikuar

-

Nga

Një trend tjetër i njohur në Instagram janë tostet me bazë pataten e ëmbël. Jo vetëm të famshme, por edhe të shëndetshme. Nëse po mbani një dietë pa përbërës me gluten dhe nuk doni të përdorni bukën këto janë kombinimet ushqimore më të shijshme që mund të provoni. 1-Tost me avocado, patate të ëmbël dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Lehtëson stomakun dhe shmang të vjellat/ Disa arsye pse duhet të përdorim xhinxher në ushqim

Publikuar

-

Nga

Mëngjesi është një nga vaktet më të rëndësishme për çdo njeri. Pavarësisht se ndonjëherë rutina mund t’iu mërzisë por jo nëse pjesë e tij është xhinxheri. Këto janë disa nga mënyrat se si mund ta përdorni xhinxherin në ushqim. Mund ta përzieni me kafenë tuaj. Kafja dhe Xhinxheri janë një kombinim shumë luftues, veçanërisht perderisa […]

LEXO TE PLOTE