Connect with Us

Këtë nuk e kishim ditur/ Ekziston një mënyrë tjetër për të humbur kilet e tepërta

Life Style

Këtë nuk e kishim ditur/ Ekziston një mënyrë tjetër për të humbur kilet e tepërta

Publikuar

-

A e dini se njerëzit mesatarisht derdhin 16.5 litra lot gajtë gjithë jetës së tyre? Kjo është sipas shkencëtarëve. Por sot njerëzit preferojnë t’i mbajnë pasi mendojnë se të qarit i bën më të dobët si karakter.

Ka shumë njerëz në të gjithë botën që janë shumë të trembur për të lënë ndjenjat e tyre për shkak të frikës nga reagimi publik. Sidoqoftë, ka shumë studime që konfirmojnë se në të vërtetë ka mjaft përfitime që janë bashkangjitur për të qarë dhe për të lënë trishtimin tuaj përmes lotëve.

Dhe një nga ato përfitime është në të vërtetë humbja e peshës. Pra, nëse jeni duke kërkuar që të jeni pak më të butë dhe të dobët në bel, nuk duhet të keni frikë të lini ato lotë të rrjedhin sa herë që ta ndjeni.

Jeta gjithmonë do të jetë e ashpër. Ju do të vendoseni në situata të caktuara që do t’ju shkaktojnë siklet dhe shqetësim të konsiderueshëm. Dhe në ato momente kur gjithçka ndihet po aq e madhe, ju mund të tundoheni që vetëm t’i lini ato lotë të rrokullisen në faqe. Le të dëgjojmë se çfarë duhet të thotë shkenca në lidhje me përfitimet e të qarit.

Besimi

Shumë prej jush mund të jenë skeptikë ndaj idesë se do të mund të humbisni peshë vetëm duke qarë. Ka kaq shumë njerëz që luftojnë duke u përpjekur të digjen më shumë yndyrë dhe të humbasin peshë. Shtë pothuajse si një cikël i mbrapshtë nga i cili nuk ka shpëtim. Ju jeni i trishtuar dhe i mbingarkuar me gjithçka që po ndodh në jetën tuaj. Ju shkoni në ushqim si një mekanizëm përballimi. Ju bëhen më të dobët. Ju humbni besimin. Dhe ju merrni edhe më të trishtuar dhe më të mbingarkuar me situatën tuaj.

Është e vërtetë që ekziston një hormon stresi që quhet kortizol i cili në të vërtetë është i lidhur me mbipeshën. Ky hormon zakonisht nxitet sa herë që një person po ndihet i stresuar. Sidoqoftë, problemi me këtë është përgjigjja e njerëzve ndaj stresit.

Kortizoli zakonisht ndihmon në luftimin e ndjenjave të stresit. Por mund ta bëjë këtë në mënyrë efektive nëse qeniet njerëzore marrin role aktive në luftimin e gjithë asaj energjie negative. Përndryshe, trupi do të mendojë se ka përdorur një grumbull kalori për t’u marrë me stresin edhe kur vërtet nuk ka.

Shkencëtarët kanë konfirmuar gjithashtu se lotët emocionalë përmbajnë disa hormone që mund të rrisin nivelin e kortizolit. Këto janë prolaktina, adrenokortikotropina (ACTH) dhe leu-enkepalina. Të gjitha këto hormone prodhohen sa herë që ne po pësojmë një presion dhe stres shumë domethënës.

Kjo është arsyeja pse sa herë që ju vendosni të mos mbani ndjenjat tuaja në shishe brenda dhe ju lejoni vetes të qani, këto hormone lëshohen nga trupi juaj dhe niveli i kortizolit zvogëlohet. Si rezultat, trupi juaj do të interpretojë këtë si një sinjal për të mos mbajtur më yndyrë, sepse një situatë stresuese tashmë është trajtuar.

Në fund të fundit, gjithçka varet nga ju duke u siguruar që hormonet e stresit dhe kimikatet që mund të shkaktojnë shtim në peshë dhe mbajtje të yndyrës janë JUAJ nga trupi juaj. Dhe si e bën atë? Lërini me një klithmë të mirë të vjetër.

Lotët e shtirur

Por ekziston edhe një mënyrë e duhur për të arritur rreth kësaj. Nëse ju jeni një aktor i mirë dhe jeni në gjendje të nxisni lot ndërsa preni një qepë, nuk do të prodhoni të njëjtin lloj rezultatesh pozitive. Vetëm lotët që nxiten nga emocionet e vërteta përmbajnë hormone të rëndësishme.

Shkencëtarët gjithashtu kanë pohuar se koha më e mirë e ditës për të pasur një klithmë të mirë do të ishte ndërmjet orës 7 dhe 10 të darkës. Kjo është zakonisht koha e natës në të cilën njerëzit ka shumë të ngjarë të jenë me ato që i duan ose janë thellësisht emocionuese.

Kështu që, herën tjetër që dikush do t’ju thotë të mbani vetëm ndjenjat tuaja në shishe brenda, mbani mend këtë artikull dhe theksoni se në të vërtetë ka shumë përfitime për të qarë sytë tuaj – siç është humbja e peshës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

Trendi që përfshiu dhe ushqimet/ 10 produktet më të preferuara të dekadës së fundit

Publikuar

-

Nga

Ashtu si shumica e tregjeve, industria ushqimore është në ndryshim të preferencës së konsumatorit, veçanërisht në botën e sotme virale. Gjatë dhjetë viteve të fundit ka patur shumë risi në ushqim ku përfshihen tost me avokado dhe ëmbëlsirat e ndryshme shumëngjyrëshe. Nga çajrat dhe kafetë deri tek ëmbëlsirat e përpunuara, këtu janë tendencat ushqimore që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Financat dhe Puna/ Horoskopi sipas astrologes së famshme Susan Miller

Publikuar

-

Nga

Dashi Tani që Jupiteri po vendoset në krye të listës tuaj, ju po ndjeni se po rriteni shumë profesionalisht. Demi Tani që jupiteri ka hyrë në Bricjap ju do të keni një sukses të madh në çështjet ligjore. Binjakët Ky ka qenë një vit shumë i suksesshëm përsa i përket financave dhe të ardhurat do […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Zejnep rikthehet për të marrë Ojkyn, Demir merr vendimin rreth saj/ Zbuloni çfarë do të ndodhë sot në serialin “Bija ime”

Publikuar

-

Nga

Ojky pyet tezen nëse është sëmurë. Zejnep nuk i tregon Ojkyt për sëmundjen. Demir zihet me Zejnepin dhe kërkon të dijë pse ajo është rikthyer për ta marrë Ojkyn. Zejnep sillet si e penduar që e ka braktisur Ojkyn. Demir vendos që Zejnep të jetojë me to përkohësisht në mënyrë që Ojky të mos largohet […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Arrijnë në pikën më ekstreme/ 3 shenjat e horoskopit që tejkalojnë çdo parashikim

Publikuar

-

Nga

Dashi Sigurisht që Dashi është një nga shenjat që shkojnë në ekstremitet. Nëse doni të shikoni se sa larg mund të shkojë, provoni t’i flisni për ish të dashurën ose ish të dashurin. Shigjetari Shigjetarit nuk i pëlqen aspak të shfaqë anën e tij ekstreme në publik. Pëlqejnë shumë vendet e ftohta dhe sportet ekstreme. […]

LEXO TE PLOTE