Connect with Us

Kini kujdes/ Disa fakte interesante rreth gjuhës dhe rëndësisë së saj në shëndetin tuaj

Life Style

Kini kujdes/ Disa fakte interesante rreth gjuhës dhe rëndësisë së saj në shëndetin tuaj

Publikuar

-

Nxerrja e gjuhës jashtë është një përshëndetje në Tibet ndërsa në shumë vende të tjera përdoret si një mënyrë për t’ju diagnostifikuar. Mund të habiteni, por gjuha mund të tregojë shumë probleme shëndetësore. Ju mund të merrni një pasqyrë dhe të shikoni me kujdes gjuhën tuaj dhe pas kësaj, mund ta krahasoni me informacionin që ne kemi përgatitur për ju.

1. Vendndodhja e organeve në gjuhë

Gjuha është një hartë e tërë , ku secila vijë është përgjegjëse për një organ të veçantë të brendshëm. Maja e gjuhës tregon zemrën. Përgjatë skajeve të gjuhës janë mëlçia dhe shpretka. Në fund të gjuhës janë zorrët.

2. Forma e gjuhës

Ne e dimë që ngjyra dhe veshja mund të tregojnë çështje të ndryshme shëndetësore. Por forma e gjuhës gjithashtu mund të na thotë diçka.

Një gjuhë e hollë mund të nënkuptojë dehidratim dhe probleme metabolike.

Një gjuhë e fryrë mund të tregojë probleme tiroide ose infeksion.

Një gjuhë e trashë mund të tregojë se ju mungon vitamina B12.

3.Gjuha e kuqe me bulza

Njihet ndryshe si “gjuha luleshtrydhe” pasi gjuha ngjan me lëkurën e luleshtrydhes dhe mund të jetë një alarm që tregon se trupi nuk ka mjaftueshëm vitamin B3.

Shkaqe të tjera të saj është sëmundja e Kawasaki-t që prek enët e gjakut dhe lëkurën.Një sëmundje e rrallë e cila mund të shfaqet tek fëmijet deri në moshën 5 vjeç.

4.Gjuha kafe

Nëse gjuha juaj mer nunaca të kafes dhe fillon e nxihet gjithnjë e më shumë do të thotë se bakterie të ushqimit kanë ngecur në gjuhën tuaj dhe kjo shkaktohet nga prodhimi i madh i proteinës në trup.

Proteinat kthehen në bulza të vogla në gjuhë ku ngecin bakterie të vogla që vijnë nga jashtë.Këto simptoma shfaqen tek njerzit që vuajnë nga infeksione të rënda.

5.Gjuha e “thyer”

Kjo gjendje e gjuhës është  më shpesh e trashëgueshme . Mund të shoqërohet gjithashtu me sindromën Melkersson-Rosenthal (një çrregullim i rrallë neurologjik) dhe të shfaqet në rastet kur psoriaza shfaqet ne goje.

6. Shija

Pamja e gjuhës suaj duhet të jetë mjaft e qetë, me një shtresë të hollë pështymash. Çarje në të gjithë gjuhën tregojnë mangësi afatgjate, të cilat mund të jenë nga dehidratimi i përgjithshëm ose mungesa e vitaminave B. Çarje në anë tregojnë mungesën e shpretkës , ndërsa një goditje poshtë qendrës tregon mungesën e tretjes./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

Arrijnë në pikën më ekstreme/ 3 shenjat e horoskopit që tejkalojnë çdo parashikim

Publikuar

-

Nga

Dashi Sigurisht që Dashi është një nga shenjat që shkojnë në ekstremitet. Nëse doni të shikoni se sa larg mund të shkojë, provoni t’i flisni për ish të dashurën ose ish të dashurin. Shigjetari Shigjetarit nuk i pëlqen aspak të shfaqë anën e tij ekstreme në publik. Pëlqejnë shumë vendet e ftohta dhe sportet ekstreme. […]

LEXO TE PLOTE
" "

Fashion

Jahte private, parti me Khloe Kardashian dhe dasma 1 milionë dollarëshe/ Brenda kompanisë së madhe të modës të miliarderit 55 vjeçar

Publikuar

-

Nga

Boohoo është një nga kompanitë që është rritur me hapa të mëdha. Ajo u themelua në vitin 2016 nga Mahmud Kamani dhe partnerja e tij Carol Kane. Kompania është rritur me shpejtësi dhe deri më tani ka arritur më shumë se 3.8 miliardë dollarë. Kamani ka gjetur rrugën për tu bërë miliarder dhe tani është […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Ushqimi më i reklamuar në Instagram/ Si të përgatitni tostet më special me bazë pataten e ëmbël

Publikuar

-

Nga

Një trend tjetër i njohur në Instagram janë tostet me bazë pataten e ëmbël. Jo vetëm të famshme, por edhe të shëndetshme. Nëse po mbani një dietë pa përbërës me gluten dhe nuk doni të përdorni bukën këto janë kombinimet ushqimore më të shijshme që mund të provoni. 1-Tost me avocado, patate të ëmbël dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Lehtëson stomakun dhe shmang të vjellat/ Disa arsye pse duhet të përdorim xhinxher në ushqim

Publikuar

-

Nga

Mëngjesi është një nga vaktet më të rëndësishme për çdo njeri. Pavarësisht se ndonjëherë rutina mund t’iu mërzisë por jo nëse pjesë e tij është xhinxheri. Këto janë disa nga mënyrat se si mund ta përdorni xhinxherin në ushqim. Mund ta përzieni me kafenë tuaj. Kafja dhe Xhinxheri janë një kombinim shumë luftues, veçanërisht perderisa […]

LEXO TE PLOTE