Connect with Us

Lehtëson stresin dhe dhimbjet e kokës/ 9 përfitimet që sjell puthja për shëndetin tuaj

Kuriozitete

Lehtëson stresin dhe dhimbjet e kokës/ 9 përfitimet që sjell puthja për shëndetin tuaj

Publikuar

-

Puthja ndihmon në lehtësimin e alergjive.

Hulumtimet na kanë treguar se vetëm një seancë 30-minutëshe e puthjes në të vërtetë mund të zvogëlojë në mënyrë dramatike simptomat e etheve ose alergjive që janë shkaktuar nga poleni ose pluhuri.

Lehtëson stresin

Nëse jeni dikush që vazhdimisht ndjehet i stresuar, atëherë gjëja më e mirë që mund të bëni është të puthni partneren tuaj. Shkenca ka treguar se puthja në të vërtetë mund të ndihmojë në lehtësimin e tensionit dhe stresit në trup. Kjo është për shkak të lëshimit të oksitocinës në trupin e njeriut. Oksitocina është një hormon që natyrshëm qetëson një person.

Puthja ndihmon në djegien e kalorive

Të puthurit është akoma një veprim fizik. Dhe siç mund ta dini, çdo veprim fizik do të ndihmojë në djegien e kalorive. Por këtu është gjëja: puthja gjithashtu mund të rrisë rrahjet e zemrës suaj. Dhe sa herë që trupi juaj po funksionon me një rrahje zemre të ngritur, atëherë ky është momenti kur digjni kaloritë tuaja.

Ju bën të dukeni më të rinj

Kurdoherë që të mbylleni në një puthje pasionante me një partner, ju rekrutoni shërbime të rreth 30 muskujve themelorë të fytyrës dhe 112 muskujve postural. Kur tonifikoni këto muskuj, jeni në gjendje të qetësoni çdo rrudhë.

Parandalon sëmundjet në mushkëri

Tradicionalisht, një qenie njerëzore thith ajër të ri rreth 20 herë në çdo minutë. Sidoqoftë, kur dilni me dikë, mund të thithni 60 herë në minutë. Kjo është një stërvitje shumë e mirë për mushkëritë tuaja dhe madje mund të çojë në një kapacitet më të mirë të mushkërive gjithashtu. Për të mos përmendur faktin që mushkëritë tuaja bëhen më të forta; për këtë, gjasat e sëmundjes së mushkërive zvogëlohen.

Rregullon presionin e gjakut

Të gjithë e dinë që puthja është gjithmonë e mirë për zemrën. Por kush e dinte që kjo mund të merrej në kuptimin e mirëfilltë ashtu edhe në atë figurativ? Një puthje e gjatë dhe e pasionuar në të vërtetë ka fuqinë për të rregulluar rrahjet e zemrës së një personi dhe madje edhe më të ulët nivelet e kolesterolit duke holluar enët e gjakut.

Lehtëson dhimbjen e kokës

Jo shumë njerëz janë të vetëdijshëm për këtë, por puthja në të vërtetë mund të shërbejë si një lloj qetësuesi i dhimbjes shumë si aspirinat. Arsyeja për këtë është se puthja në të vërtetë mund të shkaktojë trupin të prodhojë më shumë oksitocinë – një hormon që ndihmon trupin të merret me dhimbje.

Përmirëson sistemin imunitar

Ka baktere në gojën tuaj. Dhe kur putheni me partnerin, në thelb thjesht i jepni njëri-tjetrit bakteret tuaja personale. Por kjo nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe. Në fakt, nëse e ekspozoni veten ndaj një lloj bakterie të tillë, me të vërtetë mund të ndihmojë në rritjen e sistemit tuaj imunitar në planin afatgjatë.

Parandalon problemet me dhëmbët

Nëse ju, si shumica e njerëzve, urreni të shkoni te dentisti, atëherë thjesht bëni më shumë me partnerin tuaj. Rezulton se puthja mund të konsiderohet si një procedurë natyrale e pastrimit të dhëmbëve tuaj. Shkëmbimi i pështymës gjatë puthjes mund të neutralizojë acidet dhe të largojë grimcat e ushqimit ose bakteret nga dhëmbët./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

Publikuar

-

Nga

1/3 e jetës njerëzit e kalojnë në gjumë. Përveç kësaj gjumi ka mbetur ende një dukuri misterioze. Gjithsesi ne dimë që gjumi është i lidhur ngushtë me mirëqenien tonë, humorin dhe shëndetin. Një natë me një gjumë të keq do t’iu bëjë të ndiheni tejet i lodhur ende pa nisur ditën. Por privimi kronik i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

VIDEO- Një bukuri e jashtëzakonshme/ Ky është një nga destinacionet më mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Liqeni Barracuda ose liqeni Luluyuan  është kthyer në një nga vendet më të bukura në botë. Ky liqen ndodhet në ishullin Coron në Filipine. Është i njohur për termoklinën e tij, pasi e ndryshon disa herë temperaturën e trupit nën ujë. Liqeni përmban të dy llojet e ujërave, të ëmbël dhe të kripur. Gjithashtu është […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Bie poshtë miti se kafeja të lë pa gjumë/ Zbuloni dy faktorët negativë që iu lënë zgjuar gjithë natën

Publikuar

-

Nga

Hulumtimet e reja të botuara nga në revistën Sleep, sugjerojnë se për të bërë një gjumë sa më të mira gjatë natës duhet të shmangni pirjen e duhanit apo alkoolin të paktën pak orë para se të flini. Studiuesit thonë se kjo gjë mund të ndihmojë në cilësinë dhe sasinë e gjumit. Disa studime të […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Instagram vjen me ndryshimin e radhës/ Përdoruesit do të duhen të plotësojnë këtë kërkesë të rrjetit

Publikuar

-

Nga

Instagram do të vijë me një ndryshuim në regjistrimin e accounteve. Rrjeti social do të kërkojë si një të dhënë shtesë ditëlindjen e çdo përdoruesi që do të hapë një adresë në Instagram. Kjo është një mënyrë që Instagram kërkon të njohë më tepër përdoruesit e tij. Kjo e dhënë nuk do të verifikohet por […]

LEXO TE PLOTE