Connect with Us

Duhet të hamë apo jo para se të flemë gjumë?/ Ja çfarë thonë ekspertet

Kuriozitete

Duhet të hamë apo jo para se të flemë gjumë?/ Ja çfarë thonë ekspertet

Publikuar

-

Njerëzit hanë natën për një sërë arsyesh që shpesh nuk kanë të bëjnë me urinë , nga dëshirat deri në përballimin e mërzitjes ose stresit. Dhe ushqimet e darkës kanë tendencë të mos kontrollohen. Ato shpesh përbëhen nga pjesë të mëdha të ushqimeve me kalori të lartë , të cilat hahen ndërsa ulen para televizionit ose kompjuterit. 

Këtë mit se ngrënia para se të flini gjumë, ju bën të shëndosheni, e kanë hedhur poshtë disa eksperte që thonë se ky është thjesht një mit dietash që duhet zhdukur sa më parë. Sipas tyre të hash pak përpara se të flesh nuk e ngadalëson procesin e tretjes pasi tretja nuk kërkon që domosdoshmërisht të jemi zgjuar apo të vetëdijshëm gjatë kohës që trupi ynë e bën këtë proces.

Ajo që duhet të bëjmë është të qëndrojmë të shtrirë drejt, ose gjysmë shtrirë për rreth 15 minuta sapo proçesi i tretjes të përfundojë plotësisht.

Edhe pse regjimi ushqimor është krejtësisht individual dhe ndonjëherë jashtë kontrollit tonë, nuk ka gjasa të shtoni në peshë vetëm sepse hëngrët pak përpara se të flinit, pasi atë energji që morët do ta konsumoni./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Prapavija e Mërkurit në astrologji/ Shenjat e horoskopit që preken në dashuri

Publikuar

-

Nga

Kur ndodh prapavija e Mërkurit në vitin 2020? Në vitin 2020, Mërkuri shkon në prapavijë tre herë: 17 Shkurt – 10 Mars (tek Peshqit dhe Ujori) 18 qershor – 12 korrik (në Gaforre dhe Luan) 14 tetor – 3 nëntor (në Peshore dhe Akrep) Por, si ndikon kjo astrologji në horoskopin tuaj të dashurisë? Gjatë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Seksi dhe udhëheqës/ Si performon shenja e akrepit në shtrat

Publikuar

-

Nga

Si është Akrepi kur bie në dashuri? Akrepi bie në dashuri kokë e këmbë. Ata janë  jashtëzakonisht të përkushtuar ndaj përtnerëve të tyre. Por ndonjëherë e shohin partneritetin si një pronësi. Ata njihen si shenja më pasionante e zodiakut ndaj janë shuëm të zjarrtë dhe të fortë. Cila është puna apo karriera që duhet të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Udhëheqës dhe dinamikë/ Zbuloni me cilat shenja të horoskopit Luani do të formonte çiftin perfekt

Publikuar

-

Nga

Luani është shenja më e fuqishme dhe e guximshme e zodiakut në astrologji. Ata janë besnikë, të sigurt, të vendosur, të guximshëm dhe pasionantë. Luanët vendosin qëllime, i arrijnë ato dhe pastaj vendosin synime më të larta. Simboli që shenja e luanit mbart, është në pajtueshmëri të plotë me shenjën e zodiakut, ndaj sugjerohet të […]

LEXO TE PLOTE