Connect with Us

E habitshme/ 3 përfitimet që sjell prekja në shëndetin tonë

Life Style

E habitshme/ 3 përfitimet që sjell prekja në shëndetin tonë

Publikuar

-

Mund të shkaktojë mendim dhe besim pozitiv.

Oksitocina është një hormon i vërtetë “ndjehem mirë” që nxitet kur jeni në një përqafim me dikë. Ajo që bën ky hormon është se ndihmon në përmirësimin e gjendjes shpirtërore. Dhe kur kjo të ndodhë, ju thjesht priren të keni një perspektivë më optimiste për jetën. Gjithashtu, kjo ju bën të ndjeheni më të rehatshëm dhe më shumë besim ndaj personit me të cilin jeni duke u dashur fizikisht.

Ndihmon për të ulur ankthin dhe stresin.

Prekja fizike dihet gjithashtu se rrit nivelin e dopaminës dhe serotoninës në trup. Këto janë dy neurotransmetues që ju ndihmojnë të vë në një gjendje shpirtërore më të mirë. Ata njihen që ndihmojnë në lehtësimin e ankthit dhe stresit; duke ju bërë më pak të ndjeshëm ndaj sëmundjeve të zemrës dhe problemeve të shëndetit mendor.

 Ai forcon sistemin imunitar dhe ul presionin e gjakut.

Prekja fizike dihet se ndihmon funksionimin e sistemit tuaj imunitar, si dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve. Studiuesit madje kanë zbuluar se njerëzit që morën më shumë përqafime nga partnerët e tyre çuan në ulje të rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut.

Si të përfitoni nga prekja fizike

Jo gjithmonë duhet të merrni dozën tuaj të përqafimeve, puthjeve dhe përkëdheljeve nga një partner romantik. Ju mund të korrni të gjitha përfitimet e një përqafimi zemër-zemër nga një prind, një vëlla, një kafshë shtëpiake, një mik i ngushtë apo edhe një i huaj i plotë. Përqafimet janë në gjendje të kërkojnë lirimin e oksitocinës në trup dhe ne kemi mbuluar tashmë se pse kjo është një gjë e mirë për ju.

Pra, kurrë nuk duhet të keni turp për të qenit i dashur fizikisht në jetë – veçanërisht për njerëzit që do të thotë më së shumti për ju. Gjithmonë duhet të jeni të vetëdijshëm se sa të rëndësishme mund të jenë këto përqafime dhe puthje për të krijuar një ndjenjë rehati, paqeje dhe qetësie brenda një situate shoqërore./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Fashion

Tendencat e modës/ Stilistja e famshme tregon kombinimet më perfekte

Publikuar

-

Nga

Asgjë nuk ndryshon aq shpesh sa moda dhe trendet. Njerëzit dëshpërimisht mundohen t’i përqafojnë menjëherë. stilistët që kanë njohuritë më të azhurnuara të modës dhe disa prej tyre (për fat të mirë për ne) janë të gatshëm të ndajnë atë që dinë në internet. Alexandra Gazinskaya, një stiliste nga Krasnoyarsk, ka më shumë se 50,000 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Do të bënin gjithçka për atë që kanë në krah/ Njihuni me shenjat më hiperaktive të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Binjakët Kur keni një Binjak rreth jush, atëherë mos e vrisni mendjen për asgjë. Ata janë shumë entuziast, mbështetës dhe të zgjuar. Ata do të vijnë me ide kreative dhe do t’iu tregojnë se ndodhen aty për ju. Shigjetari Shigjetarët janë të njohur për zemrën e tyre të madhe. Dhe kur ata e duan një […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Janë mjeshtër të fjalës/ Këto shenja të horoskopit nuk e njohin frikën

Publikuar

-

Nga

Luani Luani është folës shumë i mirë në public pasi nuk ka frikë dhe as kompleks të dalë para njeërzve. Për ta është jetike dalja në skenë dhe të tregojnë se janë lider. Binjakët Binjakët kanë një gjuhë shumë të veçantë kur bëhet fjalë për komunikim. ata kanë shumë njohuri rreth subjektit dhe ç do […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Injorues dhe kokëfortë/ 5 shenjat e horoskopit që nuk e durojnë dot që të tjerët t’iu tregojnë se çfarë duhet të bëjnë

Publikuar

-

Nga

Dashi Kur dikush i thotë një Dashi të mos bëjë diçka apo se po rrezikon nëse e bën një gjë, dijeni se si përfundim ai do ta bëjë atë që ka menduar. Dashi është kokëfortë dhe askush nuk e mbështet në këtë pikë. Demi Demët njihen si kokëfortë dhe nuk e besojnë se një njeri […]

LEXO TE PLOTE