Connect with Us

Fjalë e vogël, dëm i madh/ Përse kjo fjalë po vret ngadalë marrëdhënien tuaj

Life Style

Fjalë e vogël, dëm i madh/ Përse kjo fjalë po vret ngadalë marrëdhënien tuaj

Publikuar

-

Ju nuk mund ta kuptoni pse i dashuri ose burri juaj pretendon se nuk i tregoni aspak respekt. Ndjeheni të hutuar pasi partneri apo partnerja juaj ju thotë gjithnjë se është e pamundur që të ndiheni të kënaqur.

Asnjë nga ato që thotë partneri juaj nuk ka kuptim për ju sepse, në mendjen tuaj, ju jeni gjithmonë të dashur dhe mbështetës. Aq sa përpiqeni të kuptoni se si të përdorni aftësi komunikimi më efektive në mënyrë që të komunikoni më mirë me personin që doni, asgjë nuk funksionon, sepse nuk dini vërtet se ku qëndron zemra e problemit.

Si mund ta shpëtoni martesën tuaj ose të rregulloni atë që duket se është një marrëdhënie e prishur nëse nuk dini as se çfarë po bëni gabim?

Mund të jetë që një fjalë e caktuar me 3 shkronja të hyjë në komentet tuaja për dhe për partnerin tuaj, dhe kjo mesatare, fjalë e zakonshme po kontribuon në rritjen e distancës dhe shkëputjes në marrëdhëniet tuaja.

Kjo fjalë në dukje e padëmshme është “por”.

Fatkeqësisht, zakonisht përdoret nga burrat dhe gratë gjatë gjithë kohës në biseda rastësore dhe më serioze. Kjo fjalë jo vetëm që qëndron në rrugën e një komunikimi efektiv midis jush dhe partnerit tuaj, por gjithashtu, në fund të fundit, aftësisë suaj për të patur një marrëdhënie afatgjatë, të shëndetshme dhe të lumtur.

Këtu janë vetëm disa shembuj të mënyrës “por” mund të zvarriten në bisedë dhe të shkatërrojnë qëllimet tuaja më të mira:

“Unë të dua, por sikur të ishe më romantik”.

“Unë ju respektoj, por ju keni një prirje të jeni dëshirë.”

“Ju jeni të bukur, por keni vënë disa kile së fundmi”.

“Unë dua kontributin tuaj, por ja çfarë vendosa të bëj …”

“Por” në secilën prej këtyre deklaratave në thelb fshin komplimentin ose vlerësimin që i paraprin. “Por” është pothuajse gjithmonë një fjalë e përjashtimit dhe e mohimit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Jepni më shumë se ç’duhet për partnerin/ Shenjat që tregojnë se po jetoni një marrëdhënie toksike

Publikuar

-

Nga

Marrëdhëniet toksike mund të bëjnë të ndiheni të palumtur, zvogëlojnë vetëvlerësimin tuaj, madje bëjnë që ju të mendoni nëse e meritoni të jeni të dashuruar. Por ajo që është më e keqja e të gjithave është se kjo ndodh pa e vënë re aspak. Për shembull ju do të doni të shkoni gjithnjë e më […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

9 veprimet e turpshme që nuk duhet të bëni në vendet e huaja

Publikuar

-

Nga

Thënia e vjetër, “Kur jeni në Romë, bëni siç bëjnë romakët”, vazhdon të jetë e vërtetë kudoKur udhëtoni në një shtet tjetër, duhet të tregoni kujdes dhe të mësoni të gjitha gjërat që duhet të bëni dhe nuk duhet të bëni. Është më shumë e përshtatshme të dini ato që nuk duhet të bëni në […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Partnerë perfekt/ 7 arsyet pse meshkujt gjermanë janë idealët për vajzat

Publikuar

-

Nga

Përkufizimi i burrit ideal ndryshon nga një vend në tjetrin, por ka disa cilësi të ngjashme që shumica e grave i shohin jashtëzakonisht të dëshirueshme. Shpatullat e gjera, trup i gjatë dhe një stil të bukur veshje  janë disa prej tipareve që gratë shikojnë dhe pëlqejnë tek një mashkull. Por më e rëndësishmja, dëshirojnë dikë […]

LEXO TE PLOTE