Connect with Us

Terapia e “Dritës së kuqe”/ Përfitimet e jashtëzakonshme që sjell tek njeriu

Kuriozitete

Terapia e “Dritës së kuqe”/ Përfitimet e jashtëzakonshme që sjell tek njeriu

Publikuar

-

Ju mund të keni vënë re një rritje të reklamave të mbytura me dritë të kuqe kohët e fundit në mediat sociale. Ose, mund të keni vënë re personazhe të famshëm që promovojnë këtë dritë të re të modës në llogaritë e tyre në mediat sociale.

Po, është tendenca e re dhe e shfaqur në trajtimin e bukurisë: terapi me dritë të kuqe.

Por a e dini se çfarë është terapia e dritës së kuqe dhe cilat janë përfitimet që i sjell njeriut?

Terapia e dritës së kuqe përdor dritën e kuqe.

Drita e dukshme ka një gjatësi vale nga 400 nm në 700 nm. Në skajet kundërshtuese të spektrit janë rrezatimi ultravjollcë (> 400 nm) dhe rrezatimi infra të kuq (> 700 nm). Brenda intervalit të valëve 400-700 nm, ne mund të shohim qartë dritën.

Drita e kuqe e përdorur që është terapeutike është në gjatësi vale 630-660 nm. Kjo e bën atë jo-invazive në krahasim me llojet e rrezatimit përtej kufijve të dukshëm të dritës.

Terapia e Dritës të kuqe është jo-depërtuese dhe jo-pushtuese.

Terapia e dritës së kuqe nuk përdor rrezatim të dëmshëm, prandaj nuk jeni në rrezik nga ekspozimi i dëmshëm i rrezatimit, sepse drita e kuqe është në nivelin e dukshëm të dritës. Ka depërtim shumë minimal, duke arritur vetëm në nivelet e sipërme të lëkurës për të stimuluar prodhimin e kolagjenit. Për më tepër, RLT nuk do të dëmtojë sipërfaqen e lëkurës.

Trajtimi i dritës së kuqe ka efekte anti-inflamatore.

Ky trajtim ngadalë po gjen rrugën e tij drejt zonave të tjera jashtë kozmetikës. Ndoshta një nga efektet më të njohura të  dobishme  të inflamacionit RLT është lehtësimi i dhimbjes.

Drita e kuqe e dukshme stimulon qarkullimin e enëve të gjakut, e cila ndihmon në uljen e dhimbjes në zonat e përflakur të trupit. Për shkak të këtij efekti anti-inflamator, atletët e shohin trajtimin e dritës së kuqe shumë të dobishme në zvogëlimin e kohës së rikuperimit. Për më tepër, RLT mund të përmirësojë performancën altletike.

RLT promovon riparimin e indeve dhe rritjen e flokëve

Studime të shumta tregojnë se terapia e dritës së kuqe rrit shërimin e plagëve përmes stimulimit të keratinës. Keratin ndihmon në formimin e barrierës së plagës para skuqjes ose mpiksjes së plagës. Njerëzit që vuajnë nga diabeti mund të përfitojnë nga kjo pronë e shërimit të plagëve pasi stimulon shërimin e plagëve që shërohen ngadalë.

Për më tepër, njerëzit që luftojnë alopecinë androgjenike ose ngjyrosjen e modelit do të përfitojnë gjithashtu nga RLT. Në vend që të aplikojnë rregullisht shamponat që përmbajnë kimikate të tepërta, njerëzit përdorin terapi me dritë të kuqe për të rritur rritjen e flokëve duke stimuluar rrjedhjen e gjakut në lëkurën e kokës. Kjo rritje e fluksit të gjakut stimulon përfundimisht prodhimin e gjëndrave të flokëve.

Terapia e dritës së kuqe përmirëson shëndetin e përbashkët në artrit.

RLT është një zhvillim domethënës në  studimin e fotobiomodulimit  ose përdorimit të dritës për të promovuar ose forcuar proceset trupore. Për shkak të kësaj, ajo mban premtime të forta në hulumtimin e artritit dhe dhimbjeve të nyjeve. Ajo funksionon në inde në nivele qelizore, gjë që e bën shërimin të gjerë dhe adreson shkaqet rrënjësore.

Kështu, trajtimi i vazhdueshëm i RLT promovon shërimin që ndihmon në rigjenerimin e funksionit dhe lëvizshmërisë origjinale, gjë që përmirëson ndjeshëm cilësinë e jetës dhe lëvizshmërinë për të sëmurët nga artriti.

RLT përmirëson ngjyrën e lëkurës dhe zvogëlon rrudhat.

Terapia me dritë të kuqe është një mënyrë e sigurt dhe jo-invazive për të arritur lëkurën me pamje të shëndetshme, një çehre më të mirë dhe më të drejtë dhe një lëkurë më të re, pa rrudha. Njerëzit kanë provuar shumë terapi për kushte dhe probleme të zakonshme të lëkurës, por shumica e tyre janë ose invazive ose përfshijnë një shkallë dhimbjeje ose siklet.

RLT siguron gjatësi vale të sigurta, të përqendruara të dritës natyrale në qelizat e lëkurës tuaj dhe nuk përfshin kimikate. Gjithashtu, efektet e tij janë të ndryshme nga rrezet ultravjollcë dhe nuk përfshin nxehtësi të tepërt.

Efektet e dobishme përfshijnë uljen e stresit të oksidimit, qarkullimin më të mirë të gjakut dhe lëndëve ushqyese, dhe më shumë energji gjenerohet për aktivitete thelbësore qelizore në lëkurë. Një përfitim kryesor i RLT është rritja e prodhimit të kolagjenit.

Kolagjeni është proteina më e bollshme në trup dhe është thelbësore për shëndetin e lëkurës, përfshirë shëndetin e nyjeve dhe kockave. Kolagjeni ndihmon në mbajtjen e qelizave dhe indeve të lëkurës së bashku, duke i dhënë lëkurës tuaj një pamje të shëndetshme, me pamje më të plotë dhe më rinore.

Edhe pse ka shumë shtesa të kolagjenit në treg, ende nuk ka ndonjë zëvendësim për trupin tuaj që gjeneron më shumë proteina të veta thelbësore. Prodhimi i lartë i kolagjenit dhe qelizat e shëndetshme të lëkurës mund të përmirësojnë shërimin dhe rinovimin dhe mund të kundërveprojnë me shenjat e plakjes, rrudhat e lëmuara dhe zvogëlimin e pigmentimit, gjë që përmirëson ngjyrën e lëkurës tuaj dhe pamjen e përgjithshme.

Terapia me dritë të kuqe është një nga zhvillimet premtuese në terapinë fotodinamike. Ka provuar përdorime dhe veti të dobishme në mirëmbajtjen e shëndetit të lëkurës dhe përmirësime kozmetike jo-invazive. Karakteristikat e tij të modulimit të procesit të trupit, veçanërisht në promovimin e prodhimit të kolagjenit, shërimin e plagëve dhe menaxhimin e inflamacionit i japin hua përdorimit të tij të gjerë përtej trajtimeve të lëkurës.

Disa fusha në mjekësi po kryejnë hulumtime dhe studime për të vërtetuar efikasitetin e RLT në trajtimin e kushteve shëndetësore dhe si një alternative jo-invazive dhe e sigurt për trajtime të tjera. Terapia me dritë të kuqe dhe format e tjera të terapisë fotodinamike ose fotobiomodulimit mund të mbajnë çelësin për trajtimin e kushteve mjekësore pa pasur nevojë të shkoni nën thikë ose të merrni ilaçe./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Dinë shumë mirë si të mbrohen/ Shenjat e horoskopit që kanë aftësi të përballen me çdo lloj situate

Publikuar

-

Nga

Dashi Dashi e bën mjaft mirë rolin e avokatit mbrojtës sepse kanë aftësi fantastike negociuese. Ekzistojnë shumë raste të zgjidhura jashtë gjykatës, kështu që të pandehurit kanë nevojë për një avokat i cili i di të gjitha këndet dhe mund të bëjë maksimumin për klientin e tyre. Gjithashtu, Dashi është i shkëlqyeshëm në të menduarit […]

LEXO TE PLOTE