Connect with Us

Zgjoheni në të njëjtën ore çdo natë?/ Ja cfarë do të thotë kjo për ju dhe mesazhi që do të merrni

Kuriozitete

Zgjoheni në të njëjtën ore çdo natë?/ Ja cfarë do të thotë kjo për ju dhe mesazhi që do të merrni

Publikuar

-

A e dini se mund të zbuloni shumë për ato që ndodhin në jetën tuaj, bazuar në orët që zgjoheni rastësisht gjatë natës? 

Por a e dini se kjo mund të jetë një formë e komunikimit midis botës mbinatyrore dhe vetvetes?

Në fushën e trajtimit mjekësor tradicional kinez, praktikuesit origjinal përdorin meridianë të energjisë në trajtimet e akupunkturës dhe akupresurës. Këto meridianë të energjisë thuhet se janë të lidhur me një sistem të caktuar orësh i cili siguron energji dhe gjallëri për pjesët e ndryshme të trupit. Prandaj, kjo është arsyeja pse ju mund të gjeni veten duke u zgjuar gjatë pjesëve të ndryshme të natës.

Keni tendencë të zgjoheni në të njëjtën kohë çdo natë? Gjeni se çfarë do të thotë me të vërtetë për ju, duke vazhduar të lexoni më poshtë.

1. Vështirësia për të fjetur mes ores 9 dhe 11 mund të jetë një shenjë e stresit ekstrem.

Midis orës 9 dhe 11 gjatë natës, shumica e njerëzve normalë do të ishin vërtet në nje gjume te thelle. Sidoqoftë, nëse jeni një nga njerëzit e rrallë që e keni të vështirë të flini gjumë gjatë këtyre orëve, është e mundur që ju po kaloni një lloj vështirësi stresuese dhe shqetësuese. Nëse doni të fitoni gjumë me cilësi më të mirë, atëherë ndoshta duhet të eksploroni praktikën e meditimit.

2. Zgjimi nga ora 11 e mëngjesit deri në orën 1 të mëngjesit mund të jetë një shenjë zhgënjimi emocional.

Ekspertet mjekësorë të lashtë kinezë besuan se kjo është zakonisht koha e natës kur fshikëza e tëmthit është në të vërtetë në kulmin e aktivitetit. Dhe zgjimi gjatë këtyre orëve mund të jetë një shenjë e zhgënjimit emocional të rëndësishëm. Dhe në këtë rast, mund të jetë e këshillueshme që të praktikoni artin e vetë-pranimit dhe faljes. Mundohuni të qëndroni pozitivë në mes të gjithë negativitetit që po rrethon jetën tuaj.

3. Zgjimi midis ores 1 dhe 3 të mëngjesit është një tregues i zemërimit thelbësor.

Meridiani i energjisë në këtë kohëzgjatje të veçantë kohore është i lidhur me mëlçinë. Zgjimi gjatë këtyre orëve do të thotë që ju mund të mbani shumë zemërim të pazgjidhur dhe energji negative – energji yang, në gjuhën kineze. Në mënyrë që ju të keni gjumë me cilësi më të mirë, duhet të provoni të pini ujë të ftohtë ose të përpiqeni të praktikoni meditimin.

4. Të zgjoheni midis orës 3 dhe 5 të mëngjesit është një shenjë se një lloj fuqie më e lartë po përpiqet të komunikojë me ju.

Kjo është një kornizë kohore në mes të natës që në të vërtetë lidhet me mushkërine. Por është gjithashtu një shenjë që dikush po merret me negativitet dhe trishtim emocional. Nëse e gjeni veten zgjuar vazhdimisht gjatë këtyre orëve, mund të jetë një shenjë se një lloj fuqie më e lartë po përpiqet të komunikojë me ju.  Që të ktheheni në gjumë, provoni të komunikoni dhe praktikoni disa ushtrime të frymëmarrjes./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

FOTOT-Si është zbukuruar ndër vite “Shtëpia e Bardhë” për Krishtlindjet/ Publikohen fotot nga arkiva

Publikuar

-

Nga

Dhjetori është muaji ku të gjithë shtëpitë në të gjithë Amerikën janë të zbukuruara për festat e fundvitit. Sigurisht që edhe shtëpia më e famshme si ajo e Presidentit, “Shtëpia e Bardhë”, nuk përbën përjashtim. “Shtëpia e Bardhë” është zbukuruar për festat e fundvitit që nga koha e John dhe Abigail Adams në vitin 1800 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Trendi që përfshiu dhe ushqimet/ 10 produktet më të preferuara të dekadës së fundit

Publikuar

-

Nga

Ashtu si shumica e tregjeve, industria ushqimore është në ndryshim të preferencës së konsumatorit, veçanërisht në botën e sotme virale. Gjatë dhjetë viteve të fundit ka patur shumë risi në ushqim ku përfshihen tost me avokado dhe ëmbëlsirat e ndryshme shumëngjyrëshe. Nga çajrat dhe kafetë deri tek ëmbëlsirat e përpunuara, këtu janë tendencat ushqimore që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

Publikuar

-

Nga

1/3 e jetës njerëzit e kalojnë në gjumë. Përveç kësaj gjumi ka mbetur ende një dukuri misterioze. Gjithsesi ne dimë që gjumi është i lidhur ngushtë me mirëqenien tonë, humorin dhe shëndetin. Një natë me një gjumë të keq do t’iu bëjë të ndiheni tejet i lodhur ende pa nisur ditën. Por privimi kronik i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

VIDEO- Një bukuri e jashtëzakonshme/ Ky është një nga destinacionet më mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Liqeni Barracuda ose liqeni Luluyuan  është kthyer në një nga vendet më të bukura në botë. Ky liqen ndodhet në ishullin Coron në Filipine. Është i njohur për termoklinën e tij, pasi e ndryshon disa herë temperaturën e trupit nën ujë. Liqeni përmban të dy llojet e ujërave, të ëmbël dhe të kripur. Gjithashtu është […]

LEXO TE PLOTE