Connect with Us

Ankth dhe vetëvlerësim i ulët/ 8 shenja që ju bëjnë të kuptoni nëse jeni rritur në një familje toksike

Kuriozitete

Ankth dhe vetëvlerësim i ulët/ 8 shenja që ju bëjnë të kuptoni nëse jeni rritur në një familje toksike

Publikuar

-

Ankthi i fshehur, emocione të vërteta dhe vetëvlerësim të ulët – për fat të keq, disa prindër arrijnë t’i kalojnë të gjitha këto cilësi negative për fëmijët e tyre. Egoizmi dhe indiferenca e tyre ndaj ndjenjave të fëmijëve të tyre ndikojnë shumë në fëmijërinë e tyre. Si rezultat, fëmijët fillojnë të kritikojnë veten, ndjehen të pafuqishëm dhe kanë probleme në jetën e tyre shoqërore.

“Bright Side” vendosi të studiojë këtë temë për t’i ndihmuar lexuesit tanë të kuptojnë më shumë botën e tyre të brendshme.

Problemet e lidhjes janë të vështira. Duke parë dhe përjetuar vazhdimisht abuzime fizike dhe emocionale, keqtrajtim dhe neglizhencë, ato formojnë pamjen e tyre të marrëdhënieve. Këta njerëz mund të mos e kuptojnë se si duket një lidhje e kujdesshme dhe e shëndetshme mes njerëzve. Ata janë gjithmonë në mënyrë të vetëdijshme duke pritur që të gjithë rreth tyre ose të reagojnë shumë, të jenë të kërkuar, t’i fajësojnë ata për diçka ose t’i lënë ata.

3. Ju keni një moment të vështirë me dështimin.

“Vlerësimi” pozitiv i familjes është një element kritik për ne kur flasim për shëndetin tonë mendor. Eshtë po aq e rëndësishme sa ndjenja e të qenit i dashur. Nëse marrëdhënia midis një fëmije dhe prindërve të tyre është abuzive, atëherë fëmija mund të fillojë të ketë probleme me botën e tyre të brendshme, identitetin e tyre dhe vetëvlerësimin e tyre . Kjo çon në efekte negative si ankthi dhe madje edhe depresioni.

5. Ju kritikoni shumë veten.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

FOTOT-Si është zbukuruar ndër vite “Shtëpia e Bardhë” për Krishtlindjet/ Publikohen fotot nga arkiva

Publikuar

-

Nga

Dhjetori është muaji ku të gjithë shtëpitë në të gjithë Amerikën janë të zbukuruara për festat e fundvitit. Sigurisht që edhe shtëpia më e famshme si ajo e Presidentit, “Shtëpia e Bardhë”, nuk përbën përjashtim. “Shtëpia e Bardhë” është zbukuruar për festat e fundvitit që nga koha e John dhe Abigail Adams në vitin 1800 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Trendi që përfshiu dhe ushqimet/ 10 produktet më të preferuara të dekadës së fundit

Publikuar

-

Nga

Ashtu si shumica e tregjeve, industria ushqimore është në ndryshim të preferencës së konsumatorit, veçanërisht në botën e sotme virale. Gjatë dhjetë viteve të fundit ka patur shumë risi në ushqim ku përfshihen tost me avokado dhe ëmbëlsirat e ndryshme shumëngjyrëshe. Nga çajrat dhe kafetë deri tek ëmbëlsirat e përpunuara, këtu janë tendencat ushqimore që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

Publikuar

-

Nga

1/3 e jetës njerëzit e kalojnë në gjumë. Përveç kësaj gjumi ka mbetur ende një dukuri misterioze. Gjithsesi ne dimë që gjumi është i lidhur ngushtë me mirëqenien tonë, humorin dhe shëndetin. Një natë me një gjumë të keq do t’iu bëjë të ndiheni tejet i lodhur ende pa nisur ditën. Por privimi kronik i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

VIDEO- Një bukuri e jashtëzakonshme/ Ky është një nga destinacionet më mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Liqeni Barracuda ose liqeni Luluyuan  është kthyer në një nga vendet më të bukura në botë. Ky liqen ndodhet në ishullin Coron në Filipine. Është i njohur për termoklinën e tij, pasi e ndryshon disa herë temperaturën e trupit nën ujë. Liqeni përmban të dy llojet e ujërave, të ëmbël dhe të kripur. Gjithashtu është […]

LEXO TE PLOTE