Connect with Us

Foto-Çfarë nënkuptojnë në të vërtetë emrat dhe logot e markave të famshme botërore

Kuriozitete

Foto-Çfarë nënkuptojnë në të vërtetë emrat dhe logot e markave të famshme botërore

Publikuar

-

A e dini se cfarë do të thonë shkronjat në emrin IKEA? Apo çfarë e frymëzoi krijuesin e logos Android?

“Bright Side” ju sugjeron të hidhni një vështrim në historinë e markave me famë botërore dhe të zbuloni se çfarë ndikoi në krijimin e logove dhe emrave të rëndësishëm.

Pepsi

Whatfarë nënkuptojnë emrat dhe logot e markave të famshme botërore

Sipas Davis Bradham, krijuesi i Pepsi, pija e tij e bërë me sheqer, ujë, karamel, vaj limoni dhe arrëmyshk stimuloi procesin e tretjes. Kjo është arsyeja pse ai doli me emrin Pepsi bazuar në dispepsinë botërore e cila është një term i kapshëm për të gjitha çrregullimet e tretjes.

Në më shumë se 100 vjet të ekzistencës së saj, logoja ka ndryshuar shumë herë. Sot, është një rreth i bërë nga gjysma blu dhe të kuqe të ndara me një valë të bardhë. Eshtë interesante që kompania duhej të paguante më shumë se 1 milion dollarë për këtë logo. Sipas krijuesve të saj, ajo i referohet fushës magnetike të tokës, teoremës së Pitagorës dhe teorisë së raportit të artë. Por referenca për flamurin kombëtar të SHBA është shumë më e qartë.

Chupa Chups

Whatfarë nënkuptojnë emrat dhe logot e markave të famshme botërore

Enric Bernat dikur vuri re që prindërit shpesh u bertisnin fëmijëve të tyre kur duart i kishin të mbuluara me ëmbëlsira. Kjo ishte kur ai erdhi me idenë për të shitur karamele në shkopinj dhe kjo ide e thjeshtë por gjeniale e bëri atë të pasur.

Emri karamele vjen nga folja spanjolle, chupar , ose thith. Por logoja është shumë më interesante. Artisti sugjeroi të vizatonte kamomil dhe ngjyrat frymëzoheshin nga flamuri spanjoll. Forma e logos është ajo që është për një arsye: fotografia nuk është në anë por në krye të karameles dhe forma e kamomilit është pjesa më e mirë.Më vonë, logoja u ndryshua pak, por pamja e përgjithshme mbeti e njëjtë.

Asus

Pak njerëz e dinë këtë, por emri i kësaj kompanie tajvaneze ka një histori shumë interesante. Siç rezulton, themeluesit donin ta emëronin atë pas kalit me krahë të njohur si Pegasus . Por më vonë, ata vendosën të heqin qafe 3 shkronjat e para për ta bërë kompaninë e tyre të parën në librin e telefonit.

IKEA

Shumica e produkteve në këtë dyqan janë të emëruara me fjalë të vështira suedeze, por emri i kompanisë është shumë i ndryshëm. Krijuesi i kompanisë, Ingvar Kamprad , doli me një akronim duke përdorur shkronjat e para të emrit të tij dhe emrin e fermës Elmtaryd në Agunnaryd, ku ai lindi.Logoja është mjaft e thjeshtë dhe referon ngjyrat e flamurit Suedez.

Android

Whatfarë nënkuptojnë emrat dhe logot e markave të famshme botërore

Sipas një legjende, themeluesi i kompanisë, Andy Rubin, u quajt android për shkak se sa shumë i donte robotët. Kështu që kur filloi të punojë në sistemin e tij operacional, ai zgjodhi këtë emër për të.Logoja e Android u krijua nga Irina Blok. Ajo tha se ajo fotografonte një robot, por thjesht nuk mund të dilte me imazhin e duhur. Eshtë qesharake që fotot e vizatuara në dyert e banjës e ndihmuan që ajo të dilte me një ide për atë që dëshironte . Kjo është origjina e personit jeshil me antena në kokën e saj.

Starbucks

Emri për zinxhirin e famshëm të kafesë u krijua nga pronarët pothuajse  rastësisht . Ata u mblodhën një mbrëmje dhe filluan të krijojnë fjalë që filluan me “st” – ata menduan se këto 2 shkronja do te tingëllonin mirë. Pastaj, dikush gjeti një hartë të vjetër minerare dhe gjeti qytetin e Starbo. Miqtë pastaj u kujtuan një nga personazhet e Moby Dick, Starbuck . Kështu u bë emri i kompanisë ikonike të kafesë.

Por pse ka një sirenë të detit në logo? Ky është një referencë për librin. Starbuck nga romani ishte një asistent në anije . Krijuesit vendosën të shkojnë së bashku me temën e detit, duke zgjedhur sirenë me dy bishta nga mitologjia e lashtë Greke si logoja e tyre.

Instagram

Themeluesi i aplikacionit, Kevin Systrom, ishte interesuar për fotografinë para se të krijonte Instagram. Ai me të vërtetë i donte fotot e çastit të bëra nga Polaroid. Kjo është momenti ku lindi fjala “e menjëhershme”. Fotografitë gjithashtu mund të dërgohen si mesazhe ose telegrame, pra kombinimi i  çastit dhe telegramit për të bërë Instagram.

Logoja e kompanisë, nga ana tjetër, ishte frymëzuar nga emri: një pamje paksa e ndryshuar e kamerës retro Polaroid OneStep. Më vonë, u ndryshua të ishte më minimaliste, por prapë mund ta shihni kamerën në logo.

Amazona

Whatfarë nënkuptojnë emrat dhe logot e markave të famshme botërore

Jeff Bezos oublikoi librarinë e tij në internet në 1994 dhe doli me një emër menjëherë – Amazon pas lumit, Amazon . Vetëm më vonë, dyqani i tij shpërtheu në popullaritet, ashtu si lumi, dhe u bë një nga shitësit më të mëdhenj në internet në botë.

Kompania ndryshoi logon disa herë dhe ajo që përdoret sot ka kuptimin e vet. Së pari, Bezos ëndërroi që dyqani i tij të shiste çdo produkt nga A në Z.  Kjo është arsyeja pse shigjeta shkon nga A në Z në logo .

Së dyti, shigjeta është në formë si një buzëqeshje , duke simbolizuar dëshirën e Amazon për të kënaqur plotësisht nevojat e klientëve të saj dhe t’i përshëndes ata me një buzëqeshje të këndshme./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

FOTOT-Si është zbukuruar ndër vite “Shtëpia e Bardhë” për Krishtlindjet/ Publikohen fotot nga arkiva

Publikuar

-

Nga

Dhjetori është muaji ku të gjithë shtëpitë në të gjithë Amerikën janë të zbukuruara për festat e fundvitit. Sigurisht që edhe shtëpia më e famshme si ajo e Presidentit, “Shtëpia e Bardhë”, nuk përbën përjashtim. “Shtëpia e Bardhë” është zbukuruar për festat e fundvitit që nga koha e John dhe Abigail Adams në vitin 1800 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Trendi që përfshiu dhe ushqimet/ 10 produktet më të preferuara të dekadës së fundit

Publikuar

-

Nga

Ashtu si shumica e tregjeve, industria ushqimore është në ndryshim të preferencës së konsumatorit, veçanërisht në botën e sotme virale. Gjatë dhjetë viteve të fundit ka patur shumë risi në ushqim ku përfshihen tost me avokado dhe ëmbëlsirat e ndryshme shumëngjyrëshe. Nga çajrat dhe kafetë deri tek ëmbëlsirat e përpunuara, këtu janë tendencat ushqimore që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

Publikuar

-

Nga

1/3 e jetës njerëzit e kalojnë në gjumë. Përveç kësaj gjumi ka mbetur ende një dukuri misterioze. Gjithsesi ne dimë që gjumi është i lidhur ngushtë me mirëqenien tonë, humorin dhe shëndetin. Një natë me një gjumë të keq do t’iu bëjë të ndiheni tejet i lodhur ende pa nisur ditën. Por privimi kronik i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

VIDEO- Një bukuri e jashtëzakonshme/ Ky është një nga destinacionet më mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Liqeni Barracuda ose liqeni Luluyuan  është kthyer në një nga vendet më të bukura në botë. Ky liqen ndodhet në ishullin Coron në Filipine. Është i njohur për termoklinën e tij, pasi e ndryshon disa herë temperaturën e trupit nën ujë. Liqeni përmban të dy llojet e ujërave, të ëmbël dhe të kripur. Gjithashtu është […]

LEXO TE PLOTE