Connect with Us

Këto 6 pyetje do t’ju ndihmojnë të kuptoni se çfarë dëshiron në të vërtetë shpirti juaj

Kuriozitete

Këto 6 pyetje do t’ju ndihmojnë të kuptoni se çfarë dëshiron në të vërtetë shpirti juaj

Publikuar

-

1.Cfarë ju bën të lumtur?

Kjo është një pyetje e bukur e thjeshtë, megjithëse ndonjëherë është e vështirë të përgjigjesh. Cfarë ju bën vërtet të lumtur? Për shembull, a ju bën të lumtur puna juaj e tanishme? Apo është thjesht një mjet për të fituar para?

2.Cfarë doni të bëni?

A ka ndonjë gjë që dëshiron të bësh, por mendon se nuk mund? A ka ndonjë gjë tjetër që ju do të bëni më mirë sesa tani? Cfarë do të bënit nëse paratë nuk do të ishin problem?

3. Cfarë ju bën të humbni gjurmët e kohës?

Cfarë ju pëlqen kaq shumë për të bërë, sa orët fluturojnë dhe nuk keni asnjëherë kohë të mjaftueshme për të investuar në këtë aktivitet?

4. Për çfarë jeni shumë mirë?

Carë bëni natyrshëm? A je lider? Një folës i mirë? A jeni i mirë të dëgjoni dhe jepni këshilla? Ju jeni mirë në matematikë? A ka ndonjë gjë në të cilën shkëlqesh? Zbulimi i talentit tuaj mund të krijojë ndryshimin që po kërkoni.

5. Në cilat aspekte ju tërheq besimi?

A ka ndonjë gjë që njerëzit gjithmonë ju kanë kërkuar ndihmë? Ndoshta kjo do t’ju tregojë se çfarë duhet të bëni në jetën tuaj.

6. Cilat janë vlerat tuaja?

A ka ndonjë shkak që përputhet me vlerat dhe besimet tuaja? Kafshët e braktisura, varfëria, pabarazia, lufta, uria, energjia e qëndrueshme. Ndoshta është këtu ku do të gjeni thirrjen tuaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

FOTOT-Si është zbukuruar ndër vite “Shtëpia e Bardhë” për Krishtlindjet/ Publikohen fotot nga arkiva

Publikuar

-

Nga

Dhjetori është muaji ku të gjithë shtëpitë në të gjithë Amerikën janë të zbukuruara për festat e fundvitit. Sigurisht që edhe shtëpia më e famshme si ajo e Presidentit, “Shtëpia e Bardhë”, nuk përbën përjashtim. “Shtëpia e Bardhë” është zbukuruar për festat e fundvitit që nga koha e John dhe Abigail Adams në vitin 1800 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Trendi që përfshiu dhe ushqimet/ 10 produktet më të preferuara të dekadës së fundit

Publikuar

-

Nga

Ashtu si shumica e tregjeve, industria ushqimore është në ndryshim të preferencës së konsumatorit, veçanërisht në botën e sotme virale. Gjatë dhjetë viteve të fundit ka patur shumë risi në ushqim ku përfshihen tost me avokado dhe ëmbëlsirat e ndryshme shumëngjyrëshe. Nga çajrat dhe kafetë deri tek ëmbëlsirat e përpunuara, këtu janë tendencat ushqimore që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

Publikuar

-

Nga

1/3 e jetës njerëzit e kalojnë në gjumë. Përveç kësaj gjumi ka mbetur ende një dukuri misterioze. Gjithsesi ne dimë që gjumi është i lidhur ngushtë me mirëqenien tonë, humorin dhe shëndetin. Një natë me një gjumë të keq do t’iu bëjë të ndiheni tejet i lodhur ende pa nisur ditën. Por privimi kronik i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

VIDEO- Një bukuri e jashtëzakonshme/ Ky është një nga destinacionet më mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Liqeni Barracuda ose liqeni Luluyuan  është kthyer në një nga vendet më të bukura në botë. Ky liqen ndodhet në ishullin Coron në Filipine. Është i njohur për termoklinën e tij, pasi e ndryshon disa herë temperaturën e trupit nën ujë. Liqeni përmban të dy llojet e ujërave, të ëmbël dhe të kripur. Gjithashtu është […]

LEXO TE PLOTE