Connect with Us

Truri mund të tkurret nga stresi/ Vetëm ju e keni fuqinë ta ndaloni atë

Life Style

Truri mund të tkurret nga stresi/ Vetëm ju e keni fuqinë ta ndaloni atë

Publikuar

-

“Ajo që nuk ju vret ju bën më të fortë” ka për qëllim t’ju motivojë, por kur bëhet fjalë për efektet e stresit në trurin tuaj, kjo nuk është aspak e vërtetë. Ju mund të mos zvarriteni nën tendosje, por fjalë për fjalë mund t’ju bëjë më të dobët . Shëndeti juaj është në rrezik deri në atë pikë sa edhe truri juaj mund të tkurret nëse jeni të stresuar shumicën e kohës. Por të gjitha nuk janë të humbura, sepse ju akoma mund të parandaloni stresin të marrë trupin tuaj.

Bright Side gërmon në mënyrat se si stresi mund ta shtyp trurin tuaj nëse e lejoni atë të marrë kontrollin.

Stresi është mik dhe armik.

Stresi nuk është gjithçka që iu bën keq . Në të vërtetë është i pranishëm tek ne, kur kemi nevojë për atë fokus dhe energji shtesë për të na ndihmuar kur jemi në një konkurs ose flasim në publik. Por kur është e tepërt, kur jeni i mbingarkuar  me të vërtetë mund të ndryshojë trurin tuaj në një mënyrë të tmerrshme. Gjithmonë duke u stresuar mund të rezultojë në dhimbje koke, stomak, presion të lartë të gjakut, dhimbje në gjoks dhe pagjumësi.

Stresi i tepërt mund ta bëjë trurin tuaj më të vogël

Një studim i vitit 2018 i botuar në revistën Neurology tregoi se njerëzit me nivele të larta stresi u bënë më keq në testet e kujtesës dhe trurin e tyre u bënë më të vegjël se ata me nivele më të ulëta të stresit. Kjo tkurrje e trurit ndikon në pjesën e trurit që është përgjegjëse për kujtesën dhe mësimin, kështu që sa më kronik të jetë stresi, aq më shumë të ngjarë të keni një  kujtesë të dëmtuar dhe ta keni të  vështirë të mësoni gjëra të reja.

Por ju mund ta mbani nën kontroll nivelin e stresit.

Levize trupin. Ushtrimi i rregullt aerobik mund të përmirësojë funksionin e kujtesës dhe të ruajë shëndetin e trurit ndërsa ne plakemi, ka gjetur një studim i udhëhequr nga Australia . Përpunimi do të lëshojë endorfinat , kimikatin që ju jep një ndjenjë pozitive në trup.

Bëni gjumë të mjaftueshëm. Trupi shërohet dhe restaurohet kur jeni në gjumë. Nëse ju mungon disa orë sy në sy, rreziqet e shëndetit tuaj rriten dhe kjo mund të kontribuojë në stres.

Shikoni çfarë hani. Ushqimi mirë mund të ndikojë në disponimin tuaj dhe madje edhe jashtë niveleve të stresit. Ushqimi i rregullt i ushqimeve të shëndetshme dhe zvogëlimi i konsumit tuaj të kafeinës gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e stresit.

Rrethohuni nga të dashurit tuaj. Të kesh një sistem të mirë mbështetës është gjithmonë e dobishme për të luftuar stresin. Socializimi me miqtë dhe familjen prodhon hormonin “ndjehem mirë” të quajtur oksitocinë që mund të zvogëlojë ankthin.

Bëni pushim. Merrni një klasë yoga ose  meditimi , merrni një masazh ose bëni një ikje të shkurtër për t’ju ndihmuar të relaksoheni dhe të keni pak kohë për veten tuaj. Të marrësh ca kohë larg nga ngutja e jetës suaj të përditshme mund t’ju japë paqen e mendjes që ju nevojitet.

Disa thonë se stresi nuk është i vetmi fajtor.

Edhe pse gjetjet janë të thella, doktor Sudha Seshadri paralajmëroi se ndërsa duket se ekziston një  lidhje midis stresit dhe tkurrjes së trurit, nuk mund të jetë rasti që stresi në të vërtetë bën që truri të tkurret. Studimi përdori nivele të kortizolit për të matur nivelet e stresit sepse truri prodhon kortizol kur jemi të stresuar.

Sidoqoftë, kortizoli mund të prodhohet edhe nga  inflamacioni , tha Bruce McEwen, një neuroshkencëtar në Universitetin The Rockefeller në New York, i cili nuk ishte i përfshirë në studim. Kështu që nivelet e kortizolit në studim mund të mos jenë 100% të shkaktuara nga stresi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

Trendi që përfshiu dhe ushqimet/ 10 produktet më të preferuara të dekadës së fundit

Publikuar

-

Nga

Ashtu si shumica e tregjeve, industria ushqimore është në ndryshim të preferencës së konsumatorit, veçanërisht në botën e sotme virale. Gjatë dhjetë viteve të fundit ka patur shumë risi në ushqim ku përfshihen tost me avokado dhe ëmbëlsirat e ndryshme shumëngjyrëshe. Nga çajrat dhe kafetë deri tek ëmbëlsirat e përpunuara, këtu janë tendencat ushqimore që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Financat dhe Puna/ Horoskopi sipas astrologes së famshme Susan Miller

Publikuar

-

Nga

Dashi Tani që Jupiteri po vendoset në krye të listës tuaj, ju po ndjeni se po rriteni shumë profesionalisht. Demi Tani që jupiteri ka hyrë në Bricjap ju do të keni një sukses të madh në çështjet ligjore. Binjakët Ky ka qenë një vit shumë i suksesshëm përsa i përket financave dhe të ardhurat do […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Zejnep rikthehet për të marrë Ojkyn, Demir merr vendimin rreth saj/ Zbuloni çfarë do të ndodhë sot në serialin “Bija ime”

Publikuar

-

Nga

Ojky pyet tezen nëse është sëmurë. Zejnep nuk i tregon Ojkyt për sëmundjen. Demir zihet me Zejnepin dhe kërkon të dijë pse ajo është rikthyer për ta marrë Ojkyn. Zejnep sillet si e penduar që e ka braktisur Ojkyn. Demir vendos që Zejnep të jetojë me to përkohësisht në mënyrë që Ojky të mos largohet […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Arrijnë në pikën më ekstreme/ 3 shenjat e horoskopit që tejkalojnë çdo parashikim

Publikuar

-

Nga

Dashi Sigurisht që Dashi është një nga shenjat që shkojnë në ekstremitet. Nëse doni të shikoni se sa larg mund të shkojë, provoni t’i flisni për ish të dashurën ose ish të dashurin. Shigjetari Shigjetarit nuk i pëlqen aspak të shfaqë anën e tij ekstreme në publik. Pëlqejnë shumë vendet e ftohta dhe sportet ekstreme. […]

LEXO TE PLOTE