Connect with Us

Fëmija gjeni që po mahnit botën/ Universitet më prestigjoze në garë për 9 vjeçarin

Kuriozitete

Fëmija gjeni që po mahnit botën/ Universitet më prestigjoze në garë për 9 vjeçarin

Publikuar

-

Një djalë 9-vjeçar nga Belgjika, Laurent Simons, është vendosur të bëhet i diplomuari më i ri në botë në fund të vitit 2019, duke shkaktuar një konkurs midis universiteteve më të larta në botë për të regjistruar djalin e ri si një nga studentët e tyre. Sipas raportimeve, Laurent ka një IQ prej 145 dhe do të përfundojë gradën e tij në inxhinieri elektrike nga Universiteti i Teknologjisë Eindhoven në muajin dhjetor dhe mund të ndjekë rrugën e mentorit të tij, John Wilkes, i cili shkoi në Oksford për të ndjekur studimet.

‘Oxford është vendi ideal për Laurent’

Një profesor i matematikës me qendër në Zvicër, Gjoni tha se ishte kënaqësi të mësosh fëmijën e ri dhe shtoi se ai e tutori fëmijën kur ishte gjashtë vjeç dhe i mësoi atij gjëra që një 16-vjeçar do të mësonte.

Wilkes gjithashtu tha se ai do ta rekomandojë Oxfordin si vendin ideal që Laurent të shkojë dhe të studiojë pasi ai do të mësonte si student në një mjedis që do ta ndihmonte atë të rritet në vend që të mësohej thjesht nga profesorët dhe për këtë Oxford është vendi i përsosur për të.

‘Ka shumë konkurrencë’

Laurent tha se ai dëshironte të shkonte në Kaliforni për të studiuar, por babai i tij tha që ai mund është joshur nga Oksford dhe Kembrixh.

Babai i djalit të ri deklaroi se ka shumë konkurrencë për të që të regjistrohet në kurs dhe edhe nëse ai vendos të shkojë në Amerikë, atëherë ata do të shkojnë së bashku me të.

Sipas raportimeve, profesorë nga universitetet më të mira të Amerikës tashmë po përpiqen të bindin gjeniun që të regjistrohen me ta me oferta të shumta për programet e masterit dhe doktoratës. Disa njerëz tashmë i kanë caktuar detyrat e shtëpisë djalit pas intervistave rastësore në skype.

‘I diplomuari më i ri në botë’

Simons filloi studimet e tij universitare në muajin Mars dhe do ta përfundojë atë në një hapësirë prej 9 muajsh në muajin dhjetor. Ai është në kurs për të goditur rekordin botëror të mbajtur nga Michael Kearney që nga viti 1994, i cili kishte mbaruar një universitet në moshën 10 vjeç. Laurent mbaroi shkollën e mesme në moshën 8 vjeç pasi përfundoi 6 vjet të shkollimit në një hapësirë të një vit e gjysmë ndërsa prindërit e tij e panë atë të mbledhë diplomën e shkollës në një sallë plot studentë të moshës 18 vjeç./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

FOTOT-Si është zbukuruar ndër vite “Shtëpia e Bardhë” për Krishtlindjet/ Publikohen fotot nga arkiva

Publikuar

-

Nga

Dhjetori është muaji ku të gjithë shtëpitë në të gjithë Amerikën janë të zbukuruara për festat e fundvitit. Sigurisht që edhe shtëpia më e famshme si ajo e Presidentit, “Shtëpia e Bardhë”, nuk përbën përjashtim. “Shtëpia e Bardhë” është zbukuruar për festat e fundvitit që nga koha e John dhe Abigail Adams në vitin 1800 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Trendi që përfshiu dhe ushqimet/ 10 produktet më të preferuara të dekadës së fundit

Publikuar

-

Nga

Ashtu si shumica e tregjeve, industria ushqimore është në ndryshim të preferencës së konsumatorit, veçanërisht në botën e sotme virale. Gjatë dhjetë viteve të fundit ka patur shumë risi në ushqim ku përfshihen tost me avokado dhe ëmbëlsirat e ndryshme shumëngjyrëshe. Nga çajrat dhe kafetë deri tek ëmbëlsirat e përpunuara, këtu janë tendencat ushqimore që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

Publikuar

-

Nga

1/3 e jetës njerëzit e kalojnë në gjumë. Përveç kësaj gjumi ka mbetur ende një dukuri misterioze. Gjithsesi ne dimë që gjumi është i lidhur ngushtë me mirëqenien tonë, humorin dhe shëndetin. Një natë me një gjumë të keq do t’iu bëjë të ndiheni tejet i lodhur ende pa nisur ditën. Por privimi kronik i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

VIDEO- Një bukuri e jashtëzakonshme/ Ky është një nga destinacionet më mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Liqeni Barracuda ose liqeni Luluyuan  është kthyer në një nga vendet më të bukura në botë. Ky liqen ndodhet në ishullin Coron në Filipine. Është i njohur për termoklinën e tij, pasi e ndryshon disa herë temperaturën e trupit nën ujë. Liqeni përmban të dy llojet e ujërave, të ëmbël dhe të kripur. Gjithashtu është […]

LEXO TE PLOTE