Connect with Us

Çfarë është depresioni i “buzëqeshur” dhe çfarë mund të bëni nëse i afërmi juaj vuan nga kjo sëmundje

Kuriozitete

Çfarë është depresioni i “buzëqeshur” dhe çfarë mund të bëni nëse i afërmi juaj vuan nga kjo sëmundje

Publikuar

-

Nëse kërkoni me hashtagun #faceofdepression në mediat sociale, do të shihni qindra fotografi ku shfaqen njerëz të lumtur dhe të qeshur, të cilët në fakt vuajnë nga depresioni. Ndonjëherë këto foto postohen nga vetë njerëzit, por më shpesh, ato ndahen nga të afërmit dhe miqtë e tyre, të cilët dëshirojnë të ndihmojnë të dashurit e tyre dhe dëshirojnë t’i tregojnë botës për këtë problem. Fatkeqësisht, disa nga këto foto janë postuar shumë vonë, kur njerëzit që buzëqeshin në to tashmë janë zhdukur.

Çfarë është depresioni i “buzëqeshur” dhe pse mund të jetë e rrezikshme:

Whatfarë është depresioni i buzëqeshur dhe çfarë mund të bëni nëse dikush që e doni e ka atë

“Kjo ishte disa ditë para se burri im të merrte jetën e tij. Mendimet vetëvrasëse ishin aty, por nuk do ta dinit kurrë. “

Të kesh depresion të buzëqeshur do të thotë që po përpiqesh të shfaqesh i lumtur dhe i gëzuar për të tjerët, ndërsa vuan thellë brenda. Njerëzit që e kanë këtë nuk duket se po vuajnë, dhe kjo është arsyeja pse miqtë dhe familja e tyre nuk dyshojnë se asgjë nuk është në rregull . Për më tepër, nganjëherë ata që vuajnë nuk e kuptojnë se kanë probleme, kështu që ata nuk kërkojnë ndihmë. Njerëzit me depresion të qeshur shpesh jetojnë jetë aktive shoqërore, kanë familje, miq dhe punë, ata duken të suksesshëm dhe goxha të lumtur, dhe nuk do ta dini kurrë se çfarë fshihej pas kësaj fasade të lumtur.

Pjesa më e keqe e këtij problemi është se ka një  lidhje midis depresionit të qeshur dhe mendimeve të vetëvrasjeve . Këta njerëz mund të duket se janë energjikë dhe entuziastë në sipërfaqe, por pas dyerve të mbyllura ata mund të ndjehen të pavlerë dhe të dëshpëruar. Pasi vokalisti kryesor i grupit Linkin Park, Chester Bennington, vrau veten, gruaja e tij Talinda ndau një foto të tij vetëm disa ditë para vetëvrasjes së tij. Chester ishte duke buzëqeshur dhe duke u argëtuar me familjen, dhe askush nuk e dinte se çfarë mendimesh po kalonin nëpër kokën e tij në atë moment.

Whatfarë është depresioni i buzëqeshur dhe çfarë mund të bëni nëse dikush që e doni e ka atë

“Fotografia e fundit e nënës sime dhe unë në darkë. Ajo bëri vetëvrasje një muaj më vonë, pak para ditëlindjes time “.

Edhe pse depresioni i buzëqeshur fshihet pas një maskë lumturie, ka mënyra që mund ta njihni atë  tek dikush që e doni ose në veten tuaj. Shenjat më të shpeshta të depresionit të buzëqeshur përfshijnë:

Një interes i zvogëluar për hobi dhe aktivitete që personi dikur i donte

Ndryshimet në peshë dhe oreks

Lodhja dhe humbja e përqendrimit

pagjumësi

Duke menduar për situata negative pa pushim

Lumturia e detyruar dhe e panatyrshme

Ja se si mund të ndihmoni dikë që vuan nga buzëqeshja e depresionit:

Whatfarë është depresioni i buzëqeshur dhe çfarë mund të bëni nëse dikush që e doni e ka atë

“Shoku im më i mirë një javë para se të bënte vetëvrasje. Kontrolloni miqtë tuaj. “

Ndihmoni ata të kuptojnë se kanë një problem . Shumë njerëz nuk duan të pranojnë se janë të dëshpëruar, sepse kanë frikë të duken të dobët. Njoftojini se i doni dhe i mbështesni, pavarësisht se çfarë ndodh.

Bëhuni dëgjues i mirë. Do të thotë, ju duhet të dëgjoni në mënyrë aktive personin që dëshironi të ndihmoni, duke i lënë ata të ndjehen të dëgjojnë dhe të kuptojnë ato që thonë. Mos thuaj vetëm se gjithçka do të jetë në rregull. Mundohuni të mendoni së bashku se cilat hapa mund të merren për të përballuar situatën dhe ofroni ndihmën tuaj nëse mendoni se mund të bëni diçka.

Ndihmoni ata të rritin vetëvlerësimin e tyre.Disa ekspertë sugjerojnë që vetëvlerësimi ynë është «sistemi imunitar emocional», dhe kur prishet, fillojmë të ndjehemi të ulët dhe të dëshpëruar. Mundohuni të ndihmoni mikun ose të afërmin tuaj të gjejë një aktivitet apo projekt domethënës i cili mund t’i ndihmojë ata të ndjehen përsëri produktiv dhe të suksesshëm./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: