Connect with Us

Ndjesi shpimi dhe djersitje/ 7 gjërat e rëndësishme që duart mund të tregojnë për shëndetin tuaj

Life Style

Ndjesi shpimi dhe djersitje/ 7 gjërat e rëndësishme që duart mund të tregojnë për shëndetin tuaj

Publikuar

-

Duart janë një nga pjesët e para të trupit që tregojnë shenja të plakjes. Por ato gjithashtu mund të tregojnë probleme të caktuara shëndetësore. Mjekët thonë se gjendja e duarve tuaja mund të jetë rezultat i disa ndryshimeve mjekësore që po ndodhin diku tjetër në trupin tuaj.

“Bright Side” mblodhi 7 simptoma të cilave duhet t’i kushtoni vëmendje për të ruajtur shëndetin tuaj.

Duart e kuqe

7 Gjërat Duart e Tua Mund të Tregojnë Për Shëndetin Tuaj

Mjekët shpjegojnë se duart e kuqe  mund të jenë shenjë e problemeve të mëlçisë, veçanërisht nëse jeni mbi 50 vjeç. Zakonisht skuqja ndodhet në skajin e jashtëm të pëllëmbës. Arsyeja e mundshme për duart e kuqe është një ndryshim në ekuilibrin hormonal i cili shkakton dilatim të enëve të gjakut. Artriti reumatoid mund të jetë gjithashtu një arsye për skuqje tek duart.

Pëllëmbët e djersitur

7 Gjërat Duart e Tua Mund të Tregojnë Për Shëndetin Tuaj

Ka disa arsye të mundshme për pëllëmbët e djersitur :

djersitje e tepruar

stres

tiroide tepër aktive

Në rast të hiperhidrozës, që është djersitje e tepërt, mund të provoni antiperspirantë të fortë. Ju gjithashtu mund të merrni një procedurë mjekësore të bërë për të luftuar hiperhidrozën.Mundohuni të kufizoni konsumimin e alkoolit dhe të mësoni të kontrolloni nivelet e stresit tuaj . Nëse asgjë nuk duket se funksionon, duhet të bëni takim me mjekun.

Humbja e ndjeshmërisë dhe ndjesi shpimi gjilpërash

7 Gjërat Duart e Tua Mund të Tregojnë Për Shëndetin Tuaj

Ndonjëherë zgjohemi me ndjenjën se kemi humbur ndjeshmërinë në pjesë të caktuara të trupit tonë, dhe kur lëvizim, ajo fillon të ndizet. Zakonisht është vetëm sepse shtypim në nervin shqisor për një kohë të gjatë. Tingëllima është koha që nervi duhet të rikthehet në punë.

Në disa raste këto simptoma në duar mund të jenë  shenjë e një  problemi më serioz si osteochondrosis e qafës së mitrës, tromboza venoze e gjymtyrëve,anemi ose diabet. Nëse shpesh pësoni humbje të ndjeshmërisë në duar pa ndonjë arsye të dukshme, shkoni dhe këshillohuni me mjekun tuaj.

Duart e thata

7 Gjërat Duart e Tua Mund të Tregojnë Për Shëndetin Tuaj

Arsyet më të zakonshme për lëkurën e thatë në duar janë dehidratimi dhe mungesa e estrogjenit e cila shkon krah për krah me menopauzën. Për të shmangur dehidratimin pini mjaftueshëm ujë dhe përdorni kremra hidratues të duarve. Përfshini vajin e peshkut ,farat dhe arrat në dietën tuaj.

Dridhje e duarve

7 Gjërat Duart e Tua Mund të Tregojnë Për Shëndetin Tuaj

Dihet që dridhja e duarve mund të jetë një shenjë e problemeve serioze shëndetësore si Sëmundja e Parkinsonit . Nëse keni shqetësim serioz shkoni dhe merrni këshilla mjekësore. Ndërkohë kufizoni konsumimin tuaj të fortë të kafesë dhe alkoolit sepse ato gjithashtu mund të shkaktojnë dridhje të duarve . Arsyet e tjera të mundshme janë ankthi dhe stresi i madh.

Thonjtë e dobët

7 Gjërat Duart e Tua Mund të Tregojnë Për Shëndetin Tuaj

Thonjtë e dobët ose të plasaritur mund të jenë një simptomë e mungesës së  zinkut . Zinku është me të vërtetë i rëndësishëm për shëndetin tonë, ai promovon shërimin e plagëve, ndihmon në ndarjen e qelizave dhe forcon sistemin imunitar. Shtoni disa ushqime të pasura me zink,  si tërshëra, arrat dhe mishi. Mjekët rekomandojnë gjithashtu marrjen e zinkut si një shtesë nëse niveli i tij është i ulët në trupin tuaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: