Connect with Us

Ushtrimet fizike ju bëjnë më të lumtur se sa paratë/ Habisin ekspertët, ja studimi i tyre më i fundit

Life Style

Ushtrimet fizike ju bëjnë më të lumtur se sa paratë/ Habisin ekspertët, ja studimi i tyre më i fundit

Publikuar

-

Është zyrtare: ushtrimet fizike mund t’ju bëjnë më të lumtur sesa paratë. Dhe për ata që nuk janë duke ushtruar, nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Kemi më shumë lajme të mira nëse shikoni me poshtë.

Ushtrimi mund t’ju bëjë me të lumtur se sa një rritje e të ardhurave prej $ 25,000.

Ushtrimi mund t'ju bëjë më të lumtur se paratë, sipas shkencës

Në këtë studim , ekspertet nga Yale dhe Oxford pyetën rreth 1.2 milion amerikanë se cila ishte rutina e tyre fizike, ndërsa në anën tjetër mblidhnin të dhëna për prejardhjen e tyre (gjininë, të ardhurat, statusin martesor, historinë mjekësore, etj.) Kjo i ndihmoi ata të gjejnë një lidhje e drejtpërdrejtë midis lumturisë dhe aktivitetit fizik.

Ushtrimi mund t'ju bëjë më të lumtur se paratë, sipas shkencës

Rezulton se njerëzit që ushtroheshin vlerësuan shëndetin e tyre mendor 43% më të lartë se ata që nuk e kishin dhe kishin prejardhje të ngjashme. Studiuesit zbuluan se, në fakt, aktiviteti fizik i bëri subjektet të vlerësojnë shëndetin e tyre mendor në një mënyrë të ngjashme si njerëzit që fituan 25,000 dollarë më shumë se ata.

Më shumë stërvitje nuk është gjithmonë më mirë.

Ushtrimi mund t'ju bëjë më të lumtur se paratë, sipas shkencës

E thënë kjo, nuk do të thotë se duhet të stërviteni pa ndalesë për orë të tëra. Nga ky studim i veçantë, studiuesit arritën në përfundimin se ushtrimi i tepërt mund të jetë po aq i rende për shëndetin tuaj mendor sa të mos ushtroni fare. Ata panë rezultatet më të mira nga njerëzit që ishin fizikisht aktivë midis 30 dhe 60 minuta, 5 herë në javë.

Disa sporte ju bëjnë më të lumtur se të tjerët.

Ushtrimi mund t'ju bëjë më të lumtur se paratë, sipas shkencës

Ata gjithashtu zbuluan se disa sporte janë më efektive në bërjen e njerëzve të lumtur se të tjerët. Në mënyrë tipike, kjo përfshin sportet në grup, pasi ato lejojnë anëtarët e ekipit të jenë social, siç  përfundoi ky studim . Cuditërisht, gjimnastika dhe çiklizmi ofrojnë të njëjtat përfitime, pavarësisht se nuk klasifikohen si sporte në grup./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

Arrijnë në pikën më ekstreme/ 3 shenjat e horoskopit që tejkalojnë çdo parashikim

Publikuar

-

Nga

Dashi Sigurisht që Dashi është një nga shenjat që shkojnë në ekstremitet. Nëse doni të shikoni se sa larg mund të shkojë, provoni t’i flisni për ish të dashurën ose ish të dashurin. Shigjetari Shigjetarit nuk i pëlqen aspak të shfaqë anën e tij ekstreme në publik. Pëlqejnë shumë vendet e ftohta dhe sportet ekstreme. […]

LEXO TE PLOTE
" "

Fashion

Jahte private, parti me Khloe Kardashian dhe dasma 1 milionë dollarëshe/ Brenda kompanisë së madhe të modës të miliarderit 55 vjeçar

Publikuar

-

Nga

Boohoo është një nga kompanitë që është rritur me hapa të mëdha. Ajo u themelua në vitin 2016 nga Mahmud Kamani dhe partnerja e tij Carol Kane. Kompania është rritur me shpejtësi dhe deri më tani ka arritur më shumë se 3.8 miliardë dollarë. Kamani ka gjetur rrugën për tu bërë miliarder dhe tani është […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Ushqimi më i reklamuar në Instagram/ Si të përgatitni tostet më special me bazë pataten e ëmbël

Publikuar

-

Nga

Një trend tjetër i njohur në Instagram janë tostet me bazë pataten e ëmbël. Jo vetëm të famshme, por edhe të shëndetshme. Nëse po mbani një dietë pa përbërës me gluten dhe nuk doni të përdorni bukën këto janë kombinimet ushqimore më të shijshme që mund të provoni. 1-Tost me avocado, patate të ëmbël dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Lehtëson stomakun dhe shmang të vjellat/ Disa arsye pse duhet të përdorim xhinxher në ushqim

Publikuar

-

Nga

Mëngjesi është një nga vaktet më të rëndësishme për çdo njeri. Pavarësisht se ndonjëherë rutina mund t’iu mërzisë por jo nëse pjesë e tij është xhinxheri. Këto janë disa nga mënyrat se si mund ta përdorni xhinxherin në ushqim. Mund ta përzieni me kafenë tuaj. Kafja dhe Xhinxheri janë një kombinim shumë luftues, veçanërisht perderisa […]

LEXO TE PLOTE