Connect with Us

10 ushqime të përditshme që ndalohen në vende të ndryshme të botës për shkak të përbërësve të tyre

Life Style

10 ushqime të përditshme që ndalohen në vende të ndryshme të botës për shkak të përbërësve të tyre

Publikuar

-

Suplementet ushqimore që janë deklaruar të rrezikshme në një vend, nuk mund të ndalohen në një vend tjetër. Dhe rezulton se ne në të vërtetë mund të gjejmë produkte të dëmshme në raftet e dyqaneve tona ushqimore lokale. Ekziston edhe një gjë tjetër që është një shkak shqetësimi: ushqimet e zakonshme që njerëzit konsumojnë çdo ditë, ndodh që të jenë mjaft të pasigurta.

10. Pulë

10 Ushqime të përditshme që ndalohen në vende të ndryshme për shkak të përbërësve të tyre

Në Evropë dhe Britaninë e Madhe, shitja e pulave të trajtuara me klor është ndaluar që nga viti 1997. Larja me klor përdoret për të përjashtuar mundësinë e salmonelës dhe infeksioneve të tjera bakteriale. Në Evropë, kjo metodë konsiderohet e rrezikshme sepse një përmbajtje e lartë klori mund të jetë e  dëmshme për shëndetin tonë. Në vitin 2010, i njëjti urdher u zbatua edhe në Rusi.

9. Drithëra

10 Ushqime të përditshme që ndalohen në vende të ndryshme për shkak të përbërësve të tyre

Në të gjithë botën, shufrat e drithërave, bollguri dhe produkte të tjera si ato konsiderohen ushqime të shëndetshme që përmbajnë vitamina dhe minerale thelbësore. Në Danimarkë, këto produkte janë të ndaluara sepse, sipas Administratës Daneze Veterinare dhe Ushqimore, ato përmbajnë një tepricë të substancave “toksike”, të cilat mund të kenë një efekt negativ në mëlçitë dhe veshkat e fëmijëve nëse konsumohen rregullisht.

8. Salcë soje

10 Ushqime të përditshme që ndalohen në vende të ndryshme për shkak të përbërësve të tyre

82% e të gjitha farave te sojes të rritura janë modifikuar gjenetikisht. Efektet e OMGJ-ve në trupin e njeriut nuk janë studiuar plotësisht, por OMGJ-të janë të ndaluara në disa vende evropiane, Rusi, vendet e Gjirit Persik dhe shtete të tjera. Për më tepër, salca e sojës gjithashtu mund të përmbajë etil karbamat , një kancerogjen i rrezikshëm.

7. Mishi

10 Ushqime të përditshme që ndalohen në vende të ndryshme për shkak të përbërësve të tyre

Mishi i bagëtisë, derrave dhe gjelave shpesh prodhohet me raktopaminë . Ky hormon lejon që një kafshë të marrë peshë më shpejt. Shkencëtarët besojnë se ky mish mund të jetë i dëmshëm për njerëzit dhe të çojë në sëmundje kardiovaskulare. Mishi i përgatitur me raktopaminë është i ndaluar në 160 vende, përfshirë vendet evropiane, Kinë dhe Rusi.

6. Patatina

10 Ushqime të përditshme që ndalohen në vende të ndryshme për shkak të përbërësve të tyre

Patatinat që përmbajnë olestra, një zëvendësues i yndyrës sintetike, janë të ndaluara në Kanada dhe Evropë. Kjo shtesë tregon që trupi thith substanca dhe vitamina të dobishme dhe mund të çojë në shqetësime në stomak. Olestra shpesh përdoret në prodhimin e patatinave. Rekomandohet gjithashtu që t’i kushtoni vëmendje përbërjes së djathit, margarinës, , akullores dhe produkteve të tjera.

5. Mollë

10 Ushqime të përditshme që ndalohen në vende të ndryshme për shkak të përbërësve të tyre

Gjatë një inspektimi të kryer nga Departamenti Amerikan i Bujqësisë, u zbulua se 80% e mollëve përmbajnë dihenenlaminë (DPA), e cila ndihmon që frutat të qëndrojnë më të freskëta për më gjatë, në mënyrë që ato të eksportohen në të gjithë botën. Në Evropë, PDSH konsiderohet të jetë një substancë e dëmshme që mund të shkaktojë kancer, kjo është arsyeja pse mollët janë ndaluar këtu që nga 2012./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

Trendi që përfshiu dhe ushqimet/ 10 produktet më të preferuara të dekadës së fundit

Publikuar

-

Nga

Ashtu si shumica e tregjeve, industria ushqimore është në ndryshim të preferencës së konsumatorit, veçanërisht në botën e sotme virale. Gjatë dhjetë viteve të fundit ka patur shumë risi në ushqim ku përfshihen tost me avokado dhe ëmbëlsirat e ndryshme shumëngjyrëshe. Nga çajrat dhe kafetë deri tek ëmbëlsirat e përpunuara, këtu janë tendencat ushqimore që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Financat dhe Puna/ Horoskopi sipas astrologes së famshme Susan Miller

Publikuar

-

Nga

Dashi Tani që Jupiteri po vendoset në krye të listës tuaj, ju po ndjeni se po rriteni shumë profesionalisht. Demi Tani që jupiteri ka hyrë në Bricjap ju do të keni një sukses të madh në çështjet ligjore. Binjakët Ky ka qenë një vit shumë i suksesshëm përsa i përket financave dhe të ardhurat do […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Zejnep rikthehet për të marrë Ojkyn, Demir merr vendimin rreth saj/ Zbuloni çfarë do të ndodhë sot në serialin “Bija ime”

Publikuar

-

Nga

Ojky pyet tezen nëse është sëmurë. Zejnep nuk i tregon Ojkyt për sëmundjen. Demir zihet me Zejnepin dhe kërkon të dijë pse ajo është rikthyer për ta marrë Ojkyn. Zejnep sillet si e penduar që e ka braktisur Ojkyn. Demir vendos që Zejnep të jetojë me to përkohësisht në mënyrë që Ojky të mos largohet […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Arrijnë në pikën më ekstreme/ 3 shenjat e horoskopit që tejkalojnë çdo parashikim

Publikuar

-

Nga

Dashi Sigurisht që Dashi është një nga shenjat që shkojnë në ekstremitet. Nëse doni të shikoni se sa larg mund të shkojë, provoni t’i flisni për ish të dashurën ose ish të dashurin. Shigjetari Shigjetarit nuk i pëlqen aspak të shfaqë anën e tij ekstreme në publik. Pëlqejnë shumë vendet e ftohta dhe sportet ekstreme. […]

LEXO TE PLOTE