Connect with Us

7 gjëra “të pafajshme” që ne duhet të ndalojmë të bëjmë për të shpëtuar planetin tonë

Life Style

7 gjëra “të pafajshme” që ne duhet të ndalojmë të bëjmë për të shpëtuar planetin tonë

Publikuar

-

1.3 miliardë ton ushqim po harxhohet çdo vit dhe mbi 100 milion kafshë po vdesin sepse po hanë plastikë. Eshtë koha që të ndalemi dhe të mendojmë për veprimet tona. 

“Bright Side” ka gjetur 7 gjëra që ne duhet të ndalojmë së bëri për të shpëtuar planetin.

1. Prodhimi i ushqimit që nuk konsumohet kurrë

9 Gjërat "të pafajshme" Ne Duhet të Ndalojmë Të Bëjmë Për të Shpëtuar Planetin tonë

Sipas Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë të Kombeve të Bashkuara , një e treta e ushqimit që prodhohet për konsum njerëzor – afërsisht 1.3 miliardë ton, tretet çdo vit. Mbani në mend se për të prodhuar një sasi kaq të madhe të ushqimit, miliona bimë janë shkatërruar dhe pemët prishen në të gjithë globin. Sipas të dhënave të gjetura, frutat dhe perimet janë produktet më të tretura, të ndjekura nga ushqimet e detit.

2. Pushime në një anije lundrimi

9 Gjërat "të pafajshme" Ne Duhet të Ndalojmë Të Bëjmë Për të Shpëtuar Planetin tonë

Anijet e lundrimit janë qytete lundruese dhe janë po aq ndotëse , nëse jo më shumë. Të dhënat tregojnë se cilësia e ajrit në kuvertën e anijes është e ngjashme me atë në qytetet më të ndotura në botë. Vlerësohet se mbi 50,000 evropianë vdesin para kohe çdo vit, si rezultat i ndotjes se anijeve.

Eshtë zbuluar se gjurmët e karbonit të një personi rriten trefish kur janë në një lundrim, në krahasim me jetën e tyre të përditshme.

Një roje gjermane vrojtoi 77 anije lundrimi dhe zbuloi se 76 prej tyre përdorën vaj toksik të rëndë, të cilin e quan karburanti më i ndyrë.

3. Blerja e shumë rrobave

9 Gjërat "të pafajshme" Ne Duhet të Ndalojmë Të Bëjmë Për të Shpëtuar Planetin tonë

Industria e modës është një nga ndotësit kryesorë të përgjithshëm në botë dhe ndotësi i dytë më i madh i ujit. Industria është gjithashtu përgjegjëse për zvogëlimin e nivelit të ujit. Pambuku, i cili është fibra më e popullarizuar që përdoret në veshje, është gjithashtu një kulturë shumë e etur. Sasia e pambukut që nevojitet për të prodhuar një këmishë kërkon rreth 2.700 litra ujë. Kjo shumë është e barabartë me atë që pi një person në 2-vjet e gjysmë.

Fijet sintetike si poliesteri kanë një ndikim më të vogël në ujë sesa pambuku, por prodhimi i tyre lëshon më shumë gaz serë për kilogram. Fabrika e prodhimit të poliesterit lëshoi ​​rreth 1.5 trilion paund gaz serë në 2015, që është e barabartë me atë që 185 termocentrale që përdorin qymyr prodhojnë çdo vit.

Kështu që herën tjetër kur mendoni të blini rroba të reja, mbani mend që një në 9 persona në të gjithë botën nuk ka qasje në ujë të sigurt dhe rreth 4.6 milion njerëz vdesin çdo vit për shkak të ndotjes së ajrit.

4. Përdorimi i shkopinjve

9 Gjërat "të pafajshme" Ne Duhet të Ndalojmë Të Bëjmë Për të Shpëtuar Planetin tonë

Kuzhina aziatike është e shijshme. Dhe nuk ka dyshim se është shumë popullore. Por shkopinjte që janë përdorur për të ngrënë ushqimet kanë një  ndikim të madh negativ në mjedis. Vetëm në Kinë , rreth 80 miliardë palë shkopinj të disponueshëm prej druri bëhen çdo vit. Për të përmbushur këtë kërkesë kolosale, rreth 4 milion pemë prishen çdo vit.

Ky shpyllëzim në shkallë të gjerë ka shumë pasoja shkatërruese. Ajo po çon në rrëshqitje  dhe ulje të rezistencës së përmbytjes. Dhe atëherë ekziston rrezikui ngrohjes globale që po shpejton gjithashtu.

5. Pirja e kafesë

9 Gjërat "të pafajshme" Ne Duhet të Ndalojmë Të Bëjmë Për të Shpëtuar Planetin tonë

Kafeja është një pije popullore, dhe përfitimet e saj janë të dokumentuara mirë. Një studim gjithashtu zbuloi se pirja e kafesë mund të rrisë jetëgjatësinë e një personi për 2 vjet. Por lajmi i keq është se industria e kafesë nuk është miqësore me mjedisin. Fermat në botë të kafesë janë tani më të dëmshme për mjedisin se kurrë. Gjithashtu, popullariteti në rritje i kafesë ka shkaktuar shpyllëzimin në shkallë të gjerë të pemëve të mëdha që promovojnë biodiversitetin.

6. Përdorimi i letrave të lagura

9 Gjërat "të pafajshme" Ne Duhet të Ndalojmë Të Bëjmë Për të Shpëtuar Planetin tonë

Letrat e lagura mund të jenë të përshtatshme, por ato nuk janë miq për mjedisin. Në vitin 2015, The Guardian i quajti ata “armiku më i madh” i mjedisit.

Shumica e këtyre letrave të lagura përmbajnë plastikë dhe më pas konsumohen nga  krijesa detare , të cilët i gabojnë ata për kandil deti, duke çuar në fund të fundit deri në vdekjen e tyre. Shumë njerëz i hedhin ato në tualet, duke shkaktuar bllokim të kanalizimeve pasi ato nuk shpërbëhen lehtësisht. Gjithashtu, shumë prej këtyre letrave, përmbajnë kimikate të rrezikshme që mund të shkaktojnë skuqje kur përdoren.

7. Përdorimi i baterive te disponueshme

9 Gjërat "të pafajshme" Ne Duhet të Ndalojmë Të Bëjmë Për të Shpëtuar Planetin tonë

Bateritë e disponueshme që ne përdorim në orë dhe makina llogaritese, madje edhe ato të rimbushme  nga ato që përdorim në laptopë, telefona dhe vegla të tjera janë jashtëzakonisht të dëmshme për mjedisin . Ato përmbajnë një ose më shumë nga metalet e mëposhtëm jashtëzakonisht toksikë: kadmium, plumb, zink, mangan, nikel, argjend, merkur dhe litium, si dhe acide baterie. Kur asgjësohen, këto bateri janë përgjegjëse për ndotjen e ajrit , sepse kur fillojnë të dekompozohen, ato i nënshtrohen një reaksioni fotokimik që lëshon gazrat serë që çojnë në ngrohjen globale. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Një kërkesë në rritje për “klipet” e nxehta/ Punojëset e seksit offline të detyruara të nisin punën në internet

Publikuar

-

Nga

Shumica e punonjësve të seksit takojnë klientë personalisht. Për ta, koronavirusi parashikon rrënim ekonomik. “Virusi është një fatkeqësi për bizneset që përballen me klientët – dhe puna e seksit nuk është ndryshe”, thotë Goddess Cleo, një dominatrix nga Londra. “Shumica e të ardhurave të mia gjenerohen nga sesione dhe ngjarje një për një. Unë normalisht […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Horoskopi sipas astrologut të famshëm italian/ Kjo është shenja që duhet të ketë kujdes ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

Dashi Ditën e sotme hëna do të jetë e vendosur në shenjë n tuaj. Edhe pse do të favorizoheni nga forca të mëdha dhe shpresa, do të keni nevojë të mbaheni shumë fort. Vonesat dhe ngadalësimet që janë të pashmangshme në këtë periudhë kërkojnë që ju të bëni gjëra pa nxitim . Deri të enjten […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Sot në serialin Lule të vetmuara/ Gokhan i shpreh dashurinë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Seher i jep para Meralit por pa e kuptuar kjo e fundit. Meral kërkon leje nga Ferideja që të shkojë të festojë ditëlindjen e një mikeshe. Feride nuk i jep leje Meralit me frikën prej ndonjë rreziku. Meral vendos të dalë fshehtas nga konvikti. Xhemre dhe Gokhan takohen në parkun e lojërave dhe gjatë bisedës […]

LEXO TE PLOTE