Connect with Us

Nga humbja në peshë tek mbrojtja nga sëmundjet/ 12 fakte që dëshmojnë se ushqyerja me gji është një mrekulli e vërtetë

Life Style

Nga humbja në peshë tek mbrojtja nga sëmundjet/ 12 fakte që dëshmojnë se ushqyerja me gji është një mrekulli e vërtetë

Publikuar

-

Le të fillojmë duke thënë se të ulesh dhe të humbasësh peshë pa ushtrime shtesë është në vetvete një superfuqi e vërtetë, dhe kjo është pikërisht ajo që mund të bëjë gjidhënia. Por kjo është një forcë që ka përfitime thuajse të mrekullueshme biologjike, fiziologjike dhe psikologjike si për nënat ashtu edhe për bebet.

1. Mund t’ju ​​bëjë të humbni peshë.

12 fakte që dëshmojnë se ushqyerja me gji është një fuqi e vërtetë

Prodhimi i qumështit dhe ushqyerja me gji është një punë e vështirë për trupin e një gruaje. Në fakt, mund të djegë deri në 500 kalori në ditë, sipas  mjekëve obstetër dhe gjinekologë. Kjo është arsyeja pse shumë nëna të reja vërejnë se ata fillojnë të humbin peshë pas lindjes. Ato djegin më shumë kalori sesa konsumojnë dhe humbasin disa kile pa ndonjë ushtrim shtesë.

2. Trupi i mamit bën qumësht që ndryshon aromën dhe ngjyrën e tij.

12 fakte që dëshmojnë se ushqyerja me gji është një fuqi e vërtetë

Era dhe shija e qumështit të gjirit ndryshon në bazë të asaj që hanë nënat, sugjerojnë studimet . Kjo është veçanërisht e dobishme pasi ato mund t’i ekspozojnë foshnjat e tyre ndaj aromave të ndryshme gjatë ushqyerjes me gji dhe t’i bëjnë ata më pak të shijshëm. Plus, një fakt tjetër i lezetshëm është që qumështi i gjirit nuk është gjithmonë i bardhë, por  ndryshon ngjyrat në varësi të ushqimit të nënës dhe marrjes së vitaminës.

3. Trupat e grave ndryshojnë përbërjen e qumështit për të përmbushur nevojat e foshnjës.

12 fakte që dëshmojnë se ushqyerja me gji është një fuqi e vërtetë

Foshnjat rriten shpejt dhe gjithmonë kanë nevojë për proteina shtesë, minerale dhe vitamina në varësi të fazës së zhvillimit ku ndodhen ose nëse luftojnë kundër ndonjë sëmundjeje, si një ftohje e zakonshme. Kjo është arsyeja pse mund të thuhet se qumështi i gjirit është “i zgjuar”. Ai  ndryshon formulën e tij për të përmbushur nevojat e fëmijës. Kjo mund të ndodhë nga javë në javë apo edhe nga dita në ditë.

4. Ai siguron qelizat burimore për fëmijën.

12 fakte që dëshmojnë se ushqyerja me gji është një fuqi e vërtetë

Një foshnjë në rritje ka ende nevojë për ndihmë nga nëna për të vazhduar zhvillimin e trupit të tyre. Qumështi i gjirit është thelbësor për këtë proces pasi ai  përmban qeliza të gjalla, ose më e rëndësishmja qeliza burimore, të cilat udhëtojnë nëpër trupin e foshnjës për t’u bërë pjesë e trurit, zemrës, veshkave ose indeve të eshtrave të tyre

5. I bën të lumtur nënën dhe foshnjën.

12 fakte që dëshmojnë se ushqyerja me gji është një fuqi e vërtetë

Ushqyerja me gji stimulon trurin e një nëne dhe bebi për të lëshuar oxytocin , hormoni përgjegjës për t’i bërë ata të përjetojnë lumturi dhe siguri. Ajo gjithashtu qetëson nënën dhe stabilizon nivelin e saj të stresit dhe ankthit në një shkallë të shëndetshme.

6. Zvogëlon mundësinë e zhvillimit të kancerit dhe sëmundjeve të tjera.

Gratë infermiere kanë një rrezik më të ulët të zhvillimit të llojeve të caktuara të kancerit, të tilla si kanceri i gjirit , kanceri i vezoreve dhe sëmundje të tjera si sëmundja e zemrës , depresioni pas lindjes dhe mundësia e një goditje në  tru .

7. Mbron gjithashtu foshnjën nga sëmundjet.

12 fakte që dëshmojnë se ushqyerja me gji është një fuqi e vërtetë

Shkencëtarët pohojnë se sëmundjet e zakonshme të foshnjave dhe infeksionet si veshi, frymëmarrja dhe infeksionet gastrointestinale, kanë një shans më të ulët të shfaqjes tek fëmijët që ushqehen nga qumështi i nënës. Qumështi i gjirit ka veti mbrojtëse që përgatisin dhe mbrojnë fëmijën, deri në fëmijëri, nga disa lloje infeksionesh./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Fashion

Tendencat e modës/ Stilistja e famshme tregon kombinimet më perfekte

Publikuar

-

Nga

Asgjë nuk ndryshon aq shpesh sa moda dhe trendet. Njerëzit dëshpërimisht mundohen t’i përqafojnë menjëherë. stilistët që kanë njohuritë më të azhurnuara të modës dhe disa prej tyre (për fat të mirë për ne) janë të gatshëm të ndajnë atë që dinë në internet. Alexandra Gazinskaya, një stiliste nga Krasnoyarsk, ka më shumë se 50,000 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Do të bënin gjithçka për atë që kanë në krah/ Njihuni me shenjat më hiperaktive të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Binjakët Kur keni një Binjak rreth jush, atëherë mos e vrisni mendjen për asgjë. Ata janë shumë entuziast, mbështetës dhe të zgjuar. Ata do të vijnë me ide kreative dhe do t’iu tregojnë se ndodhen aty për ju. Shigjetari Shigjetarët janë të njohur për zemrën e tyre të madhe. Dhe kur ata e duan një […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Janë mjeshtër të fjalës/ Këto shenja të horoskopit nuk e njohin frikën

Publikuar

-

Nga

Luani Luani është folës shumë i mirë në public pasi nuk ka frikë dhe as kompleks të dalë para njeërzve. Për ta është jetike dalja në skenë dhe të tregojnë se janë lider. Binjakët Binjakët kanë një gjuhë shumë të veçantë kur bëhet fjalë për komunikim. ata kanë shumë njohuri rreth subjektit dhe ç do […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Injorues dhe kokëfortë/ 5 shenjat e horoskopit që nuk e durojnë dot që të tjerët t’iu tregojnë se çfarë duhet të bëjnë

Publikuar

-

Nga

Dashi Kur dikush i thotë një Dashi të mos bëjë diçka apo se po rrezikon nëse e bën një gjë, dijeni se si përfundim ai do ta bëjë atë që ka menduar. Dashi është kokëfortë dhe askush nuk e mbështet në këtë pikë. Demi Demët njihen si kokëfortë dhe nuk e besojnë se një njeri […]

LEXO TE PLOTE