Connect with Us

Nga salmoni tek çokollata e zezë/ 6 ushqime që gjithmonë ia vlen të shpenzoni para shtesë

Life Style

Nga salmoni tek çokollata e zezë/ 6 ushqime që gjithmonë ia vlen të shpenzoni para shtesë

Publikuar

-

Ushqimi që hamë çdo ditë ndikon në shëndetin tonë . Dhe për shkak të kësaj, zgjedhjet e mira ushqyese janë një pjesë thelbësore për të pasur një mënyrë jetese të shëndetshme. Edhe nëse po përpiqeni të kurseni para,per disa gjëra ia vlejn para shtesë. Shfrytëzimi i ushqimit nuk do të thotë të blini havjar dhe shampanjë, por do të thotë të paguani një çmim më të lartë për produkte me cilësi më të mirë dhe më ushqyese.

1. Mish i freskët dhe me cilësi më të lartë

8 Ushqime që Gjithmonë ia vlen të shpenzojnë para shtesë

Nëse dëshironi të kënaqeni veten, një copë mishi cilësore është gjithmonë një ide e shkëlqyeshme. Eshtë e vërtetë që duhet të paguani më shumë për mish më të mirë, por është gjithashtu më i shijshëm dhe më i shëndetshëm. Dhe mishi i lirë nganjëherë injektohet me ujë të kripur në mënyrë që shitësi të ngarkojë më shumë për më pak produkt.

Kur zgjidhni mish, kërkoni një prerje të këndshme të freskët, e fortë, e thatë dhe me një ngjyrë të kuqe të qartë. Zgjidhni gjithashtu një pjesë me yndyrë , për një biftek te bute dhe një shije më të shijshme.

2. Cokollatë

8 Ushqime që Gjithmonë ia vlen të shpenzojnë para shtesë

Cokollata e lirë është kryesisht sheqer, yndyre dhe aditivët, me gjalpë kakao. Kjo është arsyeja pse aroma dhe cilësia nuk janë aq të mira dhe çokollata nuk shkrihet siç duhet në gojën tuaj. Kur bëni pazar për çokollatë, kërkoni një të errët dhe me sheqer të ulët. Kushton më shumë, por është shumë më i shëndetshëm dhe do t’i japë trupit tuaj disa antioksidantë shumë të nevojshëm .

3. Frutat dhe perimet e freskëta

8 Ushqime që Gjithmonë ia vlen të shpenzojnë para shtesë

Ju nuk keni pse të filloni të blini vetëm produkte organike, por kur bëhet fjalë për frutat dhe perimet, do të ishte për të ardhur keq që të mos shfrytëzoni plotësisht përfitimet e natyrës. Disa ushqime, si luleshtrydhet , pjeshkët dhe spinaqi mund të jenë plot me  mbetje pesticidesh , kështu që kjo është arsyeja kryesore për të cilën ia vlen para shtesë për t’i blerë organike.

Dhe përveç faktit se frutat dhe perimet organike janë më të shëndetshme dhe më ushqyese, ato gjithashtu shijojnë më mirë .

4. Salmon i eger

8 Ushqime që Gjithmonë ia vlen të shpenzojnë para shtesë

Kur bëhet fjalë për përfitimet dhe lëndët ushqyese, nuk mund të gaboni me ndonjë salmon të eger. Në krahasim me salmonin e rritur në fermë, ai i egri është më i lartë në minerale, përfshirë kaliumin, hekurin dhe zinkun dhe gjithashtu ka më pak yndyrë, që do të thotë më pak kalori.

5. Vaj ekstra i virgjër

8 Ushqime që Gjithmonë ia vlen të shpenzojnë para shtesë

Herën tjetër kur të jeni në supermarket dhe të ndjeheni të tepërt me ushqimin, mund të konsideroni të blini disa vaj ulliri ekstra të virgjër. Eshtë pak më e kushtueshme, por është vaji i ullirit me cilësi më të lartë që mund të blini dhe ai vërtet bën një ndryshim.

Vaji i ullirit ekstra i virgjër konsiderohet më i shëndetshëm pasi nuk përpunohet ose trajtohet me kimikate dhe përmban nivele më të larta të vitaminave dhe mineraleve. Shija e ullirit është më e fortë në vajin e ullirit ekstra të virgjër, kështu që do të merrni vërtet aromën për të cilën po paguani paratë shtesë.

6. Kos grek

8 Ushqime që Gjithmonë ia vlen të shpenzojnë para shtesë

Kosi grek mund të kushtojë dyfishin e çmimit të kosit të rregullt, por është më i trashë dhe më i butë. Ai gjithashtu përmban më pak sheqer dhe pothuajse dyfish sasinë e proteinave si kos të rregullt, kështu që ju mban më të plotë për një periudhë më të gjatë kohore.

Falë ushqyesve që përmban, ngrënia e kosit grek mund të ketë një ndikim pozitiv në mirëqenien tuaj pasi mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të kockave dhe zorrëve, uljen e presionit të gjakut dhe zvogëlimin e rrezikut nga diabeti./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: