Connect with Us

Sindroma e ankthit të fundjavës/ Çfarë është dhe si ta kaloni atë me këto mënyra të thjeshta

Kuriozitete

Sindroma e ankthit të fundjavës/ Çfarë është dhe si ta kaloni atë me këto mënyra të thjeshta

Publikuar

-

Nëse ndonjëherë keni pasur ndjenjën se të premten, nuk do dini si ta kaloni fundjavën tuaj, nuk jeni vetëm. Në të vërtetë ka kaq shumë njerëz që kanë frikë se mos i kalojnë ditët në mënyrën e duhur, sa që ekziston një term i quajtur – Sindromi i Ankthit të Fundjavës .

Sindromi i Ankthit të Fundjavës nuk është një term zyrtar mjekësor, por shumë njerëz preken nga ai dhe e dinë saktësisht se si ndihet. Pas një jave të tërë pune të lodhshme, më në fund keni 2 ditë për të bërë atë që dëshironi. Ju mund të keni pritshmëri kaq të larta për të gjithë argëtimin që mund të keni dhe keni frikë se fundjava juaj nuk do të jetë aq e rastësishme sa keni imagjinuar. Dhe kjo mund të ju bëjë te ndieni kaq shumë presion dhe t’ju shqetësojë.

Ndonjëherë mund të ndjeheni sikur dilni jo sepse dëshironi, por sepse të gjithë presin që ju te dilni. Miqtë tuaj ndoshta kanë shumë plane për fundjavë, dhe të gjithë duhet të jenë super emocionues dhe të pazakontë, në mënyrë që t’i diskutoni ato me kolegët tuaj të hënën. Ose ata nuk kanë ndonjë plan fare, dhe ata janë të gatshëm të bëjnë çfarëdo, kurdoherë. Epo, ata janë miqtë tuaj, kështu që ju mund të mendoni se nuk keni zgjidhje tjetër përveç të bëni të njëjtën gjë.

Edhe sikur të planifikonit të kaloni këto 2 ditë duke mos bërë asgjë, thjesht të pushoni në shtratin tuaj, duke lexuar në mënyrë të cmendur librin tuaj të preferuar ose duke parë një shfaqje të re televizive që nuk keni pasur një shans për të parë sepse keni qenë aq i zënë me punë,përreth jush, mund të ketë njerëz që thjesht nuk mund të ulen dhe të përpiqen të kalojnë fundjavat e tyre duke bërë sa më shumë gjëra interesante.

Ja disa nga shenjat që mund të shihni në sjelljen tuaj që tregojnë se mund të keni Sindromën e Ankthit të Fundjavës:

1-Nervozizëm

2-Dhimbje koke të shpeshta

3-Ndjenja e panikut

4-Shqetësoheni shumë

5-Të qenit i çuditshëm

6-Dhimbje stomaku

7-Pamundësia për t’u çlodhur rreth shtëpisë

Çfarë duhet të beni për ta kaluar këtë sindromë?

Meditimi , joga dhe kalimi i kohës në natyrë gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të përballeni me ankthin. Në fund të fundit, çdo fundjavë mund të dalë pak më ndryshe, dhe kjo është mirë. Një herë ju ndjeheni sikur ju duhet të kaloni tërë 2 ditët për t’u çlodhur në shtëpi, një herë tjetër mund të ndjeheni mire kur dilni jashtë dhe të takoheni me dikë. Gjëja më e rëndësishme është të mos bëni presion mbi veten tuaj për të bërë një gjë ose një tjetër dhe për t’u siguruar që ju të shijoni kohën tuaj të lirë, pavarësisht se si duket./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

6 arsyet pse nuk duhet të flini në anën tuaj të djathtë/ Ndikojnë në shëndet

Publikuar

-

Nga

Disa nga problemet më të rënda kronike si urth dhe dhimbja e shpinës mund të shkaktohen nga fjetja në anën e gabuar. Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është të shijosh një gjumë të mirë gjatë natës. Bright Side zbuloi se si disa nga problemet me të cilat ndeshemi në jetën tonë mund […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Si ta kuptoni që nuk keni probleme me zemrën/ Ju duhen vetëm 30 sekonda

Publikuar

-

Nga

Zemra juaj vazhdon të rrahë edhe nëse e shkëputim nga trupi. Kjo vërteton se është shumë e fuqishme dhe është motorri i trupit. Për këtë arsye është e rëndësishme që të tregohet shumë kujdes dhe të ruani shëndetin e zemrës. Prandaj ka disa gjëra që ju duhet të siguroheni që gjithçka shkon mirë me zemrën. […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

E thonë studiuesit: Të ngisni makinën teksa dëgjoni muzikë mbron zemrën dhe trurin nga stresi

Publikuar

-

Nga

Kur ngecni në një trafik të rënduar është shumë e zakonshme të ndiheni të stresuar. Shumë gjëra mund të shkojnë keq gjatë rrugës, duke bërë që zemra të shtojë rrahjet e saj dhe presioni i gjakut të rritet. Studimet tregojnë se stresi i udhëtimit tuaj të përditshëm mund të jenë një faktor i sëmundjeve të […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

FOTO-Jahti luksoz i stilit James Bond/ Pamjet në brendësi janë mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Super jahti hibrid u krijua nga Elena Nappi, 34 vjeç, e kompanisë italiane të ndërtimit të anijeve Fincantieri. E quajtur “Carapace”, jahti është i gjatë 256 metra dhe mund të zhytet në një thellësi prej 985 metra deri në 10 ditë Anija luksoze është e pajisur me një palestër, sallë pritjeje, bar, banjë, kabina VIP, […]

LEXO TE PLOTE