Connect with Us

Kini kujdes/ 5 simptomat që mund t’i gabojmë lehtësisht me sëmundje të tjera

Life Style

Kini kujdes/ 5 simptomat që mund t’i gabojmë lehtësisht me sëmundje të tjera

Publikuar

-

44% e amerikanëve vetë-diagnostikohen në internet në vend që të vizitohen tek një profesionist . Kjo zgjedhje mund të çojë në pasoja të tmerrshme. Ju mund të përzieni sëmundjet dhe të përfundoni duke përdorur ilaçin e gabuar sepse shumë simptoma janë kaq të zakonshme.

1. Fibromialgjia dhe artriti reumatoid

7 Simptomat që mund të gabojmë lehtësisht për sëmundje të tjera

Artriti reumatoid dhe fibromialgjia janë gjendje kronike dhimbjeje që zakonisht shkojnë së bashku, por kanë shkaqe të ndryshme. Simptomat mund të jenë jashtëzakonisht të ngjashme, kjo është arsyeja pse ndonjëherë është e vështirë të diagnostikohet.

Simptoma të ngjashme :

  1. Dhimbje në nyje
  2. Modeli simetrik i dhimbjes. Mund të jetë në të njëjtin vend nga të dy palët
  3. Lodhja, humbja e energjisë, apatia
  4. depresion

Jini të kujdesshëm dhe kushtojini vëmendje dhimbjeve të nyjeve. Mund të fillojë papritmas. Dallimi më i rëndësishëm është se artriti reumatoid shkakton ënjtje të përbashkët me ngrohtësi dhe një gamë të kufizuar të lëvizjes.

2. Mastiti dhe kanceri i gjirit

7 Simptomat që mund të gabojmë lehtësisht për sëmundje të tjera

Mastiti është një ënjtje në gji, e cila zakonisht shkaktohet nga një infeksion. Më së shumti prek gratë që ushqehen me gji.

Kanceri inflamator i gjirit ka simptoma që janë shumë si mastiti. Ju lutemi, nëse jeni diagnostikuar me mastit dhe trajtimi me antibiotikë nuk ndihmon brenda një javë apo më shumë, është më mirë të keni  ultratinguj, mamografi dhe një biopsi të lëkurës për të përjashtuar të gjitha rreziqet e kancerit.

Simptomat e zakonshme :

Butësi e gjirit

skuqje

ngrohtësi

kruajtje

 

Diabeti ose çrregullimet e të ngrënit

7 Simptomat që mund të gabojmë lehtësisht për sëmundje të tjera

Diabeti është një sëmundje e rrezikshme që përfshin probleme me insulinën e hormoneve dhe simptoma të shumta të tjera që mund t’i ngatërroni me çrregullime të tjera. Mund të ngatërrohet me këto sëmundje :

1. Gripi i stomakut (virusi): Mund të pësoni të vjella, diarre, të dridhura dhe simptoma të tjera. Ju duhet të bëni analiza gjaku për ta diagnostikuar atë.

2.Crregullime të të ngrënit: Për shkak të humbjes ekstreme në peshë për shkak të sheqerit të lartë në gjak. Pacientët mund të diagnostikohen me një çrregullim të të ngrënit si anoreksia ose bulimia.

4. Sëmundja e arterieve dhe ateroskleroza

7 Simptomat që mund të gabojmë lehtësisht për sëmundje të tjera

Sëmundja e arterieve është një problem i zakonshëm kur nuk keni qarkullim të mjaftueshem të gjakut dhe zakonisht, ndodh ne këmbë.

Atheroskleroza është ngushtimi i arterieve. Ajo zvogëlon qarkullimin e gjakut dhe oksigjenin në një arterie në trupin tuaj, përfshirë zemrën, trurin, këmbët, veshkat dhe organet e tjera jetësore.

Simptomat e zakonshme:

Ul qarkullimin e gjakut

Dobësi

Dhimbje në këmbë

Lëkura e hollë, e ftohtë dhe me shkëlqim

Probleme me sëmundje të palcës kurrizore dhe veshkave

7 Simptomat që mund të gabojmë lehtësisht për sëmundje të tjera

Mund të ketë disa arsye për sëmundjet e veshkave : infeksione, gurë në veshka, dëmtim të veshkave dhe mpiksje të gjakut. Të gjitha këto kushte mund të shkaktojnë shumë dhimbje që mund t’i ngatërroni me problemet në shpinë.

Simptomat e zakonshme:

Diarre ose kapsllëk

Vështirësitë në ecje

Dobësi

Dhimbje në shpinë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Fashion

Tendencat e modës/ Stilistja e famshme tregon kombinimet më perfekte

Publikuar

-

Nga

Asgjë nuk ndryshon aq shpesh sa moda dhe trendet. Njerëzit dëshpërimisht mundohen t’i përqafojnë menjëherë. stilistët që kanë njohuritë më të azhurnuara të modës dhe disa prej tyre (për fat të mirë për ne) janë të gatshëm të ndajnë atë që dinë në internet. Alexandra Gazinskaya, një stiliste nga Krasnoyarsk, ka më shumë se 50,000 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Do të bënin gjithçka për atë që kanë në krah/ Njihuni me shenjat më hiperaktive të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Binjakët Kur keni një Binjak rreth jush, atëherë mos e vrisni mendjen për asgjë. Ata janë shumë entuziast, mbështetës dhe të zgjuar. Ata do të vijnë me ide kreative dhe do t’iu tregojnë se ndodhen aty për ju. Shigjetari Shigjetarët janë të njohur për zemrën e tyre të madhe. Dhe kur ata e duan një […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Janë mjeshtër të fjalës/ Këto shenja të horoskopit nuk e njohin frikën

Publikuar

-

Nga

Luani Luani është folës shumë i mirë në public pasi nuk ka frikë dhe as kompleks të dalë para njeërzve. Për ta është jetike dalja në skenë dhe të tregojnë se janë lider. Binjakët Binjakët kanë një gjuhë shumë të veçantë kur bëhet fjalë për komunikim. ata kanë shumë njohuri rreth subjektit dhe ç do […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Injorues dhe kokëfortë/ 5 shenjat e horoskopit që nuk e durojnë dot që të tjerët t’iu tregojnë se çfarë duhet të bëjnë

Publikuar

-

Nga

Dashi Kur dikush i thotë një Dashi të mos bëjë diçka apo se po rrezikon nëse e bën një gjë, dijeni se si përfundim ai do ta bëjë atë që ka menduar. Dashi është kokëfortë dhe askush nuk e mbështet në këtë pikë. Demi Demët njihen si kokëfortë dhe nuk e besojnë se një njeri […]

LEXO TE PLOTE