Connect with Us

Për herë të parë në dy vite/ Jo më presidenti i “Amazon”, ja kush është personi më i pasur në botë

Life Style

Për herë të parë në dy vite/ Jo më presidenti i “Amazon”, ja kush është personi më i pasur në botë

Publikuar

-

Këtë herë është zyrtare.

Bashkëthemeluesi i kompanise gjigande teknologjike Microsoft, Bill Gates parakaloi presidentin e “Amazon”, Jeff Bezos, si personi më i pasur në botë , duke rimarrë renditjen më të lartë për herë të parë në më shumë se dy vjet.

Sipas “Bloomberg”, Bill Gates mund të jetë ndihmuar pjesërisht nga vendimi i befasishëm i Pentagonit i njoftuar në datë 25 tetor për të dhënë një kontratë kompjuterike prej 10 miliardë dollarësh për Microsoft-in mbi Amazon.

Aksionet e Microsoft që prej atëherë janë rritur me 4%, duke i dhënë Gates një pasuri prej 110 miliardë dollarësh, sipas indeksit të Bloomberg Billionaires . Aksionet e Amazon janë ulur rreth 2% që nga njoftimi, duke e vendosur vlerën neto të Bezos në 108.7 miliardë dollarë.

Bezos do të ishte shumë më i pasur nëse ai dhe ish bashkeshortja e tij MacKenzie Bezos nuk do të divorcoheshin. Dyshja njoftuan ndarjen e tyre në janar, me MacKenzie, 49 vjeç, duke i marrë një të katërtën e aksioneve të tyre në Amazon në korrik. Vlera e saj neto u kthye në 35 miliard dollarë . 

Kohët e fundit Gates ndau mendimet e tij mbi taksën e pasurisë që është propozuar nga disa kandidatë për presidentë demokratë, përfshirë Elizabeth Warren, duke thënë se ai tashmë ka paguar më shumë se 10 miliard dollarë taksa.

“Nëse do të më duhej të paguaj 20 miliardë dollarë, është mirë,” tha ai. “Por kur thua se duhet të paguaj 100 miliardë dollarë, atëherë unë do të filloj të bëj pak matematikë për ato që më kanë mbetur”./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

A është divorci zgjidhja e duhur për një martesë të palumtur?

Publikuar

-

Nga

Nëse kërkimet psikologjike na kanë mësuar ndonjë gjë, ky është fakti se është e pamundur të parashikojmë me saktësi, se si do të ndihemi pas një ngjarje të papritur jetë-ndryshuese. Shpesh, ndodh që më e mira që mund të bëjmë në këto situata, është të shikojmë përvojat e të tjerëve. Një studim i ri i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Dashuria dhe Puna/ Horoskopi nga astrologia e famshme Susan Miller

Publikuar

-

Nga

Dashi Kurajoja që iu karakterizon do të bëjë që të arrini shumë lart. Nëse keni një ide të guximshme prezantojeni në detyrën që jeni. Demi Përfshirja juaj në çështjet ndërkombëtare ose një kulturë e huaj mund të jetë në krye të axhendës tuaj sot. Binjakët Problemet tuaj financiare janë endë të  pranishme tek ju. Një […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Trendi që përfshiu dhe ushqimet/ 10 produktet më të preferuara të dekadës së fundit

Publikuar

-

Nga

Ashtu si shumica e tregjeve, industria ushqimore është në ndryshim të preferencës së konsumatorit, veçanërisht në botën e sotme virale. Gjatë dhjetë viteve të fundit ka patur shumë risi në ushqim ku përfshihen tost me avokado dhe ëmbëlsirat e ndryshme shumëngjyrëshe. Nga çajrat dhe kafetë deri tek ëmbëlsirat e përpunuara, këtu janë tendencat ushqimore që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Financat dhe Puna/ Horoskopi sipas astrologes së famshme Susan Miller

Publikuar

-

Nga

Dashi Tani që Jupiteri po vendoset në krye të listës tuaj, ju po ndjeni se po rriteni shumë profesionalisht. Demi Tani që jupiteri ka hyrë në Bricjap ju do të keni një sukses të madh në çështjet ligjore. Binjakët Ky ka qenë një vit shumë i suksesshëm përsa i përket financave dhe të ardhurat do […]

LEXO TE PLOTE