Connect with Us

Të varur nga droga/ Zbuloni 7 libra që janë shkruar nën ndikimin e kokainës

Kuriozitete

Të varur nga droga/ Zbuloni 7 libra që janë shkruar nën ndikimin e kokainës

Publikuar

-

Zakonisht, ne i trajtojmë me “delikatesë”muzikantët, regjisorët dhe aktorët që kanë zakone të këqija si një gjë e përditshme. Ata janë njerëz krijues në fund të fundit. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për shkrimtarët, të cilët gjithashtu janë krijues, për disa arsye ne nuk mendojmë se është mirë që ata të kenë të njëjtat zakone.

“Bright Side” vendosi të kërkonte shkrimtarët që shkruanin librat e tyre ndërkohe qe ishin të varur nga droga.

Stephen King dhe vitet ’80 të tij

10 libra që janë shkruar në të vërtetë nën ndikimin e kokainës

Stephen King madje nuk përpiqet të fshehë faktin se shumë nga veprat e tij ishin shkruar nën efektin e kokainës. Për më tepër, ai as nuk kujtohet qe i ka shkruar ato. Në një  intervistë për Rolling Stone , ai tha se kishte përdorur kokainë nga 1978 deri në 1986 dhe shkroi rreth 10 romane. Disa prej tyre janë It, The Tower Dark, Sematary Pet dhe The Stand.

Ken Kesey dhe klubi i tij LSD

10 libra që janë shkruar në të vërtetë nën ndikimin e kokainës

Në 1959, Kesey punoi si asistent i psikiatërve në një spital (kujtimet e asaj përvoje u përdorën pjesërisht në  One Flew Over the Cuckoo’s’s Nest ), ku ai mori pjesë në disa eksperimente. Ata ishin pjesë e hulumtimit mbi ndikimin e LSD në trupin e njeriut. Në vitin 1964, ai bëri një revolucion të vërtetë  në SH.B.A. kur krijoi komunitetin ” Merry Pranksters “, i cili popullarizoi LSD. Ata organizuan ahengje që ishin më të mëdha se ato në “Projektin X.”

Jean-Paul Sartre dhe dieta e tij

10 libra që janë shkruar në të vërtetë nën ndikimin e kokainës

Sipas Annie Cohen-Solal, e cila shkroi biografinë e ekzistencialistit të madh, dieta e tij e përditshme ishte: 2 pako cigaresh, duhan, 1/4 shishe me lëng të fortë, 200 miligram amfetaminë, 15 gramë aspirinë, etj. një paketë barbiturate, dhe rreth 20 kordron (një përzierje e amfetaminës dhe aspirinës). Shkrimtari vdiq në moshën 74 vjeçare.

Shkrimtarët në vitet e NEP

10 libra që janë shkruar në të vërtetë nën ndikimin e kokainës

Fakt interesant: në Rusinë pas revolucionit, kokaina ishte më e lehtë se sa një shishe vodka. Nuk kishte rregullore apo ligje që e ndalonin atë. Ajo u shit në tregje dhe dyqane cigaresh. Kjo është ndoshta origjina e mitit që romanca më e gjatë Vladimir Mayakovsky kishte pasur ndonjëherë me kokainë.

Charles Dickens dhe koha Viktoriane

10 libra që janë shkruar në të vërtetë nën ndikimin e kokainës

Dickens jetonte në periudhën Viktorianw, kur përdorimi i drogës (opiumi dhe kokaina) ishte popullore , e përballueshme dhe nuk ndalohej nga mjekët . Ndonjëherë ilaçet madje përshkruheshin si antidepresantë. Shkrimtari i madh ishte i varur nga droga. Duke marrë parasysh kujtimet e njerëzve që e njohën atë për vizionet që ai kishte dhe sjelljen e tij të çuditshme, filmi “Një Krishtëlindje” na jep të dridhura.

Sigmund Freud dhe studimet e tij për kokainë

10 libra që janë shkruar në të vërtetë nën ndikimin e kokainës

Në 1884, Sigmund Freud u interesua për një analgjezik të ri: kokainë . Gjatë 3 viteve të ardhshme, ai botoi disa vepra shkencore ku u mahnit nga ajo që mund të bënte kokaina. Ai filloi t’ua rekomandojë nuses dhe miqve të tij. Por në fillim të vitit 1887, shkencëtarët kuptuan se kokaina nuk ishte aq e padëmshme siç kishin menduar të gjithë, dhe Frojdi u gjykua për propagandën e drogës. Ai u pendua për atë që bëri dhe u përpoq të shpëtonte nga varësia e drogës deri në vitin 1900.

Shkrimtarët për fëmijë të BBC

10 libra që janë shkruar në të vërtetë nën ndikimin e kokainës

Miss Graham, një ish-punonjës i BBC për fëmijë, tha që pas episodit të parë të shfaqjes së saj, producentja dhe prezantuesi i emisionit i ofruan asaj disa kokainë. Siç doli më vonë, përdorimi i drogës në mesin e ekipit krijues të BBC nuk u ndëshkua, por, përkundrazi, u lavdërua. Drejtuesit menduan se kokaina i ndihmoi shkrimtarët të shfaqnin ide të reja dhe krijuese . Sa i mbani mend Teletubbies ?/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: