Connect with Us

Çfarë duhet të zbulojë shenja juaj zodiake egjiptiane në lidhje me personalitetin tuaj

Kuriozitete

Çfarë duhet të zbulojë shenja juaj zodiake egjiptiane në lidhje me personalitetin tuaj

Publikuar

-

Egjiptianët e lashtë krijuan për herë të parë piktura me yje nga mijëvjeçari i 3-të para Krishtit. Këto pastaj u shndërruan në një zodiak me 12 karaktere midis 300 dhe 30 para Krishtit.

Zodiaku egjiptian u frymëzua nga babilonasit dhe grekët e lashtë, por ai ka ruajtur fokusin e tij në ciklin e vet.

Ndërsa astrologjia perëndimore ka një shenjë për çdo periudhë 30-ditore, astrologjia egjiptiane ndjek rrugë të ndryshme.

Disa shenja shfaqen dy deri në katër herë në një vit të vetëm. Lexoni më tej për të mësuar më shumë rreth perëndive egjiptiane dhe se si ndikojnë ato në çdo shenjë të zodiakut.

1. Nili:

Datat: 1 deri në 7 Janar; 19 deri në 28 qershor; 1 deri në 7 shtator; 18 deri në 26 nëntor.

Eshtë interesante që shenja e parë nuk është perëndi, por vetë Nili. Pa përmbytje vjetore, nuk mund të kishte jetë.

Njerëzit e lindur gjatë kësaj kohe janë të dashur dhe kanë një personalitet të lehtë.

Këta individë zakonisht kanë një temperament të butë që përzihet mirë me natyrën e tyre vëzhguese. Sidoqoftë, pasionet e tyre mund të bëhen të pakontrollueshme dhe të çojnë në lëkundje të paparashikueshme të humorit.

2. Amun-Ra:

Datat: 8 deri 21 Janar; 1 deri 11 shkurt.

Amun-Ra është sundimtari i perëndive, mbikëqyr diellin, universin dhe të gjitha qeniet që janë në të.

Njerëzit e lindur gjatë kësaj periudhe kanë cilësi të qenësishme drejtuese. Ata janë natyrisht kuriozë dhe optimistë dhe kanë mendime të forta për të gjitha aspektet e jetës.

Këta njerëz kanë një natyrë thellësisht humanitare që lulëzon në bujari. Megjithatë, ndonjëherë, kokëfortësia dhe egoja e tyre mund të jenë të këqija për ta.

3. Mut:

Datat: 22 deri 31 Janar; 8 deri 22 shtator.

Mut është Nëna Hyjnore, e cila siguron një natyrë ushqyese dhe mbrojtëse. Njerëzit e lindur gjatë kësaj periudhe kanë një besnikëri të fortë që mund të marrë kohë për t’u zhvilluar.

Ata mund të jenë prindër të mrekullueshëm dhe janë të suksesshëm si mësues, infermierë dhe role të tjera mbështetëse. Humbja e tyre qëndron në emocionet e tyre të thella, të cilat mund t’i bëjnë ata të prekshëm.

4. Geb:

Datat: 12 deri 29 shkurt; 20 gusht deri më 31 gusht.

Geb është perëndia e Tokës, që lidh tokën me parajsën. Njerëzit e lindur gjatë kësaj periudhe janë të ndjeshëm dhe intuitivë.

Ata kanë dhembshuri të madhe për tokën dhe komunitetin dhe monitorojnë vazhdimisht emocionet e tyre dhe ato të të tjerëve.

Kjo ndjeshmëri mund t’i bëjë njerëzit të përfitojnë nga mendimet dhe veprimet e propozuara.

5. Osiris:

Datat: 1 deri në 10 Mars; 27 Nëntor – 18 Dhjetor.

Osiris është perëndia e rilindjes dhe nëntokës.

Njerëzit e lindur gjatë kësaj periudhe mund të jenë edhe karizmatikë ashtu edhe të prekshëm. Ata kanë shumë pasion për projektet e reja, dhe udhëheqja dhe inteligjenca e tyre çojnë drejt tyre.

Në të njëjtën kohë, temperamenti i tyre mund të përhapet dhe të çojë në zhgënjim dhe padurim. Këta njerëz jo gjithmonë i qëndrojnë kritikave dhe mund të ngrijnë nën presion.

6. Isis:

Datat: 11 deri në 31 Mars; 18 deri 29 tetor; 19 deri 31 Dhjetor.

Isis është perëndeshë e mjekësisë, magjisë dhe martesës.

Njerëzit e lindur gjatë kësaj periudhe kanë personalitete të ndershme. Ata janë energjikë dhe të sinqertë, me besim të fortë.

Këta individë presin shumë nga vetja dhe nga të tjerët, dhe ndonjëherë ato keqkuptohen. Ky keqkuptim mund të shkaktojë ndjenja të dëmshme derisa të tjerët të njihen me të vërtetën.

7. Thoth:

Datat: 1 – 19 Prill; 8 deri në 17 nëntor.

Thoth është perëndia e komunikimit, mençurisë dhe hënës.

Njerëzit e lindur gjatë kësaj periudhe kanë krijimtari të fortë. Ata janë plot ide, përvoja dhe mësime, duke i bërë ata mësues të natyrshëm.

Këta njerëz janë të mirë në ruajtjen e marrëdhënieve dhe janë jashtëzakonisht besnikë.

8. Horus:

Datat: nga 20 prilli deri më 7 maj; 12 deri 19 gusht.

Horus është perëndia e parajsës për të mbrojtur Egjiptin dhe mbretin.

Njerëzit e lindur gjatë kësaj periudhe janë punëtorë dhe të sigurt. Duke pasur një natyrë të kujdesshme dhe të orientuar nga komuniteti, ata janë të apasionuar pas ndryshimeve që rrisin të mirën e përbashkët.

Kokëfortësia e tyre nganjëherë mund të shkojë kundër tyre, duke rezultuar në mosrespektueshmëri dhe xhelozi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

Publikuar

-

Nga

1/3 e jetës njerëzit e kalojnë në gjumë. Përveç kësaj gjumi ka mbetur ende një dukuri misterioze. Gjithsesi ne dimë që gjumi është i lidhur ngushtë me mirëqenien tonë, humorin dhe shëndetin. Një natë me një gjumë të keq do t’iu bëjë të ndiheni tejet i lodhur ende pa nisur ditën. Por privimi kronik i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

VIDEO- Një bukuri e jashtëzakonshme/ Ky është një nga destinacionet më mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Liqeni Barracuda ose liqeni Luluyuan  është kthyer në një nga vendet më të bukura në botë. Ky liqen ndodhet në ishullin Coron në Filipine. Është i njohur për termoklinën e tij, pasi e ndryshon disa herë temperaturën e trupit nën ujë. Liqeni përmban të dy llojet e ujërave, të ëmbël dhe të kripur. Gjithashtu është […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Bie poshtë miti se kafeja të lë pa gjumë/ Zbuloni dy faktorët negativë që iu lënë zgjuar gjithë natën

Publikuar

-

Nga

Hulumtimet e reja të botuara nga në revistën Sleep, sugjerojnë se për të bërë një gjumë sa më të mira gjatë natës duhet të shmangni pirjen e duhanit apo alkoolin të paktën pak orë para se të flini. Studiuesit thonë se kjo gjë mund të ndihmojë në cilësinë dhe sasinë e gjumit. Disa studime të […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Instagram vjen me ndryshimin e radhës/ Përdoruesit do të duhen të plotësojnë këtë kërkesë të rrjetit

Publikuar

-

Nga

Instagram do të vijë me një ndryshuim në regjistrimin e accounteve. Rrjeti social do të kërkojë si një të dhënë shtesë ditëlindjen e çdo përdoruesi që do të hapë një adresë në Instagram. Kjo është një mënyrë që Instagram kërkon të njohë më tepër përdoruesit e tij. Kjo e dhënë nuk do të verifikohet por […]

LEXO TE PLOTE