Connect with Us

Kini kujdes/ 6 simptomat e menopauzës që shumica e grave i anashkalojnë

Life Style

Kini kujdes/ 6 simptomat e menopauzës që shumica e grave i anashkalojnë

Publikuar

-

Ekzistojnë shumë simptoma të menopauzës, të cilat anashkalohen nga gratë, vetëm sepse ata bëjnë gabimin t’i atribuojnë këto simptoma në diçka tjetër. 

Po, është e vërtetë që afshet e nxehta janë padyshim një nga simptomat më të njohura të menopauzës. Sidoqoftë, ka simptoma të tjera për të cilat shumica e njerëzve nuk i dinë sepse ato janë shumë më pak të dukshme.

Gratë zakonisht kalojnë nëpër një fazë para menopauzës që shpesh quhet perimenopauzë. Ekziston edhe një fazë pas menopauzës e cila quhet pas menopauzës.

1. Djersitje gjate natës

Djersitjet e natës janë në thelb të njëjta me afshet e nxehta, përveç se nëse ato ndodhin me ju kur flini. Probabiliteti thotë që nëse gjatë ditës pësoni një afsh të nxehtë, ka të ngjarë që do të përjetoni djersitje gjatë natës ndërsa flini gjithashtu.

2. Pagjumësia (dhe probleme të tjera që lidhen me gjumin)

Një tjetër simptomë e menopauzës është përjetimi i pagjumësisë – qoftë me të vërtetë e butë apo me të vërtetë serioze. Kjo pagjumësi mund të shkaktohet nga djersitjet e natës ose nga disa forma të tjera të shqetësimit që mund të shkaktohen nga luhatjet e hormoneve.

3. Gjakderdhja ne miter

Kur pësoni gjakderdhje gjatë ose pas menopauzës, atëherë kjo përfundimisht nuk është normale. Eshtë e vërtetë që ju mund të merrni disa periudha shumë intensive në fazën e perimenopauzës. Por çdo lloj gjakderdhjeje të mitrës që ndodh jashtë kësaj duhet patjetër t’i kushtohet vëmendje dhe kujdes i veçantë.

4. Mosbalancimi hormonal

Thjesht duhet të mendoni për menopauzën pasi  ky është çekuiliber hormonal me të vërtetë i madh. Këto pabarazi hormonale ndodhin sepse vezoret prodhojnë gjithnjë e më pak estrogjen. Kjo për shkak të niveleve në rënie të prodhimit të estrogjenit që trupi kalon nëpër pabarazitë hormonale.

5. Lëvizjet e humorit

Eshtë gjithashtu normale që një grua të kalojë në lëkundje humori si rezultat i çekuilibrit hormonal. Dhe ju tashmë e dini që një çekuilibër hormonal është një simptomë e menopauzës. Mënyrat kontrollohen në thelb nga hormonet tuaja. Dhe luhatjet e hormoneve mund të ndikojnë në mënyrë drastike në disponimin tuaj.

6. Tharje vaginale

Zakonisht, lagështia vaginale është rezultat i prodhimit të hormoneve. Kjo është arsyeja pse kur nivelet e estrogjenit në trup po zvogëlohen, ka të ngjarë që vagina të kalojë disa periudha me thatësi. Kjo thatësi vaginale do të rezultojë në dhimbje të konsiderueshme gjatë seksit. Ju gjithashtu rrezikoni të dëmtoni vaginën./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

Trendi që përfshiu dhe ushqimet/ 10 produktet më të preferuara të dekadës së fundit

Publikuar

-

Nga

Ashtu si shumica e tregjeve, industria ushqimore është në ndryshim të preferencës së konsumatorit, veçanërisht në botën e sotme virale. Gjatë dhjetë viteve të fundit ka patur shumë risi në ushqim ku përfshihen tost me avokado dhe ëmbëlsirat e ndryshme shumëngjyrëshe. Nga çajrat dhe kafetë deri tek ëmbëlsirat e përpunuara, këtu janë tendencat ushqimore që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Financat dhe Puna/ Horoskopi sipas astrologes së famshme Susan Miller

Publikuar

-

Nga

Dashi Tani që Jupiteri po vendoset në krye të listës tuaj, ju po ndjeni se po rriteni shumë profesionalisht. Demi Tani që jupiteri ka hyrë në Bricjap ju do të keni një sukses të madh në çështjet ligjore. Binjakët Ky ka qenë një vit shumë i suksesshëm përsa i përket financave dhe të ardhurat do […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Zejnep rikthehet për të marrë Ojkyn, Demir merr vendimin rreth saj/ Zbuloni çfarë do të ndodhë sot në serialin “Bija ime”

Publikuar

-

Nga

Ojky pyet tezen nëse është sëmurë. Zejnep nuk i tregon Ojkyt për sëmundjen. Demir zihet me Zejnepin dhe kërkon të dijë pse ajo është rikthyer për ta marrë Ojkyn. Zejnep sillet si e penduar që e ka braktisur Ojkyn. Demir vendos që Zejnep të jetojë me to përkohësisht në mënyrë që Ojky të mos largohet […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Arrijnë në pikën më ekstreme/ 3 shenjat e horoskopit që tejkalojnë çdo parashikim

Publikuar

-

Nga

Dashi Sigurisht që Dashi është një nga shenjat që shkojnë në ekstremitet. Nëse doni të shikoni se sa larg mund të shkojë, provoni t’i flisni për ish të dashurën ose ish të dashurin. Shigjetari Shigjetarit nuk i pëlqen aspak të shfaqë anën e tij ekstreme në publik. Pëlqejnë shumë vendet e ftohta dhe sportet ekstreme. […]

LEXO TE PLOTE