Connect with Us

Kini kujdes/ 6 simptomat e menopauzës që shumica e grave i anashkalojnë

Life Style

Kini kujdes/ 6 simptomat e menopauzës që shumica e grave i anashkalojnë

Publikuar

-

Ekzistojnë shumë simptoma të menopauzës, të cilat anashkalohen nga gratë, vetëm sepse ata bëjnë gabimin t’i atribuojnë këto simptoma në diçka tjetër. 

Po, është e vërtetë që afshet e nxehta janë padyshim një nga simptomat më të njohura të menopauzës. Sidoqoftë, ka simptoma të tjera për të cilat shumica e njerëzve nuk i dinë sepse ato janë shumë më pak të dukshme.

Gratë zakonisht kalojnë nëpër një fazë para menopauzës që shpesh quhet perimenopauzë. Ekziston edhe një fazë pas menopauzës e cila quhet pas menopauzës.

1. Djersitje gjate natës

Djersitjet e natës janë në thelb të njëjta me afshet e nxehta, përveç se nëse ato ndodhin me ju kur flini. Probabiliteti thotë që nëse gjatë ditës pësoni një afsh të nxehtë, ka të ngjarë që do të përjetoni djersitje gjatë natës ndërsa flini gjithashtu.

2. Pagjumësia (dhe probleme të tjera që lidhen me gjumin)

Një tjetër simptomë e menopauzës është përjetimi i pagjumësisë – qoftë me të vërtetë e butë apo me të vërtetë serioze. Kjo pagjumësi mund të shkaktohet nga djersitjet e natës ose nga disa forma të tjera të shqetësimit që mund të shkaktohen nga luhatjet e hormoneve.

3. Gjakderdhja ne miter

Kur pësoni gjakderdhje gjatë ose pas menopauzës, atëherë kjo përfundimisht nuk është normale. Eshtë e vërtetë që ju mund të merrni disa periudha shumë intensive në fazën e perimenopauzës. Por çdo lloj gjakderdhjeje të mitrës që ndodh jashtë kësaj duhet patjetër t’i kushtohet vëmendje dhe kujdes i veçantë.

4. Mosbalancimi hormonal

Thjesht duhet të mendoni për menopauzën pasi  ky është çekuiliber hormonal me të vërtetë i madh. Këto pabarazi hormonale ndodhin sepse vezoret prodhojnë gjithnjë e më pak estrogjen. Kjo për shkak të niveleve në rënie të prodhimit të estrogjenit që trupi kalon nëpër pabarazitë hormonale.

5. Lëvizjet e humorit

Eshtë gjithashtu normale që një grua të kalojë në lëkundje humori si rezultat i çekuilibrit hormonal. Dhe ju tashmë e dini që një çekuilibër hormonal është një simptomë e menopauzës. Mënyrat kontrollohen në thelb nga hormonet tuaja. Dhe luhatjet e hormoneve mund të ndikojnë në mënyrë drastike në disponimin tuaj.

6. Tharje vaginale

Zakonisht, lagështia vaginale është rezultat i prodhimit të hormoneve. Kjo është arsyeja pse kur nivelet e estrogjenit në trup po zvogëlohen, ka të ngjarë që vagina të kalojë disa periudha me thatësi. Kjo thatësi vaginale do të rezultojë në dhimbje të konsiderueshme gjatë seksit. Ju gjithashtu rrezikoni të dëmtoni vaginën./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Jepni më shumë se ç’duhet për partnerin/ Shenjat që tregojnë se po jetoni një marrëdhënie toksike

Publikuar

-

Nga

Marrëdhëniet toksike mund të bëjnë të ndiheni të palumtur, zvogëlojnë vetëvlerësimin tuaj, madje bëjnë që ju të mendoni nëse e meritoni të jeni të dashuruar. Por ajo që është më e keqja e të gjithave është se kjo ndodh pa e vënë re aspak. Për shembull ju do të doni të shkoni gjithnjë e më […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

9 veprimet e turpshme që nuk duhet të bëni në vendet e huaja

Publikuar

-

Nga

Thënia e vjetër, “Kur jeni në Romë, bëni siç bëjnë romakët”, vazhdon të jetë e vërtetë kudoKur udhëtoni në një shtet tjetër, duhet të tregoni kujdes dhe të mësoni të gjitha gjërat që duhet të bëni dhe nuk duhet të bëni. Është më shumë e përshtatshme të dini ato që nuk duhet të bëni në […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Partnerë perfekt/ 7 arsyet pse meshkujt gjermanë janë idealët për vajzat

Publikuar

-

Nga

Përkufizimi i burrit ideal ndryshon nga një vend në tjetrin, por ka disa cilësi të ngjashme që shumica e grave i shohin jashtëzakonisht të dëshirueshme. Shpatullat e gjera, trup i gjatë dhe një stil të bukur veshje  janë disa prej tipareve që gratë shikojnë dhe pëlqejnë tek një mashkull. Por më e rëndësishmja, dëshirojnë dikë […]

LEXO TE PLOTE