Connect with Us

Përjetoni më pak stres/ Habit studimi, ja çfarë do të thotë të punosh në një zyrë me një mik të ngushte

Kuriozitete

Përjetoni më pak stres/ Habit studimi, ja çfarë do të thotë të punosh në një zyrë me një mik të ngushte

Publikuar

-

Shumica e njerëzve kalojnë më shumë kohë në punë sesa në shtëpi, kështu që është e natyrshme që ata janë të prirur të krijojnë lidhje me kolegët e tyre. Përtej një marrëdhënieje profesionale, është e rëndësishme të keni dikë që feston arritjet tuaja të punës dhe në të njëjtën kohë, t’ju dëgjojë kur duhet të flisni për çështjet tuaja personale. Përndryshe, vendi i punës do të bëhej një mjedis i vetmuar dhe izolues. Sipas një studimi të kryer nga  Gallup , një kompani globale e specializuar në burimet njerëzore, të kesh të paktën një mik në punën tënde dhe të ndihmon të performosh më mirë dhe të lejon të jesh më inovativ,  mund të çojë në të ardhura më të larta.

Krijon më shumë mundësi për t’i bërë gjërat.

Sipas një studimi, të punosh me një mik mund të të bëjë më të lumtur dhe më produktiv

Sipas këtij studimi , të kesh një mik në punë mund të të inkurajojë të shkosh në punë pasi është një vend ku mund të kalosh kohë me atë person që të pëlqen dhe, për këtë arsye, të jesh i lumtur. Për shkak të kësaj, është 7 herë më shumë e mundshme që ju do të dëshironi të përfshiheni më shumë në projektet e kompanisë, qoftë duke shkëmbyer ide ose duke rritur punën tuaj. Ekziston gjithashtu një shans 20% më pak se ju do të lini pozicionin tuaj ose vazhdimisht të kërkoni mundësi të tjera. Studimi tregon gjithashtu se 50% e të punësuarve që punojnë së bashku me një mik ndërtojnë një lidhje të veçantë me kompaninë në krahasim me 10% të atyre që mbajnë vetëm marrëdhënie profesionale.

Dy të tretat e grave besojnë se të kesh një mik në zyrë është thelbësore për të punuar me lehtësi.

Sipas një studimi, të punosh me një mik mund të të bëjë më të lumtur dhe më produktiv

Paga, mundësitë për rritje brenda kompanisë dhe përfitimet siç është sigurimi mjekësor janë disa nga faktorët kryesorë që njerëzit i konsiderojnë kur kërkojnë punë. Sidoqoftë, sipas  hulumtimit , dy të tretat e grave pranojnë se aspekti social është gjithashtu një “arsye e rëndësishme” për të marrë një vend pune. Kultura brenda një kompanie është themelore në mënyrë që personi të mund të shijojë një jetë më të shëndetshme.

Miqtë zhvillojnë një dinamikë që shkakton risi, duke bërë që bizneset të rriten.

Sipas një studimi, të punosh me një mik mund të të bëjë më të lumtur dhe më produktiv

Mbajtja e një miqësie në vendin e punës mund të çojë deri në 12% më shumë fitime pasi punonjësit ndjejnë një lidhje më të madhe me anëtarët e ekipit të tyre. Kjo do të thotë që ata janë më të gatshëm të marrin rreziqe që mund të çojnë në risi. Përveç kësaj, për shkak të besimit që ata kanë ndaj njëri-tjetrit, mbikëqyrësit kanë tendencë të vlerësojnë performancën e tyre, atë të ekipit dhe kompanisë në përgjithësi si pozitive, gjë që mund të rezultojë në një rritje të pagave, një promovim ose shpërblim për arritjet e tyre. Për më tepër, a do të keni më pak të ngjarë të përjetoni ndjenja negative, siç janë shqetësimi, stresi dhe lodhja pas një dite në punë.

Ka një shans 36% më pak të aksidenteve në punë

Sipas një studimi, të punosh me një mik mund të të bëjë më të lumtur dhe më produktiv

Si për burrat ashtu edhe për gratë, të kesh një mik më të mirë në zyrë çon në performanca më të mira. Sipas studimeve, 6 nga 10 ndërmarrjet, punonjësit e të cilëve kanë marrëdhënie personale dhe profesionale vuajnë nga 36% më pak incidente të sigurisë. Kjo ndodh sepse punëtorët e tyre kanë një lidhje më të fortë me bashkëmoshatarët e tyre dhe janë të detyruar të ndërmarrin veprime pozitive që i sjellin përfitime kompanisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

Publikuar

-

Nga

1/3 e jetës njerëzit e kalojnë në gjumë. Përveç kësaj gjumi ka mbetur ende një dukuri misterioze. Gjithsesi ne dimë që gjumi është i lidhur ngushtë me mirëqenien tonë, humorin dhe shëndetin. Një natë me një gjumë të keq do t’iu bëjë të ndiheni tejet i lodhur ende pa nisur ditën. Por privimi kronik i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

VIDEO- Një bukuri e jashtëzakonshme/ Ky është një nga destinacionet më mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Liqeni Barracuda ose liqeni Luluyuan  është kthyer në një nga vendet më të bukura në botë. Ky liqen ndodhet në ishullin Coron në Filipine. Është i njohur për termoklinën e tij, pasi e ndryshon disa herë temperaturën e trupit nën ujë. Liqeni përmban të dy llojet e ujërave, të ëmbël dhe të kripur. Gjithashtu është […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Bie poshtë miti se kafeja të lë pa gjumë/ Zbuloni dy faktorët negativë që iu lënë zgjuar gjithë natën

Publikuar

-

Nga

Hulumtimet e reja të botuara nga në revistën Sleep, sugjerojnë se për të bërë një gjumë sa më të mira gjatë natës duhet të shmangni pirjen e duhanit apo alkoolin të paktën pak orë para se të flini. Studiuesit thonë se kjo gjë mund të ndihmojë në cilësinë dhe sasinë e gjumit. Disa studime të […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Instagram vjen me ndryshimin e radhës/ Përdoruesit do të duhen të plotësojnë këtë kërkesë të rrjetit

Publikuar

-

Nga

Instagram do të vijë me një ndryshuim në regjistrimin e accounteve. Rrjeti social do të kërkojë si një të dhënë shtesë ditëlindjen e çdo përdoruesi që do të hapë një adresë në Instagram. Kjo është një mënyrë që Instagram kërkon të njohë më tepër përdoruesit e tij. Kjo e dhënë nuk do të verifikohet por […]

LEXO TE PLOTE