Connect with Us

Çfarë të bëni me dikë që i kanë rënë të fikët?/ Ja disa këshilla nëse ndodheni në raste emergjence

Kuriozitete

Çfarë të bëni me dikë që i kanë rënë të fikët?/ Ja disa këshilla nëse ndodheni në raste emergjence

Publikuar

-

A e dini se cfarë të bëni nëse ndodheni papritur në një rast emergjence? Të gjithë mendojnë se  gjëja e parë që duhet të bëjmë është të marrim një këshillë nga të afërmit tanë.

Por jo gjithmonë kjo do të na ndihmonte. Më poshtë ju sjellim disa udhëzime çfarë duhet të keni parasysh në këto raste sipas ‘Bright Side’:

1-Vendosja e akullit. Në raste të goditjeve plaga do të fryhej prandaj vendosja e akullit në moment do ta ndihmonte atë. Mos e vendosni akullin direkt në plagë, por përdorni një copë të pambuktë dhe mbajeni për 20 minuta.

2-Fërkimi me alkool. Është një mënyrë për dikë që është me temperaturë dhe ethe, por përdorimi i pakontrolluar do ta rriste temperaturën.

3-Të ngresh dikë që i ka rënë të fikët. Është e gabuar që ta ngresh nga koka pasi do ta përkeqësonte. Mënyra e duhur do të ishte të vendosej një jastëk tek këmbët e tij.

4-Përdorimi i kremrave në plagë. Mënyra e duhur do të ishte që kremi të vendosej pasi plaga është ftohur me akull.

5-Zhvendosje e kockave të kyçeve. Në këto raste gjëja e parë që duhet të bëni është ta lidhni këmbën ose dorën me fashë.

6-Dëmtimi i muskujve. Të gjithë mendojnë se të mbash këmbën në të ngrohtë do ta ndihmonte muskulin, por në të vërtetë do ta përkeqësonte. Ditët e para duhet ta mbani me të ftohtë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: