Connect with Us

Shkencëtarët shokojnë me studimin e fundit: “Të rinjtë po defromohen dita-ditës”

Life Style

Shkencëtarët shokojnë me studimin e fundit: “Të rinjtë po defromohen dita-ditës”

Publikuar

-

Hulumtimi i kryer në Universitetin e Bregut të Diellit në Australi ka zbuluar se të rinjtë, kryesisht midis moshës 18-30 vjeç, kanë një rritje të pazakontë në pjesën e pasme të kafkës së tyre.

Shkaku i mundshëm për këtë thuhet se është “ngarkesa mekanike”, e cila është përgjegjëse për këtë rritje që është vërejtur vetëm tek të moshuarit dhe jo te dikush nën moshën 40 vjeç.

Studimi është duke pretenduar se kanë gjetur diçka e cila nuk është vërejtur kurrë më parë dhe ne në  Bright Side do të duan për të ndarë faktet me ju.

Rritjet e pazakonta të kockave, ose nxitjet e kockave, dihet që gjenden te njerëzit në moshë të vjetër, por studimi i bërë nga David Shahar dhe Mark G. L. Sayers ka paraqitur detaje të reja dhe tronditëse.

Pas grumbullimit dhe analizimit të të dhënave nga 1.200 persona të të dy gjinive, midis 18-86, është zbuluar se për ndonjë arsye, ekzostoza, po rritet në adoleshencë.

Në fakt, media të ndryshme raportuan se të rinjtë po rritin “brirë” në anën e pasme të kafkës së tyre për shkak të përdorimit të telefonave celularë dhe teknologjisë tjetër për orë të gjata, gjë që është e rremë. Edhe pse duken si brirë, ata nuk janë në të vërtetë brirë dhe nuk janë telefonat mobil që duhet të fajësohen drejtpërdrejt.

Sipas hulumtimit , “ngarkesa mekanike” është përgjegjëse për nxitjet e kockave, të cilat mund ose nuk mund të përfshijnë përdorimin e teknologjisë për periudha të gjata kohore. Sidoqoftë, ky është vetëm një supozim i bërë nga shkencëtarët për një studim të mundshëm.

Kjo nxitje kockash në formë briri është gjetur në mbi 40% të njerëzve midis moshës 18-29 vjeç dhe është mjaft tronditëse. Një tjetër shkak i mundshëm për të njëjtën çështje mund të jetë qëndrimi keq i trupit. Dihet  tashmë që mbajtja keq e trupit ndikon në formën e strukturës sonë skeletore. / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: