Connect with Us

Shkencëtarët shokojnë me studimin e fundit: “Të rinjtë po defromohen dita-ditës”

Life Style

Shkencëtarët shokojnë me studimin e fundit: “Të rinjtë po defromohen dita-ditës”

Publikuar

-

Hulumtimi i kryer në Universitetin e Bregut të Diellit në Australi ka zbuluar se të rinjtë, kryesisht midis moshës 18-30 vjeç, kanë një rritje të pazakontë në pjesën e pasme të kafkës së tyre.

Shkaku i mundshëm për këtë thuhet se është “ngarkesa mekanike”, e cila është përgjegjëse për këtë rritje që është vërejtur vetëm tek të moshuarit dhe jo te dikush nën moshën 40 vjeç.

Studimi është duke pretenduar se kanë gjetur diçka e cila nuk është vërejtur kurrë më parë dhe ne në  Bright Side do të duan për të ndarë faktet me ju.

Rritjet e pazakonta të kockave, ose nxitjet e kockave, dihet që gjenden te njerëzit në moshë të vjetër, por studimi i bërë nga David Shahar dhe Mark G. L. Sayers ka paraqitur detaje të reja dhe tronditëse.

Pas grumbullimit dhe analizimit të të dhënave nga 1.200 persona të të dy gjinive, midis 18-86, është zbuluar se për ndonjë arsye, ekzostoza, po rritet në adoleshencë.

Në fakt, media të ndryshme raportuan se të rinjtë po rritin “brirë” në anën e pasme të kafkës së tyre për shkak të përdorimit të telefonave celularë dhe teknologjisë tjetër për orë të gjata, gjë që është e rremë. Edhe pse duken si brirë, ata nuk janë në të vërtetë brirë dhe nuk janë telefonat mobil që duhet të fajësohen drejtpërdrejt.

Sipas hulumtimit , “ngarkesa mekanike” është përgjegjëse për nxitjet e kockave, të cilat mund ose nuk mund të përfshijnë përdorimin e teknologjisë për periudha të gjata kohore. Sidoqoftë, ky është vetëm një supozim i bërë nga shkencëtarët për një studim të mundshëm.

Kjo nxitje kockash në formë briri është gjetur në mbi 40% të njerëzve midis moshës 18-29 vjeç dhe është mjaft tronditëse. Një tjetër shkak i mundshëm për të njëjtën çështje mund të jetë qëndrimi keq i trupit. Dihet  tashmë që mbajtja keq e trupit ndikon në formën e strukturës sonë skeletore. / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Jepni më shumë se ç’duhet për partnerin/ Shenjat që tregojnë se po jetoni një marrëdhënie toksike

Publikuar

-

Nga

Marrëdhëniet toksike mund të bëjnë të ndiheni të palumtur, zvogëlojnë vetëvlerësimin tuaj, madje bëjnë që ju të mendoni nëse e meritoni të jeni të dashuruar. Por ajo që është më e keqja e të gjithave është se kjo ndodh pa e vënë re aspak. Për shembull ju do të doni të shkoni gjithnjë e më […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

9 veprimet e turpshme që nuk duhet të bëni në vendet e huaja

Publikuar

-

Nga

Thënia e vjetër, “Kur jeni në Romë, bëni siç bëjnë romakët”, vazhdon të jetë e vërtetë kudoKur udhëtoni në një shtet tjetër, duhet të tregoni kujdes dhe të mësoni të gjitha gjërat që duhet të bëni dhe nuk duhet të bëni. Është më shumë e përshtatshme të dini ato që nuk duhet të bëni në […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Partnerë perfekt/ 7 arsyet pse meshkujt gjermanë janë idealët për vajzat

Publikuar

-

Nga

Përkufizimi i burrit ideal ndryshon nga një vend në tjetrin, por ka disa cilësi të ngjashme që shumica e grave i shohin jashtëzakonisht të dëshirueshme. Shpatullat e gjera, trup i gjatë dhe një stil të bukur veshje  janë disa prej tipareve që gratë shikojnë dhe pëlqejnë tek një mashkull. Por më e rëndësishmja, dëshirojnë dikë […]

LEXO TE PLOTE