Connect with Us

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t’i bëjnë punëdhënësit të “luftojnë” për ju

Kuriozitete

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t’i bëjnë punëdhënësit të “luftojnë” për ju

Publikuar

-

Aftësia për të paraqitur veten siç duhet është një aftësi e rëndësishme, veçanërisht gjatë një interviste pune. Kjo për shkak se rekrutuesit jo vetëm që marrin parasysh profesionalizmin dhe përvojën tuaj, por edhe nivelin e besimit tuaj, sa mirë flisni dhe shumë gjëra të tjera. Sidoqoftë, përveç aftësive tuaja, ekzistojnë edhe disa teknika psikologjike që mund t’ju ndihmojnë të merrni më shpejt dhe më lehtë punën e ëndrrave tuaja.

1. Mos lini takime pune për të hënën ose të premten.

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t'i bëjnë rekrutuesit të luftojnë për ju

Psikologët dhe rekrutuesit me përvojë kanë gjetur kohën e përsosur për një intervistë pune: E Martë nga 10 e mëngjesit deri në 3 pasdite. Në këtë ditë dhe në këtë kohë, ju keni mundësinë më të mirë të krijoni përshtypje të shkëlqyeshme tek punëdhënësi juaj dhe ja pse: E hëna është e vështirë ditë për të gjithë, dhe të Premteve, të gjithë po mendojnë për fundjavën. Pra, koha që mund të përdorni në avantazhin tuaj është në mes të javës për aq kohë sa nuk është në mëngjes.

2. Këmbët e hapura mund të prishin një përshtypje të parë.

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t'i bëjnë rekrutuesit të luftojnë për ju

Ngjyra e rrobave tuaja ka një ndikim të madh në mënyrën se si ju shohin njerëzit e tjerë. Për shembull, nëse vishni një kostum blu ose kafe, kjo do të thotë që ju jeni një kandidat serioz. E vetmja ngjyrë që largon automatikisht punëdhënësit është portokalli. Por ngjyra nuk është e vetmja gjë që duhet të mbani në mend.

Sondazhet tregojnë se një detaj i vogël si ky është në të vërtetë i madh! Gratë me këmbë të hapura në intervistat e punës besohet të jenë joserioze.

Dhe një gjë tjetër në lidhje me takat e larta – psikologjikisht, njerëzit e gjatë duken si udhëheqës dhe profesionistë. Edhe paga e tyre mesatare është  më e lartë se ata që janë më të shkurtër.

3. Një mashtrim veshjesh që do të tërheqë të gjithë njerëzit pas jush.

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t'i bëjnë rekrutuesit të luftojnë për ju

Në psikologji, ekziston një term i njohur si  përforcim pozitiv  – ky është një rezultat i këndshëm i gatishmërisë së një personi për të vazhduar të bëjë diçka. Ju mund ta përdorni këtë efekt në avantazhin tuaj.

Përforcimi mund të jetë shumë i ndryshëm (si paratë ose lëvdatat) por kur kërkoni punë, do t’ju duhet tërheqje ngjashmërie . Edhe punëdhënësi më i rreptë do t’i besojë në mënyrë të ndërgjegjshme punëkërkuesit nëse konstaton se ka diçka të përbashkët me ta, si hobi, shija e veshjeve, muzika ose librat. Edhe nëse nuk jeni kandidat i përsosur, tërheqja e ngjashmërisë do t’ju fitojë më shumë pikë.

4. Ka fjalë që nuk duhet t’i thuash kurrë.

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t'i bëjnë rekrutuesit të luftojnë për ju

Disa fjalë janë si flamuj të kuq për punëdhënësit. Psikologët madje kryen një studim të veçantë dhe zbuluan se fjalë të tilla si “si” dhe hezitimi zvogëlojnë ndjeshëm shanset për të gjetur një vend pune.

Sidoqoftë, ky rregull funksionon vetëm nëse rekrutuesi juaj është më i vjetër se 30-40. Punedhenesit e rinj janë më pak të vëmendshëm për fjalorin që përdorni.

5. Një buzëqeshje mund të prish një përshtypje, edhe nëse jeni profesionist.

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t'i bëjnë rekrutuesit të luftojnë për ju

Rekrutuesit nuk i pëlqejnë njerëzit që kanë buzëqeshje shumë të gjera. Dhe nuk është se ata kanë kuptim, është thjesht psikologjieke. Një person që buzëqesh shumë shpesh  besohet të jetë më pak serioz.

E vetmja lloj pune ku njerëzit me buzëqeshje kanë një avantazh është kur punojnë me njerëz (si për shembull në shitje). Në të gjitha fushat e tjera, drejtuesit duan të kenë një person me fytyrë serioze .

6. Një “hile” e zgjuar kur përgjigjeni në pyetjet ne CV.

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t'i bëjnë rekrutuesit të luftojnë për ju

Në ndërmarrjet e mëdha, rekrutuesit duhet të bëjnë shumë intervista pune dhe të gjithë janë njësoj. Punonjësit e ardhshëm i përgjigjen pyetjeve që ata presin të dëgjojnë, kështu që intervista përfundon të jetë shumë e qetë dhe e përsosur. Në fund të fundit, të gjithë punëkërkuesit janë saktësisht të njëjtë në sytë e rekrutuesve. Por ka një  sekret .

Thyej monotoninë dhe thuaj, “Më lejoni t’ju them diçka që nuk është në CV-në time”. Kjo frazë do t’i bëjë ata t’ju shohin në një menyre krejtësisht të ndryshme./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Takimi me shpirtin binjak/ Kjo është mosha kur do të njihni dashurinë e jetës tuaj sipas astrologjisë

Publikuar

-

Nga

Dashi Dashi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit rreth moshës 25 vjeç; një kohë kur ajo është e pjekur dhe po përpiqet të kuptojë veten. Kjo është gjithashtu një kohë thelbësore për shoqen e tij për ta parë saktësisht ashtu siç është. Demi Demi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit ne […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh/ Meteoritët tregojnë se uji Martian vinte nga burime të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Një nga misteret më të mëdha në mbledhjen e historisë së së kaluarës së Marsit është një pyetje kryesore: Nga erdhi uji? Studiuesit mund të kenë gjetur një të dhënë të madhe në feta të vockla nga meteoritët Martian që ranë në Tokë, sipas një studimi të ri. Marsi ka të ngjarë një planet i […]

LEXO TE PLOTE