Connect with Us

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t’i bëjnë punëdhënësit të “luftojnë” për ju

Kuriozitete

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t’i bëjnë punëdhënësit të “luftojnë” për ju

Publikuar

-

Aftësia për të paraqitur veten siç duhet është një aftësi e rëndësishme, veçanërisht gjatë një interviste pune. Kjo për shkak se rekrutuesit jo vetëm që marrin parasysh profesionalizmin dhe përvojën tuaj, por edhe nivelin e besimit tuaj, sa mirë flisni dhe shumë gjëra të tjera. Sidoqoftë, përveç aftësive tuaja, ekzistojnë edhe disa teknika psikologjike që mund t’ju ndihmojnë të merrni më shpejt dhe më lehtë punën e ëndrrave tuaja.

1. Mos lini takime pune për të hënën ose të premten.

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t'i bëjnë rekrutuesit të luftojnë për ju

Psikologët dhe rekrutuesit me përvojë kanë gjetur kohën e përsosur për një intervistë pune: E Martë nga 10 e mëngjesit deri në 3 pasdite. Në këtë ditë dhe në këtë kohë, ju keni mundësinë më të mirë të krijoni përshtypje të shkëlqyeshme tek punëdhënësi juaj dhe ja pse: E hëna është e vështirë ditë për të gjithë, dhe të Premteve, të gjithë po mendojnë për fundjavën. Pra, koha që mund të përdorni në avantazhin tuaj është në mes të javës për aq kohë sa nuk është në mëngjes.

2. Këmbët e hapura mund të prishin një përshtypje të parë.

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t'i bëjnë rekrutuesit të luftojnë për ju

Ngjyra e rrobave tuaja ka një ndikim të madh në mënyrën se si ju shohin njerëzit e tjerë. Për shembull, nëse vishni një kostum blu ose kafe, kjo do të thotë që ju jeni një kandidat serioz. E vetmja ngjyrë që largon automatikisht punëdhënësit është portokalli. Por ngjyra nuk është e vetmja gjë që duhet të mbani në mend.

Sondazhet tregojnë se një detaj i vogël si ky është në të vërtetë i madh! Gratë me këmbë të hapura në intervistat e punës besohet të jenë joserioze.

Dhe një gjë tjetër në lidhje me takat e larta – psikologjikisht, njerëzit e gjatë duken si udhëheqës dhe profesionistë. Edhe paga e tyre mesatare është  më e lartë se ata që janë më të shkurtër.

3. Një mashtrim veshjesh që do të tërheqë të gjithë njerëzit pas jush.

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t'i bëjnë rekrutuesit të luftojnë për ju

Në psikologji, ekziston një term i njohur si  përforcim pozitiv  – ky është një rezultat i këndshëm i gatishmërisë së një personi për të vazhduar të bëjë diçka. Ju mund ta përdorni këtë efekt në avantazhin tuaj.

Përforcimi mund të jetë shumë i ndryshëm (si paratë ose lëvdatat) por kur kërkoni punë, do t’ju duhet tërheqje ngjashmërie . Edhe punëdhënësi më i rreptë do t’i besojë në mënyrë të ndërgjegjshme punëkërkuesit nëse konstaton se ka diçka të përbashkët me ta, si hobi, shija e veshjeve, muzika ose librat. Edhe nëse nuk jeni kandidat i përsosur, tërheqja e ngjashmërisë do t’ju fitojë më shumë pikë.

4. Ka fjalë që nuk duhet t’i thuash kurrë.

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t'i bëjnë rekrutuesit të luftojnë për ju

Disa fjalë janë si flamuj të kuq për punëdhënësit. Psikologët madje kryen një studim të veçantë dhe zbuluan se fjalë të tilla si “si” dhe hezitimi zvogëlojnë ndjeshëm shanset për të gjetur një vend pune.

Sidoqoftë, ky rregull funksionon vetëm nëse rekrutuesi juaj është më i vjetër se 30-40. Punedhenesit e rinj janë më pak të vëmendshëm për fjalorin që përdorni.

5. Një buzëqeshje mund të prish një përshtypje, edhe nëse jeni profesionist.

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t'i bëjnë rekrutuesit të luftojnë për ju

Rekrutuesit nuk i pëlqejnë njerëzit që kanë buzëqeshje shumë të gjera. Dhe nuk është se ata kanë kuptim, është thjesht psikologjieke. Një person që buzëqesh shumë shpesh  besohet të jetë më pak serioz.

E vetmja lloj pune ku njerëzit me buzëqeshje kanë një avantazh është kur punojnë me njerëz (si për shembull në shitje). Në të gjitha fushat e tjera, drejtuesit duan të kenë një person me fytyrë serioze .

6. Një “hile” e zgjuar kur përgjigjeni në pyetjet ne CV.

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t'i bëjnë rekrutuesit të luftojnë për ju

Në ndërmarrjet e mëdha, rekrutuesit duhet të bëjnë shumë intervista pune dhe të gjithë janë njësoj. Punonjësit e ardhshëm i përgjigjen pyetjeve që ata presin të dëgjojnë, kështu që intervista përfundon të jetë shumë e qetë dhe e përsosur. Në fund të fundit, të gjithë punëkërkuesit janë saktësisht të njëjtë në sytë e rekrutuesve. Por ka një  sekret .

Thyej monotoninë dhe thuaj, “Më lejoni t’ju them diçka që nuk është në CV-në time”. Kjo frazë do t’i bëjë ata t’ju shohin në një menyre krejtësisht të ndryshme./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

Këpucët me taka nuk dëmtojnë vetëm këmbët/ Këto janë 3 pjesët e trupit që rrezikojnë të dëmtohen nëse i mbani veshur për një kohë të gjatë

Publikuar

-

Nga

71 përqind e femrave kanë dhimbje të madhe tek këmbët kur qëndrojnë gjatë mbi këpucët me taka.  Por nuk ndikojnë negativisht vetëm tek këmbët por edhe në pjesë të tjera të trupit siç janë legeni, gjunjët dhe shpina. Kur vishni taka balanca juaj e trupit nuk është e drejtë. Duke qëndruar për shumë kohë mbi […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

FOTO-10 fakte rreth gjeneve që shpjegojnë gjithë jetën tonë

Publikuar

-

Nga

Gjenet tona na bëjnë ato që jemi dhe përcaktojnë shumë situata në jetën tonë. Për të kuptuar ADN është si të zgjidhësh një mister që hedh dritë në shumë gjëra të zakonshme që na ndodhin. Për shembull, shkencëtarët zbulojnë se si gjenet tona mund të ndikojnë në zakonet tona të ngrënies, pse mund të jetë […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

2020 po troket/ Këto janë destinacionet që nuk duhet t’i lini pa vizituar vitin e ardhshëm

Publikuar

-

Nga

Ekzistojnë 2 lloj njerëzish në këtë botë: ata që ndërmarrin udhëtime në minutën e funsit dhe ata që planifikojnë një udhëtim disa kohë më parë. Disa njerëz pëlqejnë udhëtimet e shkurtëra dhe vendosin të kalojnë disa ditë pushime për të kaluar kohën e tyre të lirë. Ndërsa disa të tjerë zgjedhin udhëtimet e gjata dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

6 arsyet pse nuk duhet të flini në anën tuaj të djathtë/ Ndikojnë në shëndet

Publikuar

-

Nga

Disa nga problemet më të rënda kronike si urth dhe dhimbja e shpinës mund të shkaktohen nga fjetja në anën e gabuar. Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është të shijosh një gjumë të mirë gjatë natës. Bright Side zbuloi se si disa nga problemet me të cilat ndeshemi në jetën tonë mund […]

LEXO TE PLOTE