Connect with Us

4 mënyra për të mbijetuar nga një ndarje kur jeni akoma i dashuruar me të

Life Style

4 mënyra për të mbijetuar nga një ndarje kur jeni akoma i dashuruar me të

Publikuar

-

Lejoni veten të ndiejë dhimbjen dhe të marrë rehati.

Thirrni, betohuni, telefononi miqtë tuaj dhe bëni një aheng të madh. Me fjalë të tjera, përpunoni dhimbjen, zemërimin dhe lëndimin. Duke i dhënë vetes kohë për ta bërë këtë, ju mund të bëni, madje, në fazat më të hershme, të shëroheni. Nëse nuk e lejoni veten të ndiejë dhimbjen dhe të përjetojë gamën e plotë të emocioneve që lidhen me të, ajo mund të kthehet më vonë dhe kur e prisni më pak. Ndjenja është fillimi i rimëkëmbjes sepse do të kuptoni vetë emocionet tuaja dhe do të zotëroni ato që janë.

Kushtojini vëmendje asaj që është ndryshe tani.

Padyshim që jeta juaj ka ndryshuar. Dhe, ndoshta ju jeni një nga njerëzit unikë në këtë univers i cili kishte një marrëdhënie të përsosur që e bëri më të mirë çdo aspekt të jetës tuaj. Por, ndoshta mbase, edhe pse ka humbje, ka edhe diçka tjetër .

Ndoshta, ju mund të shihni pak dritë çdo ditë kur zgjoheni mirë të pushuar. Ose të vendosni se çfarë të bëni për darkë. Nëse jo kjo, çfarë është ndryshe që është e mirë?

Kushtojini vëmendje pasi mund të mos jetë e qartë. Në fakt, ju mund të keni nevojë për një gotë zmadhuese për të krijuar pamjen e afërt që keni nevojë për botën që ekziston dhe jo atë që keni imagjinuar. Shpeshherë, humbja na sjell kaq shumë dhimbje të menjëhershme është e vështirë të shihet se çfarë po ndodh jo. Ju mund të keni nevojë të kaloni ca kohë në këtë proces, por mund të vini re një ndryshim të mirë.

Festoni

Ka të ngjarë të paktën njëqind mënyra se si të matni humbjen tuaj. Cilat janë mënyrat si mund të matni fitimin tuaj? Mendojeni atë dhe shkruajeni, fjalë për fjalë.

Sido që të jetë, qoftë nëse keni më shumë paqe , më shumë kohë me miqtë, duke zbuluar se kush interesohet vërtet në kohën tuaj të krizës, ose thjesht më shumë kohë me macen tuaj, bëni një shënim. Dhe merr një moment mirënjohjeje për të. Po, humbja ekziston akoma, por edhe ju!

Për të festuar këtë fitore të vogël të njohjes, bëni diçka të këndshme që është vetëm për ju. Vërtetë, bëjeni këtë: bëni një plan për të shkuar në shëtitje, vrap, për të bërë një masazh, lexoni një libër – çfarëdo qoftë ajo që keni sakrifikuar shumë shpesh në të kaluarën, ndërsa në marrëdhënie. Festoni.

Vlerësoni ato që keni mësuar.

Çfarë mësuat nga fundi i marrëdhënies suaj ? Merrni kohën që ju nevojitet para se të zhyteni në ujërat e thella të një marrëdhënieje tjetër, për të kujtuar se kush jeni (mbase nuk e keni njohur për një kohë shumë të gjatë) dhe e vlerësoni. Trajtoni veten ashtu si do të trajtonit një dashuri të re në jetën tuaj. Ju jeni, në fund të fundit, ai që keni gjithmonë dhe e meritoni atë!

Asnjëherë nuk është e lehtë të zbulosh se dikush në jetën tënde nuk dëshiron më ta kalojë të tyren me ty. Në fakt, mund të jetë pozitivisht tmerruese. Shtë gjithashtu absolutisht e mundur që jo vetëm të rikuperoheni nga humbja, por të merrni njohuri të vlefshme për shkak të saj.

Rritja do të thotë që ju duhet të tregoheni dhe t’i kushtoni vëmendje, jo vetëm asaj që prisni të ndodhë, por asaj që me të vërtetë bën. Kjo mund të bëjë ndryshimin midis ecjes përpara dhe qëndrimit të mbërthyer. Ju meritoni shumë më tepër se kaq, tani, nuk jeni?

Vazhdoni dhe lejojini vetes lirinë të rikuperohet, në mënyrë që të zbuloni se çfarë është e ardhshme dhe e mirë në jetën tuaj. Po vjen nëse shfaqesh dhe i kushton vëmendje tani.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: