Connect with Us

Alarmojnë ekspertët/ Ja çfarë ndodh me zgjatimet e qerpikëve dhe pasojat e rënda që shkaktojnë

Life Style

Alarmojnë ekspertët/ Ja çfarë ndodh me zgjatimet e qerpikëve dhe pasojat e rënda që shkaktojnë

Publikuar

-

Kohët e fundit vajzat janë “fiksuar” me trendin e zgjatimeve të qerpikëve e cila ka “shpërthyer” si kurrë më parë dhe ekspertët parashikojnë që tregu të vlerësohet mbi 1.5 miliardë dollarë pas pak vitesh.

Por pasojat e këtyre zgjatimeve janë tepër të rënda. Sipas ABC 7 News, optometristët kanë vënë re një rritje të rasteve që paraqiten me parazitë në qerpikë, që shkencërisht njihen si Demodex. Mesa duket, njerëzit nuk i lajnë mjaftueshëm qerpikët e zgjatur për t’i mbajtur sa më gjatë. Kjo mungesë higjiene, natyrshëm, i kthen qerpikët në një fole parazitësh e bakteresh.

Por, USA Today thotë se në qerpikë nuk gjenden morra, por këpushë dhe dallimi mes të dyjave është se morrat janë parazitë, ndërsa këpushët janë organizma mikroskopikë që gjenden te të gjithë gjitarët.

Morrat thithin gjak, ndërsa këpushët qeliza të vdekura lëkure. Këpushët shtohen e shtohen dhe shkaktojnë kruajtje, enjtje, skuqje dhe lloje të tjera irritimi./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Fashion

Tendencat e modës/ Stilistja e famshme tregon kombinimet më perfekte

Publikuar

-

Nga

Asgjë nuk ndryshon aq shpesh sa moda dhe trendet. Njerëzit dëshpërimisht mundohen t’i përqafojnë menjëherë. stilistët që kanë njohuritë më të azhurnuara të modës dhe disa prej tyre (për fat të mirë për ne) janë të gatshëm të ndajnë atë që dinë në internet. Alexandra Gazinskaya, një stiliste nga Krasnoyarsk, ka më shumë se 50,000 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Do të bënin gjithçka për atë që kanë në krah/ Njihuni me shenjat më hiperaktive të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Binjakët Kur keni një Binjak rreth jush, atëherë mos e vrisni mendjen për asgjë. Ata janë shumë entuziast, mbështetës dhe të zgjuar. Ata do të vijnë me ide kreative dhe do t’iu tregojnë se ndodhen aty për ju. Shigjetari Shigjetarët janë të njohur për zemrën e tyre të madhe. Dhe kur ata e duan një […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Janë mjeshtër të fjalës/ Këto shenja të horoskopit nuk e njohin frikën

Publikuar

-

Nga

Luani Luani është folës shumë i mirë në public pasi nuk ka frikë dhe as kompleks të dalë para njeërzve. Për ta është jetike dalja në skenë dhe të tregojnë se janë lider. Binjakët Binjakët kanë një gjuhë shumë të veçantë kur bëhet fjalë për komunikim. ata kanë shumë njohuri rreth subjektit dhe ç do […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Injorues dhe kokëfortë/ 5 shenjat e horoskopit që nuk e durojnë dot që të tjerët t’iu tregojnë se çfarë duhet të bëjnë

Publikuar

-

Nga

Dashi Kur dikush i thotë një Dashi të mos bëjë diçka apo se po rrezikon nëse e bën një gjë, dijeni se si përfundim ai do ta bëjë atë që ka menduar. Dashi është kokëfortë dhe askush nuk e mbështet në këtë pikë. Demi Demët njihen si kokëfortë dhe nuk e besojnë se një njeri […]

LEXO TE PLOTE