Connect with Us

Kuptimi shpirtëror i Kryqit Egjiptian Ankh/ Cilat janë fuqitë dhe mesazhi që ai përcjell tek ne

Kuriozitete

Kuptimi shpirtëror i Kryqit Egjiptian Ankh/ Cilat janë fuqitë dhe mesazhi që ai përcjell tek ne

Publikuar

-

Kryqi egjiptian Ankh është një simbol egjiptian me një kuptim të kodifikuar. Ekzistojnë dëshmi të shumta për atë që do të thotë metaforikisht.

Shumë njerëz tërhiqen nga kryqi egjiptian Ankh, i cili thuhet se përfaqëson vetë krijimin e jetës. Në këtë artikull ne do të zbulojmë kuptimin e tij.

Simbolet e së vërtetës:

Ndërsa e dimë se vetëdija njerëzore ndikohet lehtësisht nga simbolet, truri ynë është me të vërtetë i favorshëm për të parë modele, imazhe dhe mesazhe kudo dhe gjithçka. Kjo është arsyeja pse ne, falë simboleve shpirtërore, mund të gjejmë informacione të rëndësishme për të përmirësuar jetën tonë.

Kjo është edhe arsyeja pse arketipet, edhe pse letrat Tarot , kuptohen lehtësisht nga shumica e njerëzve. Mendja nënndërgjegjeshëm i kujton dhe ruan të gjitha këto arketipe brenda strukturës së qenies sonë.

Kryqi egjiptian Ankh: Kuptimi

Cili është kuptimi i kryqit egjiptian Ankh? Pa hyrë në shumë detaje , ne thjesht themi se kryqi egjiptian Ankh përfaqëson një referencë simbolike për arketipin që ne të gjithë jemi thellësisht dhe intimisht të lidhur me burimin e gjithë jetës dhe është përmes zemrës sonë që të mund të hyjmë të gjithë.

Tutankhamun: Mbajtësi i simbolit Ankh

Nuk e di nëse e keni vërejtur ndonjëherë atë, por me emrin Tutankhamun, ekziston fjala Ankh në mes të emrit të saj (Tut- Ankh -Amon). Një pasqyrë Ankh u zbulua në varrin e tij.

Kuptimi ezoterik i dyfishtë i këtij zbulimi është interesant:

pasqyra që përfaqëson një portal midis botëve

kryqi egjiptian Ankh i cili përfaqëson çelësin e jetës. Ankh do të thotë gjithashtu pasqyrë.

Mesazhi i këtij simboli egjiptian është se ne duhet të kërkojmë gjithmonë në pasqyrën e së vërtetës së brendshme ndaj vetvetes, në mënyrë që të monitorojmë rrugën tonë.

Duke qenë të sinqertë me veten , kuptojmë se nuk jemi më në gjendje të kthehemi mbrapa dhe për arsye të mirë, ne kemi hapur derën e jetës me çelësin egjiptian Ankh.

Sapo njerëzit fillojnë të kërkojnë përtej kënaqësive të zakonshme të jetës dhe për këtë arsye kuptimi shpirtëror i ekzistencës së tyre, kuptimi më i thellë dhe e vërteta e qenies sonë dhe parimet e kësaj jete, atëherë dhe vetëm atëherë, mund ta kuptojmë se përgjigjja (çelësi egjiptian Ankh ) është gjithmonë bukuria dhe bekimi i vetë jetës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: