Connect with Us

Kuptimi shpirtëror i Kryqit Egjiptian Ankh/ Cilat janë fuqitë dhe mesazhi që ai përcjell tek ne

Kuriozitete

Kuptimi shpirtëror i Kryqit Egjiptian Ankh/ Cilat janë fuqitë dhe mesazhi që ai përcjell tek ne

Publikuar

-

Kryqi egjiptian Ankh është një simbol egjiptian me një kuptim të kodifikuar. Ekzistojnë dëshmi të shumta për atë që do të thotë metaforikisht.

Shumë njerëz tërhiqen nga kryqi egjiptian Ankh, i cili thuhet se përfaqëson vetë krijimin e jetës. Në këtë artikull ne do të zbulojmë kuptimin e tij.

Simbolet e së vërtetës:

Ndërsa e dimë se vetëdija njerëzore ndikohet lehtësisht nga simbolet, truri ynë është me të vërtetë i favorshëm për të parë modele, imazhe dhe mesazhe kudo dhe gjithçka. Kjo është arsyeja pse ne, falë simboleve shpirtërore, mund të gjejmë informacione të rëndësishme për të përmirësuar jetën tonë.

Kjo është edhe arsyeja pse arketipet, edhe pse letrat Tarot , kuptohen lehtësisht nga shumica e njerëzve. Mendja nënndërgjegjeshëm i kujton dhe ruan të gjitha këto arketipe brenda strukturës së qenies sonë.

Kryqi egjiptian Ankh: Kuptimi

Cili është kuptimi i kryqit egjiptian Ankh? Pa hyrë në shumë detaje , ne thjesht themi se kryqi egjiptian Ankh përfaqëson një referencë simbolike për arketipin që ne të gjithë jemi thellësisht dhe intimisht të lidhur me burimin e gjithë jetës dhe është përmes zemrës sonë që të mund të hyjmë të gjithë.

Tutankhamun: Mbajtësi i simbolit Ankh

Nuk e di nëse e keni vërejtur ndonjëherë atë, por me emrin Tutankhamun, ekziston fjala Ankh në mes të emrit të saj (Tut- Ankh -Amon). Një pasqyrë Ankh u zbulua në varrin e tij.

Kuptimi ezoterik i dyfishtë i këtij zbulimi është interesant:

pasqyra që përfaqëson një portal midis botëve

kryqi egjiptian Ankh i cili përfaqëson çelësin e jetës. Ankh do të thotë gjithashtu pasqyrë.

Mesazhi i këtij simboli egjiptian është se ne duhet të kërkojmë gjithmonë në pasqyrën e së vërtetës së brendshme ndaj vetvetes, në mënyrë që të monitorojmë rrugën tonë.

Duke qenë të sinqertë me veten , kuptojmë se nuk jemi më në gjendje të kthehemi mbrapa dhe për arsye të mirë, ne kemi hapur derën e jetës me çelësin egjiptian Ankh.

Sapo njerëzit fillojnë të kërkojnë përtej kënaqësive të zakonshme të jetës dhe për këtë arsye kuptimi shpirtëror i ekzistencës së tyre, kuptimi më i thellë dhe e vërteta e qenies sonë dhe parimet e kësaj jete, atëherë dhe vetëm atëherë, mund ta kuptojmë se përgjigjja (çelësi egjiptian Ankh ) është gjithmonë bukuria dhe bekimi i vetë jetës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

Këpucët me taka nuk dëmtojnë vetëm këmbët/ Këto janë 3 pjesët e trupit që rrezikojnë të dëmtohen nëse i mbani veshur për një kohë të gjatë

Publikuar

-

Nga

71 përqind e femrave kanë dhimbje të madhe tek këmbët kur qëndrojnë gjatë mbi këpucët me taka.  Por nuk ndikojnë negativisht vetëm tek këmbët por edhe në pjesë të tjera të trupit siç janë legeni, gjunjët dhe shpina. Kur vishni taka balanca juaj e trupit nuk është e drejtë. Duke qëndruar për shumë kohë mbi […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

FOTO-10 fakte rreth gjeneve që shpjegojnë gjithë jetën tonë

Publikuar

-

Nga

Gjenet tona na bëjnë ato që jemi dhe përcaktojnë shumë situata në jetën tonë. Për të kuptuar ADN është si të zgjidhësh një mister që hedh dritë në shumë gjëra të zakonshme që na ndodhin. Për shembull, shkencëtarët zbulojnë se si gjenet tona mund të ndikojnë në zakonet tona të ngrënies, pse mund të jetë […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

2020 po troket/ Këto janë destinacionet që nuk duhet t’i lini pa vizituar vitin e ardhshëm

Publikuar

-

Nga

Ekzistojnë 2 lloj njerëzish në këtë botë: ata që ndërmarrin udhëtime në minutën e funsit dhe ata që planifikojnë një udhëtim disa kohë më parë. Disa njerëz pëlqejnë udhëtimet e shkurtëra dhe vendosin të kalojnë disa ditë pushime për të kaluar kohën e tyre të lirë. Ndërsa disa të tjerë zgjedhin udhëtimet e gjata dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

6 arsyet pse nuk duhet të flini në anën tuaj të djathtë/ Ndikojnë në shëndet

Publikuar

-

Nga

Disa nga problemet më të rënda kronike si urth dhe dhimbja e shpinës mund të shkaktohen nga fjetja në anën e gabuar. Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është të shijosh një gjumë të mirë gjatë natës. Bright Side zbuloi se si disa nga problemet me të cilat ndeshemi në jetën tonë mund […]

LEXO TE PLOTE