Connect with Us

E thonë psikologët: 7 arsyet pse të mbash shok ish të dashurin është një ide e keqe

Life Style

E thonë psikologët: 7 arsyet pse të mbash shok ish të dashurin është një ide e keqe

Publikuar

-

Nëse keni dyshime nëse duhet të qëndroni miq me ish-in tuaj, ky studim , i udhëhequr nga psikologë, do t’ju ndihmojë të kuptoni më mirë pse nuk është një ide e tillë e mirë të qëndroni miq me një ish.

Bright Side iu ndihmon të kuptoni më mirë dobësitë e të mbeturit shok me ish-partnerin tuaj.

1-Ju nuk mund të fikni papritmas ndjenjat. Sipas  Nina Atëood , një autor i famshëm, njerëzit zakonisht mbesin miq me ish-in e tyre sepse nuk duan të mbarojnë gjërat ashpër dhe të përballen me një jetë pa një person që do të thotë kaq shumë për ta .

2- Do të jetë më e vështirë për ju të ecni përpara. Pas një ndarje, njerëzve u duhet kohë për t’u shëruar dhe thjesht të reflektojnë në marrëdhënie, dhe kjo do të bëhet shumë më e vështirë nëse ata janë në shoqërinë e ish-tyre të gjithë kohës.

3- Ish juaj mund të jetë akoma i dashuruar me ju. Kjo nuk është domosdoshmërisht rasti, por në të njëjtën mënyrë, dikush mund të shpresojë të rishfaq zjarrin e marrëdhënies romantike edhe një herë, sepse ata ende kanë ndjenja për tjetrin .

4- Mund të çojë në një marrëdhënie që merr fund sërish. Pas një ndarje, gjithmonë do të jetë ajo ndjenjë e vazhdueshme që do t’ju bëjë të dyshoni nëse keni marrë vendimin e duhur për ndarjen me një person.

5-Lidhja me miqtë do të jetë e dhimbshme. Le ta pranojmë, askush nuk i pëlqen të vëzhgojë nga rreshti i parë kur ish-i i tyre po gjen një dashuri të re dhe po fillon një lidhje të re romantike.

6-Nuk është me të vërtetë kokëfortësi për të qenë miq. Në qoftë se nuk keni fëmijë ose përndryshe jeni të detyruar të kaloni kohën së bashku, me të vërtetë nuk është një arsye mjaft e mirë për të qenë miq me ish-in tuaj. Në fund të fundit, nuk ka aspak kokëfortësi për të qenë pranë dikujt me të cilin keni zgjedhur t’i jepni fund një marrëdhënieje.

7- Do t’ju pengojë të jeni të hapur për marrëdhënie të reja. Pasi të mbarojë një marrëdhënie, duhet ta lejoni veten të keni hapësirën e nevojshme për t’u ndrequr nga ndarja dhe përfundimisht të ktheheni atje në botën e takimit. Por varja me ish-in tuaj  nuk do t’ju bëjë shumë mirë , dhe do të jetë patjetër e çuditshme për partnerët tuaj të mundshëm./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Fashion

Tendencat e modës/ Stilistja e famshme tregon kombinimet më perfekte

Publikuar

-

Nga

Asgjë nuk ndryshon aq shpesh sa moda dhe trendet. Njerëzit dëshpërimisht mundohen t’i përqafojnë menjëherë. stilistët që kanë njohuritë më të azhurnuara të modës dhe disa prej tyre (për fat të mirë për ne) janë të gatshëm të ndajnë atë që dinë në internet. Alexandra Gazinskaya, një stiliste nga Krasnoyarsk, ka më shumë se 50,000 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Do të bënin gjithçka për atë që kanë në krah/ Njihuni me shenjat më hiperaktive të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Binjakët Kur keni një Binjak rreth jush, atëherë mos e vrisni mendjen për asgjë. Ata janë shumë entuziast, mbështetës dhe të zgjuar. Ata do të vijnë me ide kreative dhe do t’iu tregojnë se ndodhen aty për ju. Shigjetari Shigjetarët janë të njohur për zemrën e tyre të madhe. Dhe kur ata e duan një […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Janë mjeshtër të fjalës/ Këto shenja të horoskopit nuk e njohin frikën

Publikuar

-

Nga

Luani Luani është folës shumë i mirë në public pasi nuk ka frikë dhe as kompleks të dalë para njeërzve. Për ta është jetike dalja në skenë dhe të tregojnë se janë lider. Binjakët Binjakët kanë një gjuhë shumë të veçantë kur bëhet fjalë për komunikim. ata kanë shumë njohuri rreth subjektit dhe ç do […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Injorues dhe kokëfortë/ 5 shenjat e horoskopit që nuk e durojnë dot që të tjerët t’iu tregojnë se çfarë duhet të bëjnë

Publikuar

-

Nga

Dashi Kur dikush i thotë një Dashi të mos bëjë diçka apo se po rrezikon nëse e bën një gjë, dijeni se si përfundim ai do ta bëjë atë që ka menduar. Dashi është kokëfortë dhe askush nuk e mbështet në këtë pikë. Demi Demët njihen si kokëfortë dhe nuk e besojnë se një njeri […]

LEXO TE PLOTE