Connect with Us

Lëkurë e pastër dhe vezulluese/ 5 këshillat që duhet të ndiqni për një jetë të shëndetshme

Life Style

Lëkurë e pastër dhe vezulluese/ 5 këshillat që duhet të ndiqni për një jetë të shëndetshme

Publikuar

-

Omega-3 ndihmon në luftimin e akneve

Omega-3 janë acide yndyrore thelbësore që konsiderohen të shëndetshme për organizmin tonë në përgjithësi. Përfitimet e tyre të mundshme përfshijnë rritjen e shëndetit të trurit dhe zemrës, por ajo që ne duam të përqendrohemi tani janë përfitimet e omega-3 në lëkurën tuaj.

Gjëja kryesore që ata mund të ndihmojnë është luftimi i akneve të shkaktuara nga inflamacioni. Në disa raste, puçrrat shkaktohen nga një konsum i shtuar i omega-6 , për këtë arsye marrja e omega-3 është thelbësore për madje edhe gjërat jashtë dhe për të krijuar ekuilibrin e duhur. Ata kanë veti anti-inflamatore që gjithashtu punojnë në uljen dhe parandalimin e inflamacionit të mundshëm.

Kur bëhet fjalë për burimet e Omega-3, peshku yndyror është më i miri deri tani. Mund të shkoni me skumbri, ton, salmon, ose goxha ndonjë peshk yndyror që ju pëlqen. Këshillohet që peshqit që konsumoni të jenë të freskët për rezultate optimale. Nëse nuk jeni tifoz i këtij ushqimi, mund ta konsideroni plotësimin e vajit të peshkut si një alternative.

Hani fruta dhe vegla shumëngjyrësh

Frutat dhe perimet duhet të jenë themeli i ushqimit tuaj nëse doni të përmirësoni pamjen e lëkurës tuaj. Për fat të mirë, zgjedhja e ofruar është e gjerë dhe ju lehtë mund të gjeni ushqimin që i përshtatet shijes dhe preferencës suaj.

Nëse jeni duke pyetur veten se si të zvogëloni stresin, duhet të dini se zarzavatet me gjethe dhe boronica mund të ndihmojnë në uljen e ankthit dhe stresit . Shumica e frutave dhe perimeve që konsumoni kanë përfitime të shumta për shëndetin tuaj, duke i bërë ato një zgjedhje të shkëlqyeshme për t’i konsumuar rregullisht.

Sa i përket pamjes së lëkurës, duhet të përpiqeni t’i bëni ushqimet tuaja sa më të gjalla. Përfitimi kryesor i perimeve dhe frutave është se ato mbrojnë lëkurën tuaj dhe ruajnë shëndetin e tyre me vetitë e saj antioksiduese.

Kur zgjidhni se çfarë të konsumoni, mund të merrni parasysh zbatimin e rregullit të famshëm të ylberit dhe të zgjidhni të paktën një nga secili nga grupet e mëposhtme:

  • Portokalli: Karrotat janë zgjidhja juaj më e mirë, por gjithashtu papaja, kanaçe, dhe patatet e ëmbla janë zgjedhje të mira.
  • E gjelbër: Kale, brokoli, spinaqi dhe kivi janë të gjitha zgjedhjet e shkëlqyera.
  • E kuqe: Patjetër që duhet të keni parasysh domatet, si dhe specat e kuq, shalqirin dhe luleshtrydhet.
  • Vjollcë / blu: Një manaferrë e tillë do të ishte e mirë për ju, por përqendrohuni tek manaferrat dhe boronica, si dhe rrushi.
  • E verdha: Limoni është një frut agrume që ka përfitime të shumta. Sigurohuni që të provoni edhe ananas dhe speca të verdhë dhe kungull.

Ndriçoni fytyrën tuaj me karrota

Nëse shqetësoheni për fytyrën tuaj, ka ushqime që mund të shkëlqejnë lëkurën e shurdhër nga brenda. Megjithëse çdo ushqim i pasur me antioksidantë mund të ndihmojë në promovimin e çehreve, karrotat janë një përfshirje veçanërisht e rëndësishme për shkak të karotenoideve.

Këto pigmente janë në fakt ato që i bëjnë ato portokalli dhe kjo është ajo që duhet të përdorni për të marrë atë nga sa keni dashur gjithmonë. Ushqimi i mjaft i karotave mund të kontribuojë në ngjyrën e artë sesa po ndiqni kur ekspozoheni në diell. Shtë gjithashtu një variant më i shëndetshëm pasi nuk rrezikoni djegien nga dielli, thatësinë e lëkurës dhe madje edhe kancerin e lëkurës. E vetmja gjë që duhet marrë parasysh është të mos hani shumë karrota pasi ato mund ta bëjnë lëkurën tuaj portokall.

Gjithmonë qëndroni të hidratuar

Ajo që pini është gjithashtu një pjesë e rëndësishme e ushqimit tuaj. Tashmë ju e dini se hidratimi është thelbësor si për bukurinë ashtu edhe për shëndetin e lëkurës. Parandalon thatësinë dhe kruajtjen dhe nxit lëkurën e ndezur. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar në çdo kohë.

Mënyra kryesore për ta bërë këtë është të konsumoni ujë të mjaftueshëm gjatë ditës. Sasia optimale është 8-10 gota. Për më tepër, konsideroni të shtoni një hidratues në regjimin e lëkurës suaj, si dhe të përdorni krem kundër diellit përpara se të dilni.

Shmangni zakonet e këqija dhe ushqimin jo të shëndetshëm

Ju me siguri jeni tashmë të vetëdijshëm për zakonet e këqija që keni – në shumicën e rasteve, këto përfshijnë pirjen dhe / ose pirjen e duhanit. Ndërsa një gotë verë e rastit nuk do t’ju dëmtojë, njohja e kufijve tuaj është thelbësore.

Alkooli dhe cigaret mund të përkeqësojnë tërë shëndetin tuaj, përfshirë pamjen e lëkurës tuaj. Kur bëhet fjalë për ushqim jo të shëndetshëm, duhet të shmangni ushqimet e përpunuara të mbushura me yndyrna të ngopura, siç janë patatet e skuqura. Sodat janë gjithashtu në listën e gjërave që nuk duhet të konsumoni, si dhe çdo snack dhe ëmbëlsirë të mbushur me sheqer./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

Arrijnë në pikën më ekstreme/ 3 shenjat e horoskopit që tejkalojnë çdo parashikim

Publikuar

-

Nga

Dashi Sigurisht që Dashi është një nga shenjat që shkojnë në ekstremitet. Nëse doni të shikoni se sa larg mund të shkojë, provoni t’i flisni për ish të dashurën ose ish të dashurin. Shigjetari Shigjetarit nuk i pëlqen aspak të shfaqë anën e tij ekstreme në publik. Pëlqejnë shumë vendet e ftohta dhe sportet ekstreme. […]

LEXO TE PLOTE
" "

Fashion

Jahte private, parti me Khloe Kardashian dhe dasma 1 milionë dollarëshe/ Brenda kompanisë së madhe të modës të miliarderit 55 vjeçar

Publikuar

-

Nga

Boohoo është një nga kompanitë që është rritur me hapa të mëdha. Ajo u themelua në vitin 2016 nga Mahmud Kamani dhe partnerja e tij Carol Kane. Kompania është rritur me shpejtësi dhe deri më tani ka arritur më shumë se 3.8 miliardë dollarë. Kamani ka gjetur rrugën për tu bërë miliarder dhe tani është […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Ushqimi më i reklamuar në Instagram/ Si të përgatitni tostet më special me bazë pataten e ëmbël

Publikuar

-

Nga

Një trend tjetër i njohur në Instagram janë tostet me bazë pataten e ëmbël. Jo vetëm të famshme, por edhe të shëndetshme. Nëse po mbani një dietë pa përbërës me gluten dhe nuk doni të përdorni bukën këto janë kombinimet ushqimore më të shijshme që mund të provoni. 1-Tost me avocado, patate të ëmbël dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Lehtëson stomakun dhe shmang të vjellat/ Disa arsye pse duhet të përdorim xhinxher në ushqim

Publikuar

-

Nga

Mëngjesi është një nga vaktet më të rëndësishme për çdo njeri. Pavarësisht se ndonjëherë rutina mund t’iu mërzisë por jo nëse pjesë e tij është xhinxheri. Këto janë disa nga mënyrat se si mund ta përdorni xhinxherin në ushqim. Mund ta përzieni me kafenë tuaj. Kafja dhe Xhinxheri janë një kombinim shumë luftues, veçanërisht perderisa […]

LEXO TE PLOTE