Connect with Us

Çfarë do të ndodhte nëse paratë do të zhdukeshin?/ Ja 8 pasojat që duhet t’i kemi parasysh

Kuriozitete

Çfarë do të ndodhte nëse paratë do të zhdukeshin?/ Ja 8 pasojat që duhet t’i kemi parasysh

Publikuar

-

Njerëzimi krijoi monedha, shënime, karta debiti dhe krediti dhe pagesat nga interneti. Ne jetojmë rreth parave dhe parate kontrollojnë jetën tonë. Kjo do të thotë që nëse të gjitha paratë në botë zhduken papritmas, ne do të duhet të merremi me pasojat pothuajse menjëherë.

1. Më pak ndarje martese

12 Gjërat që do të ndodhin nëse të gjitha paratë do të zhdukeshin nga bota

Një  studim zbuloi se arsyeja më e madhe për divorc janë çështjet që lidhen me paratë. Nëse paraja do të zhdukej, i gjithë stresi në lidhje me paratë do të zhdukej gjithashtu. Kjo përfundimisht do të zvogëlonte numrin e ndarjeve të martesës.

2. Më pak luftë dhe më shumë paqe

12 Gjërat që do të ndodhin nëse të gjitha paratë do të zhdukeshin nga bota

Disa nga luftërat më të famshme kishin të bënin me kontrollin e parave. Vendet do të duan të marrin kontrollin mbi rrugët dhe për ta arritur atë, ata do të duhet të luftojnë njëri-tjetrin.

3. Asnjë person pa shtëpi

12 Gjërat që do të ndodhin nëse të gjitha paratë do të zhdukeshin nga bota

Disa njerëz besojnë se strehimi duhet të jetë një e  drejtë universale . Sidoqoftë, shoqëria jonë nuk është duke e bërë atë nocion realitet dhe ajo që ne ende shohim është çmimi i qirasë në rritje dhe njerëzit pa para bëhen të pastrehë.
Nëse paratë nuk do të ekzistonin, askush nuk do të kishte nevojë për të blerë ose marrë me qira shtëpi dhe ato përfundimisht do të bëhen të lira. Të gjithë do të kishin një vend për të jetuar.

4. Ulja e materializmit

12 Gjërat që do të ndodhin nëse të gjitha paratë do të zhdukeshin nga bota

Shumë njerëz besojnë se materializmi është e njëjtë me dashurinë për para . Në këtë linjë të të menduarit, nëse nuk do të kishte para në botë, materializmi do të merrte fund pasi nuk do të kishte para për të dashur.

5. Luksi do të ndalonte ekzistimin.

12 Gjërat që do të ndodhin nëse të gjitha paratë do të zhdukeshin nga bota

Produktet dhe aktivitetet luksoze të tilla si teknologjia e fundit ose udhëtimi nuk do të ishin më luksoze pasi të gjithë do të kishin më shumë mundësi për të fituar gjëra. Konsumatorët joracional do të pushonin së ekzistuari gjithashtu.

6. Mënyra të pasigurta për tregtimin e mallrave

12 Gjërat që do të ndodhin nëse të gjitha paratë do të zhdukeshin nga bota

Zhdukja e parave do të bente kthimin e tregtisë . Njerëzit do të duhej të tregtonin mallrat e tyre personalisht për mallrat e tjera. Sidoqoftë, njerëzit nuk do ta dinin kurrë se çfarë do të ishte e drejtë për tregtinë dhe për çfarë. Kjo do të shkaktonte një krizë tregtare.

7. Blerja online

12 Gjërat që do të ndodhin nëse të gjitha paratë do të zhdukeshin nga bota

Blerja në internet është në rritje të vazhdueshme . Sidoqoftë, zhdukja e parave do të shkaktonte fundin e blerjeve në internet. Do të ishte gjithashtu e pamundur që njerëzit të tregtojnë mallra në internet.

8. Ndryshimet në punësim

12 Gjërat që do të ndodhin nëse të gjitha paratë do të zhdukeshin nga bota

Nëse paratë do të zhdukeshin, ne mund të shohim 2 skenarë të mundshëm në  punësim . Ose njerëzit do të shkonin të punojnë të lumtur sepse nuk do të duhet të punojnë aq shumë për orë shtesë për të marrë paratë shtesë, ose njerëzit thjesht nuk do të shkojnë në punë pasi ata nuk do të kishin qëllime të lidhura me paratë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: