Connect with Us

Çfarë do të ndodhte nëse paratë do të zhdukeshin?/ Ja 8 pasojat që duhet t’i kemi parasysh

Kuriozitete

Çfarë do të ndodhte nëse paratë do të zhdukeshin?/ Ja 8 pasojat që duhet t’i kemi parasysh

Publikuar

-

Njerëzimi krijoi monedha, shënime, karta debiti dhe krediti dhe pagesat nga interneti. Ne jetojmë rreth parave dhe parate kontrollojnë jetën tonë. Kjo do të thotë që nëse të gjitha paratë në botë zhduken papritmas, ne do të duhet të merremi me pasojat pothuajse menjëherë.

1. Më pak ndarje martese

12 Gjërat që do të ndodhin nëse të gjitha paratë do të zhdukeshin nga bota

Një  studim zbuloi se arsyeja më e madhe për divorc janë çështjet që lidhen me paratë. Nëse paraja do të zhdukej, i gjithë stresi në lidhje me paratë do të zhdukej gjithashtu. Kjo përfundimisht do të zvogëlonte numrin e ndarjeve të martesës.

2. Më pak luftë dhe më shumë paqe

12 Gjërat që do të ndodhin nëse të gjitha paratë do të zhdukeshin nga bota

Disa nga luftërat më të famshme kishin të bënin me kontrollin e parave. Vendet do të duan të marrin kontrollin mbi rrugët dhe për ta arritur atë, ata do të duhet të luftojnë njëri-tjetrin.

3. Asnjë person pa shtëpi

12 Gjërat që do të ndodhin nëse të gjitha paratë do të zhdukeshin nga bota

Disa njerëz besojnë se strehimi duhet të jetë një e  drejtë universale . Sidoqoftë, shoqëria jonë nuk është duke e bërë atë nocion realitet dhe ajo që ne ende shohim është çmimi i qirasë në rritje dhe njerëzit pa para bëhen të pastrehë.
Nëse paratë nuk do të ekzistonin, askush nuk do të kishte nevojë për të blerë ose marrë me qira shtëpi dhe ato përfundimisht do të bëhen të lira. Të gjithë do të kishin një vend për të jetuar.

4. Ulja e materializmit

Shumë njerëz besojnë se materializmi është e njëjtë me dashurinë për para . Në këtë linjë të të menduarit, nëse nuk do të kishte para në botë, materializmi do të merrte fund pasi nuk do të kishte para për të dashur.

5. Luksi do të ndalonte ekzistimin.

12 Gjërat që do të ndodhin nëse të gjitha paratë do të zhdukeshin nga bota

Produktet dhe aktivitetet luksoze të tilla si teknologjia e fundit ose udhëtimi nuk do të ishin më luksoze pasi të gjithë do të kishin më shumë mundësi për të fituar gjëra. Konsumatorët joracional do të pushonin së ekzistuari gjithashtu.

6. Mënyra të pasigurta për tregtimin e mallrave

12 Gjërat që do të ndodhin nëse të gjitha paratë do të zhdukeshin nga bota

Zhdukja e parave do të bente kthimin e tregtisë . Njerëzit do të duhej të tregtonin mallrat e tyre personalisht për mallrat e tjera. Sidoqoftë, njerëzit nuk do ta dinin kurrë se çfarë do të ishte e drejtë për tregtinë dhe për çfarë. Kjo do të shkaktonte një krizë tregtare.

7. Blerja online

12 Gjërat që do të ndodhin nëse të gjitha paratë do të zhdukeshin nga bota

Blerja në internet është në rritje të vazhdueshme . Sidoqoftë, zhdukja e parave do të shkaktonte fundin e blerjeve në internet. Do të ishte gjithashtu e pamundur që njerëzit të tregtojnë mallra në internet.

8. Ndryshimet në punësim

12 Gjërat që do të ndodhin nëse të gjitha paratë do të zhdukeshin nga bota

Nëse paratë do të zhdukeshin, ne mund të shohim 2 skenarë të mundshëm në  punësim . Ose njerëzit do të shkonin të punojnë të lumtur sepse nuk do të duhet të punojnë aq shumë për orë shtesë për të marrë paratë shtesë, ose njerëzit thjesht nuk do të shkojnë në punë pasi ata nuk do të kishin qëllime të lidhura me paratë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

FOTOT-Si është zbukuruar ndër vite “Shtëpia e Bardhë” për Krishtlindjet/ Publikohen fotot nga arkiva

Publikuar

-

Nga

Dhjetori është muaji ku të gjithë shtëpitë në të gjithë Amerikën janë të zbukuruara për festat e fundvitit. Sigurisht që edhe shtëpia më e famshme si ajo e Presidentit, “Shtëpia e Bardhë”, nuk përbën përjashtim. “Shtëpia e Bardhë” është zbukuruar për festat e fundvitit që nga koha e John dhe Abigail Adams në vitin 1800 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Trendi që përfshiu dhe ushqimet/ 10 produktet më të preferuara të dekadës së fundit

Publikuar

-

Nga

Ashtu si shumica e tregjeve, industria ushqimore është në ndryshim të preferencës së konsumatorit, veçanërisht në botën e sotme virale. Gjatë dhjetë viteve të fundit ka patur shumë risi në ushqim ku përfshihen tost me avokado dhe ëmbëlsirat e ndryshme shumëngjyrëshe. Nga çajrat dhe kafetë deri tek ëmbëlsirat e përpunuara, këtu janë tendencat ushqimore që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

Publikuar

-

Nga

1/3 e jetës njerëzit e kalojnë në gjumë. Përveç kësaj gjumi ka mbetur ende një dukuri misterioze. Gjithsesi ne dimë që gjumi është i lidhur ngushtë me mirëqenien tonë, humorin dhe shëndetin. Një natë me një gjumë të keq do t’iu bëjë të ndiheni tejet i lodhur ende pa nisur ditën. Por privimi kronik i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

VIDEO- Një bukuri e jashtëzakonshme/ Ky është një nga destinacionet më mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Liqeni Barracuda ose liqeni Luluyuan  është kthyer në një nga vendet më të bukura në botë. Ky liqen ndodhet në ishullin Coron në Filipine. Është i njohur për termoklinën e tij, pasi e ndryshon disa herë temperaturën e trupit nën ujë. Liqeni përmban të dy llojet e ujërave, të ëmbël dhe të kripur. Gjithashtu është […]

LEXO TE PLOTE