Connect with Us

Nga s**** me kafshët tek vrasja e bashkëshortit/ Zbuloni 9 ligjet më të çuditshme në botë që nuk i dinit

Kuriozitete

Nga s**** me kafshët tek vrasja e bashkëshortit/ Zbuloni 9 ligjet më të çuditshme në botë që nuk i dinit

Publikuar

-

Ka shumë rregulla dhe ligje që duhet të ndjekim. Por disa vende nëpër botë kanë ligje kaq të çuditshme, sa është e vështirë të besosh se ato janë reale apo edhe të domosdoshme. 

Ja 9 prej tyre që nuk i dinit:

1. Seks me kafshët

Në Liban burrat lejohen të bëjnë seks me kafshë, me kusht që kafsha të jetë femër.

2. Ligjet e kurorëzimit në Hong Kong

Në Hong Kong një grua lejohet me ligj ta vrasë burrin e saj nëse ai e tradhëton. Por e vetmja “kleçkë” është se bashkëshortja duhet ta kapë burrin gjatë aktit në mënyrë që ta vrasë.

3. Ligji Ushtarak i Turqisë

Në Turqi shërbimi në ushtri është i detyrueshëm për të gjithë meshkujt. Vetëm meshkujt homoseksualë janë të përjashtuar, për sa kohë që ata janë në gjendje të provojnë orientimin e tyre me foto ose pamjet video.

4. Pasqyra

Gjinekologët në Bahrein nuk lejohen të ekzaminojnë pjesët private të një femre drejtpërdrejtë. Ata munden që t’i ekzaminojnë vetëm përmes një pasqyre.

5. Masturbimi në Indonezi

Dënimi për masturbim është prerja e kokës.

6. Ligjet e nuditetit në Kinë

Në Kinë, grave u ndalohet të ecin nëpër një dhomë hoteli në lakuriq. Ajo jetë lakuriq vetëm në banjë.

7. Prostitutat suedeze

Në Suedi është e paligjshme të blesh shërbimet e një prostitute, edhe pse prostitucioni është i ligjshëm

8. Asnjë martesë për virgjëreshat

Në Guam, ekziston një ligj që ndalon që virgjëreshat femra të martohen. Kjo ka shkaktuar edhe hapjen e një biznesi të ri, ku burra paguhen për të zhvirgjëruar vajzat në mënyrë që ata të martohen.

9. Amerikë

Në Oksford të Ohios është e jashtëligjshme që gratë të heqin rrobat e tyre nëse qëndrojnë para fotografisë së një burri./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

FOTOT-Si është zbukuruar ndër vite “Shtëpia e Bardhë” për Krishtlindjet/ Publikohen fotot nga arkiva

Publikuar

-

Nga

Dhjetori është muaji ku të gjithë shtëpitë në të gjithë Amerikën janë të zbukuruara për festat e fundvitit. Sigurisht që edhe shtëpia më e famshme si ajo e Presidentit, “Shtëpia e Bardhë”, nuk përbën përjashtim. “Shtëpia e Bardhë” është zbukuruar për festat e fundvitit që nga koha e John dhe Abigail Adams në vitin 1800 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Trendi që përfshiu dhe ushqimet/ 10 produktet më të preferuara të dekadës së fundit

Publikuar

-

Nga

Ashtu si shumica e tregjeve, industria ushqimore është në ndryshim të preferencës së konsumatorit, veçanërisht në botën e sotme virale. Gjatë dhjetë viteve të fundit ka patur shumë risi në ushqim ku përfshihen tost me avokado dhe ëmbëlsirat e ndryshme shumëngjyrëshe. Nga çajrat dhe kafetë deri tek ëmbëlsirat e përpunuara, këtu janë tendencat ushqimore që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

Publikuar

-

Nga

1/3 e jetës njerëzit e kalojnë në gjumë. Përveç kësaj gjumi ka mbetur ende një dukuri misterioze. Gjithsesi ne dimë që gjumi është i lidhur ngushtë me mirëqenien tonë, humorin dhe shëndetin. Një natë me një gjumë të keq do t’iu bëjë të ndiheni tejet i lodhur ende pa nisur ditën. Por privimi kronik i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

VIDEO- Një bukuri e jashtëzakonshme/ Ky është një nga destinacionet më mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Liqeni Barracuda ose liqeni Luluyuan  është kthyer në një nga vendet më të bukura në botë. Ky liqen ndodhet në ishullin Coron në Filipine. Është i njohur për termoklinën e tij, pasi e ndryshon disa herë temperaturën e trupit nën ujë. Liqeni përmban të dy llojet e ujërave, të ëmbël dhe të kripur. Gjithashtu është […]

LEXO TE PLOTE