Connect with Us

Si të shpëtoni nga rrudhat e ballit/ Një trajtim i thjeshtë

Life Style

Si të shpëtoni nga rrudhat e ballit/ Një trajtim i thjeshtë

Publikuar

-

Ju mund të urreni faktin që plakeni dhe është edhe më keq nëse plakeni dukshëm. Asnjëherë nuk doni t’i lejoni njerëzit të shohin se mosha juaj po shfaqet në fytyrën tuaj ose në trupin tuaj . Sidoqoftë, për shumicën dërrmuese prej nesh, kjo është vetëm diçka që nuk mund ta shmangim. Nuk është diçka që domosdoshmërisht mund ta fshehim. Dhe shumicën e kohës, linjat mund të shfaqen në fytyrën tuaj – veçanërisht në ballin tuaj.

Këto linja njihen më shpesh si rrudha ose vija të vrenjtura. Dhe duke pasur parasysh botën e shpejtë të ritmit të sotëm, nuk është më një gjendje kozmetike që është e rezervuar vetëm për mbajtjen dhe të moshuarit. Edhe të rriturit e rinj do të fillojnë të shfaqin linjat e tyre të brazdave në ballin e tyre. Dhe është gjithmonë për të ardhur keq kur ndodh kështu. Nëse jeni veçanërisht të shqetësuar për këto rrudha, atëherë mund të lexoni pjesën tjetër të këtij artikulli për disa këshilla se si të merreni me të.

Vaj kokosi

Përdorni vajin e arrës së kokosit për të hequr qafe ato rrudha në ballin tuaj. Merrni pak vaj organik kokosi dhe masazhoni disa pika të tij drejt në zonën e rrudhur me rrudha në kokën tuaj. Masazhojeni atë zonë për disa minuta ose derisa të ndjeheni sikur lëkura ka përthithur plotësisht vajin. Ju mund të ndiheni të lirë ta bëni këtë të paktën një herë në ditë, mundësisht menjëherë para se të shkoni në shtrat natën. Arsyeja që funksionon është se vaji i arrës së arrës së kokosit është një hidratues natyral që ndihmon në mbajtjen e lëkurës tuaj të shëndetshme.

Vaj ricini

Nëse nuk keni mundësi të përdorni vajin e arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së kokosit. Nuk është një produkt aq i fortë sa vaji i arrës së arrës së kokosit, dhe kështu mund ta aplikoni në fytyrën tuaj edhe dy herë në ditë për të hequr qafe rrudhat e ballit. Sidoqoftë, është akoma një produkt që përdoret më së miri kur lihet në ballë gjatë natës. Vaji kastor përmban acidin ricinoleik, i cili shërben si një kondicioner i dobishëm për lëkurën

Frutat citrike

Frutat e limonit si limon dhe portokall gjithashtu do të punojnë mirë për të luftuar ato linja të vrenjta në ballin tuaj. Ato zakonisht shihen si mjete të dobishme në luftimin e rrudhave sepse këto fruta janë të pasura me Vitaminë C dhe Vitaminë E, të cilat kontribuojnë në promovimin e shëndetit të përgjithshëm të lëkurës. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të merrni një top pambuku dhe ta zhytni në lëngun e limonit ose portokallit. Aplikoni pambukun e lagur lehtë në ballin tuaj me një lëvizje rrethore. Nëse keni lëkurë të ndjeshme, mund të jetë më mirë të holloni lëngun e limonit në pak ujë. Kryeni këtë detyrë çdo ditë para se të shkoni në shtrat.

Vaj liri

Vaji i farave të lirit është gjithashtu një aleat i shkëlqyeshëm në luftimin e rrudhave që mund të përfundojnë në ballin tuaj. Vaji i lirit është shumë i pasur me acide yndyrore Omega-3. Shtë gjithashtu i pasur me shumë antioksidantë të dobishëm që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e efekteve të dukshme të rrudhave. E tëra çfarë duhet të bëni është të konsumoni një lugë gjelle vaj liri çdo ditë. Me siguri do të shihni rezultate brenda dy javësh.

 Xhel Aloe Vera

Ju gjithashtu mund të përdorni një përzierje midis xhel aloe vera dhe të bardhëve të vezëve. Merrni dy lugë xhel aloe vera dhe përzieni në të bardhët nga një vezë e vetme. Skuqeni përzierjen derisa të ketë krijuar një qëndrueshmëri të butë, dhe më pas aplikojeni në zonën e prekur të ballit. Mund ta përdorni edhe në zonat e tjera të fytyrës. Lëreni përzierjen në fytyrën tuaj për 10-15 minuta dhe më pas shpëlajeni plotësisht me ujë të vakët. Arsyeja që kjo është kaq efektive sepse si aloe vera ashtu edhe veza janë shumë të pasura me Vitaminë E dhe albuminat në vezë ndihmojnë në shtrëngimin dhe tonifikimin e lëkurës ndërsa acidi malik në aloe vera zvogëlon linjat në fytyrën tuaj.

Kremi më i mirë për rrudhat e ballit

Nëse nuk dëshironi të shqetësoheni me këto mjete shtëpiake dhe dëshironi të jeni në gjendje të blini një produkt të vërtetë nga një dyqan, gjithmonë mund të drejtoheni në kremra efektiv të rrudhave si Serumi i energjisë me energji multivitamin nga Age D Smart nga Dermalogica. Mund të jetë pak më e kushtueshme, por është e dobishme të hiqni linjat e ballit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Ejlyl do të vrasë Kemalin/ Ja çfarë do të ndodhë sot në serialin “Lule të vetmuara”

Publikuar

-

Nga

Defne shfrytëzon djemtë kur mëson për ngjarjen me vajzat e jetimores. Babai i Serkanit vendos të japë ndihmën e tij në jetimore për të shlyer gabimin që bënë djemtë. Vajzat e jetimores mbeten të urita në kolegj. Meral vjedh paratë e shokut të klasës. Ai e akuzon para të gjithëve. Serkan ndihmon Meralin duke dhënë […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

5 sekretet e lumturisë në çift/ Këto janë gjërat që duhet të dini që marrëdhënia juaj të funksionojë

Publikuar

-

Nga

Zhvilloni një pamje realiste ndaj përkushtimit tuaj në marrëdhënie. Të pranoni infatuksionin e romancës që përjetuat së fundi. Të shpresoni që një marrëdhënie e re, më e thellë dhe e pasur do ta zëvendësojë atë. Një marrëdhënie afatgjatë ka ulje dhe ngritje, dhe të presësh që do të jetë gjithçka me diell dhe trëndafilat gjatë […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Shiti virgjërinë për 1.2 milionë euro/ Biznesmeni gjerman i propozon për martesë

Publikuar

-

Nga

Një vajzë 19 vjeçare e quajtur Ekaterina ka shitur virgjërinë e saj për 1.2 milionë euro. Ajo u kontaktua nga një biznesmen gjerman 58 vjeç i cili kishte ofruar një shumë të tillë dhe përveç kësaj donte të martohej me të. Ekaterina është me origjinë nga Ukraina por jeton në SHBA. Ajo është shprehur më […]

LEXO TE PLOTE